Vědci našli v oceánu materiál, který nepochází z této sluneční soustavy
Materiál, který vypadá jako drobné korálky, nalezli vědci u pobřeží Papuy-Nové Guineje. Pochází z asteroidu, který překonal světelné roky až k naší planetě, jak píše web Sciencealert.
Asteroid, který se rozpadl nad Pacifikem v roce 2014, byl sledován americkými vládními satelity. Neobvyklá rychlost tohoto meteoru, klasifikovaného jako CNEOS 2014-01-08, přilákal také výzkumníky z projektu Galileo. Ti pomocí soustavy silných magnetů na vzácné zeminy otestovali stovky drobných kuliček o průměru 0,05 až 1,3 milimetru ze sedimentů v hloubce 2 kilometrů pod povrchem, asi 85 kilometrů severně od ostrova Manus.
Předběžné vyhodnocení 57 minerálních objektů provedené týmem vědců z Harvardovy univerzity v USA naznačuje, že přinejmenším několik z nich neodráží druh chemie, který bychom očekávali od naší sluneční soustavy, což podporuje teorii, že CNEOS 2014-01-08 překročil mezihvězdný prostor před nárazem do atmosféry naší planety.
Jedná se o historický objev, který znamená, že lidé mají poprvé v ruce materiály z velkého mezihvězdného tělesa. Provedená analýza spočívala v určení poměru prvků, z nichž se skládá výběr kuliček, o nichž se předpokládá, že byly odlity z povrchu úlomků meteoru, když se před dopadem rozprskl v atmosféře. Bylo zjištěno, že odchylky v izotopech železa odpovídají tomu, že prošly traumatickým vstupem do naší atmosféry, což podporuje hypotézu, že kuličky nejsou pozemského původu.
Vzhledem k tomu, že částice jsou silně obohaceny o kovy berylium (Be), lanthan (La) a uran (U), nevypadají také jako materiály, které bychom našli v okolí naší planety. Ve skutečnosti tento konkrétní poměr nebyl nikdy předtím pozorován v žádném meteoritu, což naznačuje vzácnost, která ukazuje na místo zrodu daleko od naší sluneční soustavy. Projekt Galileo, který za tímto nálezem stojí, má také za úkol posoudit, jestli materiál neobsahuje stopy po mimozemské technologii. Na ověření, zda tento materiál skutečně pochází z jiné sluneční soustavy si ještě budeme muset nějakou dobu počkat. Musí proběhnout důkladná analýza a diskuze mezi vědci.
Zdroj: redakce, sciencealert