Macintosh, který nastartoval novou éru počítačů, již slaví 40 let
V lednu roku 1984 se začal prodávat první počítač Macintosh od společnosti Apple, který přinesl revoluci v oblasti osobních počítačů. Ačkoliv nám dnes tato technologie může připadat archaická, nikdy neuškodí si připomenout počátky počítačového rozvoje, díky kterému máme dnes technologie, jež bereme jako samozřejmost.
První počítač Macintosh se zabudovanou obrazovkou, jehož výrobcem je dnes známý gigant v oblasti informačních technologií Apple, slaví 40 let. V lednu 1984 byl světu představen ve vysokorozpočtové reklamě na Super Bowl, kterou režíroval Sir Ridley Scott, píše portál News Sky.
Tato reklama odkazující na dystopický román George Orwella 1984 byla sama o sobě považována za přelomový okamžik v marketingu Applu. Později byla označena za úspěšnější dílo než byl samotný Mac.
Reklama, v níž britská atletka Anya Majorová mlátí kladivem do obrazovky s hlavním protivníkem knihy Velkým bratrem, končila sloganem: „24. ledna Apple představí Macintosh. A uvidíte, proč 1984 nebude jako 1984.“
Zatímco velkorozpočtová reklama na propagaci počítače byla považována za obrovský úspěch, počítač Macintosh se ukázal jako přelomový. Stal se symbolem převrácení éry velkých výrobců počítačů, které byly zaměřené na řízení podniků do podoby uživatelsky orientovaného a snadno použivatelného počítače, ke kterému by lidé přilnuli.
Macintosh znamenal revoluci v používání osobních počítačů
První Macintosh znamenal zásadní posun v oblasti užívání operačního systému. Nejvýznamnějším vývojem byl odklon od tradičního rozhraní příkazového řádku s kostičkovaným textem ve prospěch grafického rozhraní s logy a ikonami (GUI), které vidíme dodnes.
Toto uživatelské rozhraní původně vyvinul hlavní designér Jef Raskin v rámci projektu Lisa – pojmenovaného po dceři spoluzakladatele Steva Jobse. Jobs byl však z projektu vyřazen kvůli neshodám v týmu, což ho přimělo přejít k projektu Macintosh, který se nakonec stal úspěšnějším produktem.
Do té doby byl příkazový řádek jediný způsob, jak operovat s osobním počítačem. Uživatelé si museli pamatovat příkazy, zadávat kódy a pracovat s dnes již ne tak atraktivním prostředím konzolového prostředí. Mac díky svému grafického uživatelskému rozhraní a myši vše změnil.
Prostí lidé mohli začít využívat možnosti počítačů pouhým ukazováním a klikáním na ikony. Lze říci, že právě Mac poprvé představil většinové společnosti pravý digitální život.
Mac otevřel bránu do budoucnosti a díky němu dnes máme takové možnosti v oblasti způsobu práce s technologiemi.

Macintosh byl sice drahý, ale to lidi neodradilo
První Apple Macintosh měl vestavěnou obrazovku, myš a byl vybaven 128 kB paměti, což je v porovnání se současnými zařízeními pouhý zlomek velikosti. V 80. letech to však znamenalo revoluci. Jeho cena byla zhruba 2495 dolarů, což dnes odpovídá přibližně 7 500 dolarům (přes 170 tisíc Kč).
I přes tak vysokou cenu a novému pojetí pohledu na osobní počítače se Macintosh i tak stal okamžitým hitem a během prvních čtyř měsíců se ho prodalo přes 70 000 kusů.
Úspěch Macintoshe postavil Apple proti IBM – v té době dominantní síle na trhu – a nastartoval společnost a Jobse na cestu k dalším inovacím, jako byl iPhone. I když se počítače Mac vzdálily od bílých stolních počítačů v krabicích z 80. a 90. let, tyto stroje stále žijí v podobě mnohem výkonnějších a zjednodušených notebooků.
Zdroj: Redakce, News Sky