Češi mají pod nosem poklad. Nejzdravější bylina světa nám roste na zahradě
Bylinky se skvěle hodí do různých pokrmů a nápojů, většina z nich má ale mnohem větší potenciál než je pouhé dochucení večeře. Mohou vám pomoct třeba při nachlazení, bolestech břicha nebo když pociťujete výrazný stres.
Aromatická šalvěj je jedna z mnoha bylin, které si Češi s oblibou pěstují na svých zahradách, terasách i balkonech. Mnozí ale netuší, jak významné účinky na zdraví může mít. Existuje asi 1000 druhů této byliny, mezi nejoblíbenější u nás patří šalvěj lékařská, muškátová, křovitá a bílá.
Pro léčivé účinky se využívá už od starověku
Název šalvěj pochází z latinského slova salvere, což znamená léčit. Její účinky jsou ve světě známy už od starověku. Některé účinky šalvěje oceníte třeba při nachlazení, stresu nebo tehdy, když vás trápí nadýmání. Vyplatí se ji proto pěstovat doma a v případě potřeby využít její léčivou sílu. S čím vším vám tato bylina pomůže?

Šalvěj pomůže při bolestech krku, zklidní nervy a pomůže s hojením
Nejspíš vám nemusíme vysvětlovat, jak důležité je správné fungování imunitního systému a přirozená obranyschopnost organismu. Šalvěj lékařská díky obsaženým antioxidantům pomáhá v tomto ohledu tělo posilovat. Tato bylinka totiž obsahuje více než 160 polyfenolů (chemické sloučeniny rostlinného původu), které v těle působí jako antioxidanty. Ty se běžně nachází například v ovoci a zelenině.
Několik provedených studií podle portálu National Library of Medicine prokázalo, že šalvěj může snižovat záněty v těle a údajně i působit preventivně proti některým druhům rakoviny (v tomto případě je ale nutné provést ještě další studie na lidech). Pomáhá také snižovat “špatný” cholesterol v krvi za předpokladu, že si z ní budete pravidelně vařit čaj. Můžete si připravit také nálev, který lze kloktat v ústech – šalvěj účinně ničí bakterie Streptococcus mutans, které způsobují zubní kaz.
Díky schopnosti snižovat zánět v těle pomůže třeba při bolestech v krku, aftech, zánětech dýchacích cest či při zánětech kloubů. Nálev či tinktura je ideální na obklady postižených míst nebo na jejich potírání. Pomůže také s hojením ran, za což vděčí svým dezinfekčním účinkům.
Bylina vám pomůže také zklidnit nervy, proto si z ní můžete vařit čaj v době, kdy se cítíte vystresovaní, unavení a celkově přetížení. Látky v ní obsažené vám pomohou se uvolnit, navíc budete mít lepší náladu. Při častějším užívání šalvěj zlepšuje i paměť. Provedená studie potvrdila, že má dlouhodobé užívání šalvěje pozitivní účinky i na paměť a kognitivní schopnosti pacientů s Alzheimerovou chorobou.
Kdo by neměl užívat šalvěj a jaké jsou vedlejší účinky?
Ačkoliv může být šalvěj velmi prospěšná pro lidské zdraví, neměla by se užívat dlouhodobě. Obsahuje totiž látku thujon, která při dlouhodobém užívání zatěžuje játra, a ve větších dávkách působí omamně až toxicky.
Šalvěj se užívá zejména při akutních potížích, které většinou během několika dnů či týdnů odezní. Doporučuje se ji užívat maximálně 2 týdny a další 2 týdny si dát pauzu. Nepřekračujte denní dávku 3 šálky. Bylince by se měly zcela vyhnout těhotné a kojící ženy, protože může snižovat tvorbu mateřského mléka.

Jak připravit nálev ze šalvěje
Není nic jednoduššího, než si připravit čerstvý nálev. Budete potřebovat 2 až 3 lžičky sušené šalvěje, kterou následně zalijete 250 ml vody a necháte louhovat 15 minut. Nálev lze pít jako čaj nebo užívat ke kloktání i na obklady.
Připravit si můžete také tinkturu, která se skládá z 50 g čerstvé šalvěje a 100 ml destilátu. Vše smícháte dohromady, dáte do uzavíratelné láhve a necháte 10 dní louhovat ve tmě a pokojové teplotě.