Dítě přišlo ze školy s touto poznámkou. Matka si to šla s učitelkou hned vyřídit
Poznámka „Váš syn neustále vyrušuje a narušuje výuku,“ by zamrzela asi každého rodiče. Když ji ale matka přečetla, rozhodla se jednat. Namísto bezhlavého obviňování se vydala zjistit, jak se věci mají. Pravda, kterou odhalila, však byla mnohem horší, než si dokázala představit.
Nikdo nechce číst poznámky, které líčí vaše dítě jako hlavního narušitele pořádku. A právě taková situace se stala jedné mamince, která si po několika podobných zápisech v žákovské knížce řekla dost. Když ji syn odpřísáhl, že v hodinách nevyrušuje, rozhodla se promluvila si s ostatními rodiči a dokonce i s některými spolužáky svého dítěte, aby zjistila, jak se věci doopravdy mají. Co zjistila? Že její syn sice není svatý, ale rozhodně není ten, kdo by třídu rozvracel. Ve skutečnosti se zdálo, že paní učitelka si na něj tak trochu zasedla. Jakmile se matka dozvěděla pravdu, neváhala a vyrazila do školy si to s pedagožkou vyříkat. Výsledkem byla zajímavá debata a hlavně otázka, kterou si dnes pokládají mnozí rodiče: Co dělat, když si učitel na dítě zasedne?
Než začnete obviňovat všechny strany, je potřeba zachovat klid a problém řešit s rozvahou. Případy, kdy si učitel na žáka zasedne, totiž nejsou tak výjimečné, jak by se možná mohlo zdát. Ať už jde o neshody v komunikaci, předsudky, nebo dokonce nevhodné způsoby vedení výuky, je důležité vědět, jak postupovat, abyste ochránili své dítě a zároveň našli řešení, které bude přínosné pro všechny.
Jak poznat, že si učitel na dítě zasedl
Prvním krokem je vždy objektivní pohled na situaci. Pokud dítě domů pravidelně přináší negativní zpětnou vazbu, poznámky nebo tresty, je potřeba se zamyslet, zda je problém skutečně v chování dítěte, nebo jestli jde o něco jiného. Zásadní je v tomto případě komunikace, mluvte s dítětem otevřeně a zjistěte, jak samo situaci vnímá. Důležité je také naslouchat ostatním rodičům nebo dětem. Pokud se dozvíte, že se podobné problémy opakují i u dalších žáků, může to být známka, že problém je na straně pedagoga. Naopak pokud je vaše dítě jediným rošťákem, je třeba zjistit, proč tomu tak je.
Zachovejte klid a neukazujte prstem
Není nic horšího než vlítnout do školy s cílem obvinit učitele z nespravedlnosti. Takový přístup situaci jen zhorší a pravděpodobně povede k ještě většímu napětí. Místo toho zvolte konstruktivní cestu. Domluvte si schůzku s učitelem, kde si vše vyjasníte. Mluvte otevřeně, ale zároveň s respektem. Cílem není hledat viníka, ale najít řešení, které bude fungovat. Pokud se vám podaří udržet klidnou atmosféru, můžete společně dojít k tomu, co je skutečnou příčinou problému. Možná jde o nedorozumění, možná o špatnou komunikaci, nebo dokonce o konkrétní situace, které je potřeba lépe vysvětlit.
Zapojte vedení školy
Pokud se s učitelem nedokážete dohodnout nebo máte pocit, že situace překračuje běžné hranice, obraťte se na vedení školy. Váš podnět by měl být vždy konkrétní a založený na faktech, ne na emocích. Popište situaci, doložte případné poznámky či jiné důkazy a požádejte o objektivní posouzení. Ředitel školy má možnost situaci nezávisle posoudit a navrhnout opatření, která povedou k nápravě. Ať už jde o mediaci mezi vámi a učitelem, nebo o úpravu přístupu ke vzdělávání vašeho dítěte, vedení školy má kompetence situaci řešit.
Naslouchejte i druhé straně
I když se vám zdá, že máte jasno, je důležité naslouchat i tomu, co říká učitel. Někdy může být problém v tom, že dítě doma situaci popisuje jinak, než jak ji vidí pedagog. Pokuste se najít společnou řeč a zjistit, jak situaci vnímá druhá strana. Pamatujte, že učitelé mají často na starosti velký počet žáků a jejich práce je náročná. To však neznamená, že by měli být neobjektivní nebo nespravedliví. Pokud se ale ukáže, že problém na jejich straně skutečně je, je potřeba jednat.
Když je potřeba změna
Pokud ani po všech snahách nedojde k nápravě, může být řešením i změna učitele nebo dokonce školy. Tato varianta by však měla být až posledním krokem, když všechno ostatní selže. Změna prostředí je pro dítě náročná a může být stresující, proto ji volte pouze tehdy, když už nevidíte jiné řešení.
Podporujte své dítě
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv postup, nezapomínejte na to nejdůležitější, a to na podporu svého dítěte. Ujistěte ho, že za ním stojíte a že společně najdete řešení. Dítě, které cítí podporu rodiny, lépe zvládá stres a je odolnější vůči negativním vlivům. Pamatujte také na to, že takové situace mohou být pro dítě poučením. Naučí se, jak se postavit nespravedlnosti a jak řešit konflikty s respektem a konstruktivním přístupem.