Nové Chorvatsko, ale za půlku ceny, říkali v CK. Místo tropického ráje mi prodali letenky do pekla. Jsem rád, že jsem se vrátil živý a zdravý
Dovolená snů za pár korun? Zní to příliš lákavě na to, aby to byla pravda. A skutečně často není. Někdy to, co na webu cestovní kanceláře vypadá jako luxus, při pohledu na vlastní oči poněkud ztratí svůj lesk. Může se tak stát, že se turisté zkrátka spálí.
Měl to být odpočinek za babku. Letenka téměř za polovinu obvyklé ceny, sluníčko, moře a relax. Místo toho ale cestovní kancelář dovezla čtenáře Mirka do Egypta, kde se rozhodně ráje nedočkal. Jak se naší redakci svěřil, spíše než pohodlí a ráj na zemi se cítil jako na vojenském táboře. Nakonec byl rád, když letadlo na zpáteční cestě konečně dosedlo v Praze.

Faraonova nemoc a non stop pobyt na toaletě
Všechno to začalo ve chvíli, kdy na hotelu ochutnal první jídlo. “Hlava mi šla kolem už když jsem ochutnal první jídlo. Polévka připomínala spíše zakalenou vodu a o moc lepší nebyly ani další chody,” svěřil se Mirek. Po dalších dvou dnech bylo jasné, že nejenže mu zdejší strava nesedla. Postihla ho známá faraonova nemoc a on tak dalších několik dní místo pláže přežíval na toaletě.
Podobné případy se bohužel stávají. Turistka Ruby Crossley s patnáctičlennou rodinou dostala během pobytu v Egyptě infekci bakterií escherichia coli natolik silnou, že po návratu do Británie její dcera skončila v nemocnici s trvalým poškozením ledvin. A tím výčet podobných děsivých zážitků bohužel zdaleka nekončí.
Invaze vlezlých lidí, nepořádek a psi na ulicích
Když se Mirek konečně zotavil a rozhodl se porozhlédnout po městě, nemohl zakrýt své rozčarování. Jak podotkl, turisté se zde potýkají s neustálými nájezdy všemožných pouličních prodejců, kteří nabízejí snad naprosto všechno – pirátské výlety, masáže, turban nebo jiné suvenýry. Někteří z nich vás dokonce pronásledují na každém kroku, dokud to nevzdáte a něco si nekoupíte jen proto, abyste už konečně měli klid. O podobných zkušenostech se podrobně píše i v mnoha vláknech na diskusním fóru Reddit.
V letoviscích je často na první pohled vše jako ze škatulky, ovšem jakmile opustíte jejich zdi, čeká na vás nepříjemné překvapení. Všude hromady smetí nebo zápach v ulicích. A potom jsou tu toulaví psi. Ve městech jako Káhira se potulují po ulicích, kde obtěžují kolemjdoucí a nahánějí jim hrůzu.
Pouliční trhači děsí turisty
“To nejhorší (a nejbolestivější) nastalo, když jsem si chtěl na chvíli odpočinout a posadil jsem se na obrubník. V tu chvíli po mně vystartoval jeden z pouličních psů. Naštěstí mě nekousl do krve, ale stisk jeho čelistí rozhodně nebyl příjemný,” popsal Mirek svůj děsivý zážitek.
Egypt bohužel patří mezi státy, kde se kontrolám podmínek chovu domácích zvířat nevěnuje příliš mnoho pozornosti, což může vést právě k takovým situacím.
Parazité a další lahůdky
Další častou komplikací, kterou si někteří nešťastníci z Egypta přiváží domů, jsou paraziti. Plavání v Nilu nebo dalších řekách s sebou bohužel přináší mnohá rizika. Mimo jiné to, že se nakazíte šistosomózou, která způsobuje krvácení z močové trubice nebo jiné dlouhodobé infekce. Na cestovatelských fórech na to nicméně zkušenější často upozorňují.

Do Egypta raději s pojistkou
V závěru Mirek zdůraznil, aby se další lidé, kteří touží po příjemné dovolené, rozhodně nedali nachytat na podezřele levný zájezd. Dobré ubytování pochopitelně seženete, ale za pohodlí si nejspíš připlatíte.
“Můj osobní tip? Pokud chcete Egypt navštívit, udělejte to na vlastní pěst, ideálně s dobrým cestovním pojištěním, kvalitním průvodcem a nezapomeňte na očkování,” dodal nespokojený turista.