Sonda NASA TESS objevila zajímavý svět o velikosti Země a Venuše
Dva mezinárodní týmy astronomů objevily pomocí pozorování družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) a mnoha dalších zařízení planetu o velikosti Země a Venuše, která je od nás vzdálená pouhých 40 světelných let.
Díky mnoha faktorům se jedná o kandidáta vhodného pro další studium pomocí vesmírného dalekohledu NASA Jamese Webba. TESS sleduje velký úsek oblohy po dobu přibližně jednoho měsíce a sleduje změny jasnosti desítek tisíc hvězd v intervalech od 20 sekund do 30 minut. Na misi se podílí více než desítka univerzit, výzkumných ústavů a observatoří po celém světě. Jedním z hlavních cílů mise je zachycení tranzitů – krátkých, pravidelných ztemnění hvězd způsobených průchodem obíhajících světů, píše web Science.nasa.
„Našli jsme nejbližší tranzitující svět mírného pásma o velikosti Země,“ řekl Masayuki Kuzuhara, odborný asistent projektu v Astrobiologickém centru v Tokiu. Vede výzkumný tým společně s Akihiko Fukuiem, odborným asistentem projektu na Tokijské univerzitě.

Hostitelská hvězda s názvem Gliese 12 je chladný červený trpaslík vzdálený téměř 40 světelných let. Povrchová teplota hvězdy je přibližně 60 % teploty Slunce. Za předpokladu, že planeta nemá atmosféru, se její povrchová teplota odhaduje na přibližně 42 stupňů Celsia. Planeta dostává od své hvězdy 1,6krát více energie než Země od Slunce a asi 85 % energie, kterou dostává Venuše.
Jedním z důležitých faktorů pro zachování atmosféry je bouřlivost její hvězdy. Červení trpaslíci bývají magneticky aktivní, což vede k častým a silným rentgenovým erupcím. Analýzy obou týmů však dospěly k závěru, že Gliese 12 nevykazuje žádné známky extrémního chování. „Známe pouze několik planet mírného pásu podobných Zemi, které jsou nám dostatečně blízko a splňují další kritéria potřebná pro tento druh studie, tzv. transmisní spektroskopii, s využitím současných zařízení,“ řekl Michael McElwain, výzkumný astrofyzik z Goddardova střediska vesmírných letů NASA v Greenbeltu v Marylandu.
„Gliese 12 b představuje jeden z nejlepších cílů pro studium toho, zda si planety velikosti Země obíhající kolem chladných hvězd mohou zachovat svou atmosféru, což je zásadní krok k lepšímu pochopení obyvatelnosti planet v celé naší galaxii,“ řekl Shishir Dholakia, doktorand v Centru pro astrofyziku na University of Southern Queensland v Austrálii. „Země je obyvatelná, ale Venuše kvůli úplné ztrátě vody obyvatelná není. Vzhledem k tomu, že Gliese 12 b se teplotou nachází mezi Zemí a Venuší, její atmosféra by nás mohla hodně naučit o cestách obyvatelnosti planet, které se ubírají během jejich vývoje.“ Studium Gliese 12 b může pomoci odhalit některé aspekty vývoje naší sluneční soustavy.
Zdroj: Science.nasa
Redaktor: Naďa Kublinová