Vědci mají mikročipy velikosti zrnka soli. Lidé je budou mít v těle, aniž by si to vůbec uvědomovali
Do lidského těla je lze dostat jednoduchým vpichem injekcí. Čipy však nemají sloužit ke sledování osob, jak často uvádějí různé konspirační teorie. Experti tvrdí, že u lidí chtějí jen monitorovat jejich zdraví, napsal Euronews.
Vědci z Kolumbijské univerzity tvrdí, že se jim podařilo vyvinout nejmenší čip na světě, jehož objem je pouhých 0,1 mm3, což je zhruba srovnatelné s roztočem. Mikročip viditelný pouze mikroskopem, může podle nich zcela změnit přístup k lidskému zdraví.
Bezdrátovým zařízením lze sledovat u lidí jejich dlouhodobé zdravotní stavy a v mnoha případech udržovat nemocné i při životě. Podobná implantovaná zařízení se totiž již dlouho osvědčují při léčbě různých nemocí i zlepšování funkcí orgánů a částí těla.
Příkladem nejpoužívanějších zařízení jsou kardiostimulátory, které výrazně zlepšují celkovou kondici a zachraňují životy nespočtu pacientů. Většinou jsou ale nepraktické. Vyžadují mnoho obvodů, drátů a baterií a k jejich zavedení do těla je nutný chirurgický zákrok.
Mohl by tady nový miniaturní čip znamenat konec těchto relativně velkých zařízení? „Chtěli jsme zkusit, jak daleko můžeme posunout hranice miniaturizace funkčních čipů, které lze ještě vyrobit.“ uvedl Ken Shepard, profesor biomedicínského inženýrství z Kolumbijské univerzity.
Výroba miniaturních bezdrátových zařízení se přitom stále více dostává do popředí zájmu mnoha výzkumných týmů. „Máme velký zájem o implantovatelná ultraminiaturní zařízení, kterým říkáme zařízení typu ‚čip jako systém‘ (CaS) a námi vyvinutý čip je toho příkladem,“ řekl Shepard.
Celý mikročip prakticky tvoří jediný integrovaný obvod a je tak malý, že je možné jej umístit do špičky injekční jehly a „vstříknout“ do těla bez nutnosti operace. Vědci poté ultrazvukovou čtečkou čip v těle najdou a bezdrátově mohou získat celou řadu informací o člověku, kterého monitorují.
Zdroj: Euronews