CT Tutanchamona odhalilo „mimořádné” detaily lebky velkého krále
Odborníci na starověký Egypt odhalili díky nejmodernější skenovací technologii „mimořádný” detail Tutanchamonovy lebky. Již více než 100 let přitahují břehy Nilu badatele, kteří doufají, že se jim podaří najít kousek dávné egyptské historie, píše Joel Day na webu Express.
Sir William Matthew Flinders Petrie je považován za muže, který západnímu světu představil historickou nádheru této severoafrické země. Místní obyvatelé prováděli vykopávky v regionu a jeho okolí již léta před ním, ale když v polovině 80. let 19. století zahájil svou práci, začali do oblasti přijíždět Evropané v hojném počtu a odváželi si s sebou domů mnoho z toho, co našli.

Zatímco egyptologové se chlapeckým králem Tutanchamonem zabývají, pravidelně se objevují nové otázky ohledně toho, jak Tutanchamon mohl vypadat a zda se na něj kvůli příbuzenským svazkům v jeho rodině nepřenesly nějaké vady nebo nemoci.
Dr. Rando, forenzní bioarcheoložka, zjistila že „má velmi dlouhou lebku ve srovnání s většinou dnešních lidí, kteří mají možná kulatější nebo baňatější lebku.” Existují určité důkazy, že tento výjimečný tvar lebky byl v jeho rodině běžný.
Tutanchamon pokračoval v egyptské tradici příbuzenských svazků a oženil se se svou sestrou Ankhesenamon. Ačkoli zpočátku nebylo jasné, zda spolu vůbec měli děti, v jeho hrobce byly vedle něj nalezeny mumifikované ostatky dvou holčiček.

Mumie těchto dětí jsou pečlivě nabalzamovány, zabaleny, zabaleny do kokonu, uloženy do rakví do hrobky svého otce.
Zdroj: Express, Wikipedia, Wikimedia CC