Pes na procházce začal zuřivě hrabat v zemi. Narazil na starý hrnec. Co v něm bylo, dodnes nedává vědcům spát
Při venčení psa se může přihodit všechno možné. K jedné takové podivné události došlo nedaleko polského města Łagiewniki. Majitel psa jménem Kajtuś se musel divit, když jeho čtyřnohý mazlíček během procházky v lese vyhrabal ze země starý keramický hrnec. V tom, co nejdříve muselo vypadat jako obyčejný kus odpadku, bylo ukryto něco, co rozhodně neočekával.
Když se vydáte na každodenní krátký výšlap se psem, určitě nečekáte, že se stanete součástí příběhu, který vás zavede až do dávného středověku. Právě o takové zkušenosti však může mluvit majitel pejska Kajtuśe, jehož nález vzburcoval polské archeology.
Velký den polské archeologie
V Polsku platí z hlediska nálezů archeologických památek a předmětů přísná pravidla upravená zákonem o ochraně kulturních památek. V případě, že narazíte na objekt možné historické hodnoty musíte postupovat podle platných předpisů, jinak vám jako nálezci může hrozit právní postih.
Jako první je nutné zajistit místo, kde byl konkrétní objekt nalezen. Zakázané je další kopání či zkoumání předmětu, při kterém by mohlo dojít k jeho poškození. Pokud pak nálezce vyhodnotí, že se jedná o historický artefakt, je povinen kontaktovat příslušné orgány. V případě Polska se jedná o vojvodského vrchního inspektora pro archeologické památky, který se co nejdříve vydává na místo s týmem znalců, jejichž úkolem je vyhodnotit hodnotu a význam nálezu.
Přesně tímto způsobem postupoval muž, který s pomocí svého psa objevil záhadný hrnec u obce Łagiewniki. Po nahlášení nálezu dne 7. dubna 2022 se na místo neprodleně vydal inspektor Marek Kowalski s týmem archeologů Vratislavské univerzity. Po identifikaci obsahu hrnce mohli polští historici slavit, šlo o archeologický nález nesmírné hodnoty.

Nález století
Vědečtí odborníci bez skromnosti odhadli, že podobně významný nález se v oblasti Dolního Slezska neobjevil nejméně sto let. Po počátečním zkoumání bylo určeno stáří nálezu do období hlubokého středověku, do první poloviny 13. století. Tato doba byla v Polsku charakteristická svou politickou roztříštěností a probíhajícími boji o moc mezi příslušníky vládnoucí dynastie Piastovců. Jednalo se o éru formování polského státu, kdy se zakládalo mnoho měst, razily se mince a šířil se vliv západních států.
Všechny tyto historické aspekty velmi úzce souvisí s nalezeným pokladem u obce Łagiewniki. V rozbitém keramickém hrnci totiž překvapený nálezce objevil téměř tři tisíce středověkých mincí. Vědecké zkoumání určilo, že se jedná o tzv. brakteáty, mince z tenkého plechu ražené z jedné strany. Sloužily jako středověké platidlo poté, co dřívější denáry ztratily na ceně. Nalezené mince pocházely konkrétně z dílen v Braniborsku, Sasku a Slezsku.
Z doby 13. století se příliš brakteátů nezachovalo, o to je nález keramického hrnce s pokladem výjimečnější a cennější. Pro polské historiky zabývající se obdobím středověku se jedná o skvělý materiál ke zkoumání, zajímavé jsou pro ně zejména obrazce vyražené na mincích, ty zobrazují nejrůznější výjevy, bájné gryfy, sirény, anděly nebo také hradby a věže středověkých opevnění.

Odměna nálezci není samozřejmá
Majitel psa Kajtuśe si jistě dělal naději i na pěknou odměnu, kterou za nález středověkého pokladu obdrží. Polská legislativa tuto možnost sice přináší, je ale nutné splnit množství podmínek.
Mince mají status archeologické památky a jsou tedy majetkem polského státu. Nálezce se může zasloužené odměny dožadovat pouze v případě, že daný artefakt nalezl legálním způsobem, nebylo to v chráněné oblasti nebo za nepovoleného použití detektoru kovů. Ani za tohoto předpokladu není odměna jistá, o její výši rozhodne příslušný vrchní inspektor pro archeologické památky v případě, že jde o nález obzvlášť velké hodnoty. Nálezce hrnce s brakteáty tyto podmínky naplnil a o svou odměnu se jistě nezapomněl podělit se svým mazlíčkem Kajtuśem, bez kterého by polský archeologický nález století nejspíš stále čekal na svého objevitele.