Jaký je seznam zbraní, které dodávají západní země Ukrajině? Známe i jejich počet a popis použití
Západní země se snaží posílit obranu Ukrajiny před ruskou invazí a dodávají do země ohromující množství zbraní. Mezi zbraněmi jsou zatím ruční zbraně a rakety určené k ničení ruských tanků a stíhaček. Ukazuje se, že tyto zbraně mají zásadní význam pro posílení ukrajinské obrany a umožňují obráncům využít špatných výsledků ruské armády. Seznam zbraní, které západ poskytl Ukrajině k 1. březnu, předkládá server Popularmechanics. Počet některých položek nebyl upřesněn.
Pistole a pušky
Belgie (3 000 pušek), Česká republika (30 000 pistolí, 7 000 pušek), Finsko (2 500 pušek), Řecko, Litva (?), Portugalsko (?).
Pistole a pušky jsou hlavními ručními zbraněmi pozemních sil nebo armády. Pušky obvykle vybavují pěchotu, zatímco pistole často nosí důstojníci, posádky pozemních vozidel a letadel a zdravotnický personál. Pistole jsou střelné zbraně, z nichž lze v případě potřeby střílet jednou rukou a které střílejí náboj s nízkým zpětným rázem.
Většina zbraní zasílaných na Ukrajinu je pravděpodobně zbraněmi typu AK-47. Ukrajinské pozemní síly již nosí pušky typu AK, což je dědictví po členství v Sovětském svazu. Pušky, které posílá Řecko, jsou označovány jako „kalašnikovy“. Portugalsko posílá neznámý počet zastaralých pušek G3. Pušky G3 jsou nekompatibilní s municí ráže 7,62 × 39 a 5,45 mm, kterou používají pušky typu AK, a jejich praktické využití na Ukrajině je přinejmenším sporné.
Kulomety
Česká republika (3 000 kusů), Itálie(?)
Kulomety jsou podpůrné zbraně určené k posílení palebné síly pěších formací. Případně mohou být namontovány na obrněná vozidla. Většina moderních kulometů má ráži 7,62 milimetru, ale některé – zejména ty, které jsou namontovány na tancích a jiných bojových vozidlech – mají ráži až 12,7 milimetru. Kulomety jsou užitečné i proti lehkému pancíři. Itálie posílá jak lehké kulomety, tak kulomety „Browning“ a pravděpodobně těžké kulomety M2 ráže 50 mm.
Odstřelovací pušky
Česká republika („desítky“), Nizozemsko (100)
Odstřelovací pušky jsou určeny k přesné střelbě z ručních zbraní na vzdálenost přesahující útočné pušky. Odstřelovací pušky vyměňují vysokou rychlost palby za přesnost a dostřel a jsou určeny k decimování nepřátelských sil likvidací vybraných cílů (např. polních velitelů) a podpůrných obsluh zbraní, radistů a dalších. Větší odstřelovací pušky, technicky označované jako pušky proti materiálu, mohou zasahovat lehce obrněná vozidla, antény, radarové antény a letadla na zemi a další velké cíle, které by mohly být snadno zneškodněny střelou větší ráže.
Lehká protitanková zbraň M-72 (LAW)
Austrálie (?), Belgie (200?), Dánsko (2 700?), Finsko (1 500?), Řecko, Norsko (2 000).
Lehká protitanková zbraň M-72 (LAW) byla původně vyvinuta v 60. letech 20. století jako americká jednoranná zbraň k potírání nepřátelské obrněné techniky na bojišti. LAW je laminátová odpalovací trubice vybavená zaměřovacím mechanismem. Uvnitř je již z výroby uzavřena protitanková raketa ráže 66 milimetrů. Po stisku spouště je raketa z trubice odpálena.
Nejnovější verze M-72, M-72EC (Enhanced Capability), dokáže prorazit až 450 milimetrový válcovaný homogenní pancíř, takže je schopna vyřadit ruská bojová vozidla pěchoty a prorazit boční a zadní pancíř ruských tanků. V Dánsku se spekuluje o tom, že příspěvek země k protitankovým zbraním budou tvořit M-72EC. Finsko posílá 1 500 lehkých protitankových raket. Mohlo by jít o rakety M-72 LAW, lehké protitankové zbraně nové generace (NLAW) nebo starší rakety APILAS francouzské výroby.
Lehké protitankové zbraně nové generace (NLAW)
Finsko (1 500?), Lucembursko (100), Švédsko (5 000?), Spojené království (2 000).
Jednou z nejúspěšnějších zbraní na ukrajinském bojišti je údajně protitanková zbraň nové generace. NLAW je větším bratrem zbraně M-72 LAW. Využívá větší průměr trubice a bojovou hlavici, přičemž se stále jedná o jednorázový raketový systém. Stejně jako M-72 je NLAW neřízená zbraň.
NLAW, vyvinutá švédskou společností Saab, váží 27 kg a má bojový dosah 20 až 790 metrů. Saab tvrdí, že NLAW může „porazit jakýkoli moderní hlavní bojový tank“. Namísto čelního útoku na tank letí NLAW nad tankem a pak odpálí tvarovanou nálož dolů skrz tenký střešní pancíř tanku.
Bezzákluzová puška Carl Gustav ráže 84 mm
Austrálie (?), Kanada (100)
Jednou z nejdéle sloužících protitankových zbraní je švédská samonabíjecí puška Carl Gustav. Carl Gustav se skládá z opakovaně použitelné zaměřovací odpalovací trubice schopné vystřelit neřízený protibunkrový, protipancéřový nebo protipěchotní projektil o průměru 84 milimetrů. Zbraň může zasáhnout nepřátelský pancíř na vzdálenost až 400 metrů. Americká armáda používá verzi Carl Gustav pro podporu pěchoty. Kanada poskytne 100 kusů Carl Gustav a 2 000 kusů munice ráže 84 mm.
Lehká protitanková zbraň Panzerfaust 3
Německo (1 000 kusů), Itálie (?), Nizozemsko (50 kusů)
Panzerfaust 3 je moderním nástupcem slavného Panzerfaustu („tankové pěsti“) z druhé světové války. Zbraň je, stejně jako její válečný předchůdce, navržena tak, aby pěchota měla k dispozici opakovaně použitelný raketomet schopný zasáhnout tanky a obrněná vozidla. Panzerfaust 3 je stejně jako Carl Gustav lehká protitanková zbraň využívající opakovaně použitelnou zaměřovací odpalovací trubici. Na rozdíl od švédské zbraně však Panzerfaust 3 odpaluje skutečné rakety.
Rakety Panzerfaust 3 mají průměr 110 milimetrů, takže jsou podstatně větší než rakety M-72 LAW. Díky tomu mohou prorazit až 800 milimetrů silný ocelový pancéřový plát. Na rozdíl od mnoha protitankových zbraní lze z Pz3 střílet z uzavřených prostor, například z místnosti v budově, aniž by osoby za ní byly ohroženy zpětným rázem rakety.
Protitanková střela středního dosahu FGM-48 Javelin
Austrálie (?), Estonsko (?), Lotyšsko (?), Litva (?), Spojené státy (360+), Spojené království (?)
V 90. letech 20. století americká armáda nasadila protitankovou střelu Javelin jako novou generaci protitankové zbraně středního dosahu. Od té doby ve velkém vyváží Javelin spojencům v NATO a na Ukrajinu před ruskou invazí v roce 2022. Javelin se skládá ze dvou částí: odpalovací jednotky a továrně uzavřených jednorázových pouzder střely. Pouzdro s raketou je připojeno k velitelské odpalovací jednotce, která uživateli umožňuje nejen zaměřit nepřátelský tank, ale i zvolit způsob útoku. Po odpálení střely může obsluha prázdný pouzdro zlikvidovat a připojit nové.
Javelin může útočit na tanky čelně nebo shora a vystřelit tvarovanou nálož shora do věže. Střela má údajně dosah 2 500 metrů a dokáže prorazit až 800 milimetrů pancíře tanku. Bojová hlavice střely Javelin sice není nejsilnější existující protitankovou střelou, ale je více než dostatečná ke zničení tanku v režimu vrchního útoku.
Různé protitankové zbraně
Řecko, Itálie
Řecko údajně posílá Ukrajině „přenosné raketomety“, ačkoli nejsou k dispozici údaje o tom, o jaký druh se přesně jedná. Itálie posílá protitankové zbraně, které by mohly zahrnovat Panzerfaust 3 nebo starší zastaralé protitankové střely středního doletu Milan. Milan je protitanková střela z dob studené války s dosahem 2 000 metrů. Může být vybavena termovizním nočním zaměřovačem MIRA.
Střela Stinger
Dánsko (300), Estonsko (?), Německo (500), Itálie (?), Lotyšsko (?), Litva (?), Nizozemsko (200).
Střela Stinger je systém protivzdušné obrany odpalovaný z ramene. Stejně jako raketa Javelin se Stinger skládá z velitelské odpalovací jednotky a jednotlivých, továrně uzavřených raket. Stinger dokáže zaměřit letadla s pevnými křídly, vrtulníky a bezpilotní letouny prostřednictvím jejich infračervené nebo ultrafialové signatury a zasáhnout cíle na vzdálenost až 4,8 kilometrů.
Západní podporovatelé Ukrajiny posílají celkem více než 1 000 stingerů. Analytici se domnívají, že jakmile Rusko vyčerpá své zásoby přesně naváděných zbraní, bude nuceno shazovat neřízené bomby z nižších výšek, čímž se dostane do oblasti zásahu Stingerů. Neznámý počet raket Stinger poslaly Ukrajině pobaltské státy (Lotyšsko, Estonsko a Litvy) již před válkou.
Polní dělostřelectvo
Itálie (?), Estonsko (6)
Státy NATO a Evropské unie přispívají relativně malým počtem dělostřeleckých jednotek. Dělostřelectvo je těžší a může být rychle neutralizováno, pokud se pravidelně nepřemisťuje. Itálie vysílá neznámý počet minometů, pravděpodobně 81milimetrových nebo 120milimetrových středních a těžkých. Estonsko přepravuje na Ukrajinu šest 122milimetrových tažených houfnic D-30.
Zdroj: popularmechanics.com