Vědci vyvinuli „dekodér nálady“. Mohl by pomoci při léčbě deprese
Deprese je problém, který postihuje stále více lidí a který nelze ignorovat. Proto zde hraje velmi důležitou roli správná diagnóza a vhodná léčba. Díky objevu vědců z univerzity Baylor College of Medicine v texaském Houstonu, kteří vytvořili „dekodér nálad“, to bude možná brzy snazší, jak uvádí server Freethink.
Vědci z univerzity Baylor College of Medicine představili „dekodér nálady“, který umožňuje číst emocionální stav lidí na základě pozorování mozkové aktivity. Jedná se o experimentální léčbu pomocí elektrod, které jsou implantovány do mozku a pravidelně vysílají elektrické impulzy. Zatím byl použit u několika málo osob, ale dosažené výsledky jsou velmi slibné.
Elektrody v mozku jako léčba deprese?
Dobrovolníci s implantovanými elektrodami zůstali několik dní v nemocnici a vědci sledovali, co se během této doby dělo s jejich mozkem. Takto byl vytvořen „dekodér nálady“, který umožňuje vyhodnotit, v jaké náladě se pacient nachází. Vědci doufají, že vylepšené řešení v budoucnu umožní určit, jak těžká je deprese člověka, a přesněji určit, kam umístit elektrody, aby se optimalizoval jejich účinek na náladu pacienta. To je důležité, protože analýzy výsledků studie ukázaly, že pomocí elektrod lze stimulovat pozitivní náladu, jak píše server Technology Review.

Výzkum byl založen na hluboké mozkové stimulaci (DBS), která spočívá v implantaci elektrod stimulujících vybranou oblast mozku. Používá se například k léčbě Parkinsonovy choroby. Odborníci se ji již pokoušeli použít k léčbě deprese, ale výsledky dvou velkých klinických studií v roce 2000 nebyly uspokojivé a byly ukončeny.
Vědci se zatím nenechávají unést nadšením a zdůrazňují, že je zapotřebí dalšího výzkumu. Prozatím byly analyzovány výsledky pouze u tří pacientů a deprese je komplexní porucha. Podařilo se jim však zjistit, že oblast mozku zvaná cingulární kůra se aktivuje určitým způsobem, když mají subjekty lepší náladu, a vykazuje opačný vzorec aktivity, když mají náladu horší. To dává naději, že další výzkum pomůže pochopit depresi a vyvinout vhodné neurostimulační metody pro její účinnější léčbu.
Zdroj: redakce, freethink.com, technologyreview.com