Vybíráme vhodný stůl K PC sestavě
Všichni dnes používáme informační technologie a je přitom jedno, zda se jedná o dítě nebo o dospělého. Počítač se ale neobejde bez stolku, který již dnes patří k důležitým interiérovým doplňkům. Jaký si vybrat ten nejvhodnější? Dobrý stolek je především takový, který v sobě spojuje praktičnost a na pohled potěší také oko. Jak na to si řekneme v našem článku.
Zohledněte prostorové možnosti
V současnosti není problém koupit levně stůl se stabilní a odolnou konstrukcí. Populárním a levným řešením je psací stůl dub sonoma se šuplíky na boku a poličkou pro klávesnici Daný kousek koupíte již od 2000 Kč. Jsou oblíbené díky jejich univerzálnímu vzhledu, který vyhovuje umístění v klasickém i moderním interiéru. Hodí se tedy do kanceláře, pracovny, ale i dětského pokoje. A co je také důležité, tyto stolky jsou obvykle natřeny 3 vrstvami ekologického laku, který je pro děti zdravotně nezávadný.
Avšak ještě před výběrem konkrétního stolku je důležité zvážit prostorové možnosti místnosti, ve které bude stolek stát. V obýváku budete například v tomto směru asi více limitováni, než v dětském nebo v pracovně. Je třeba také počítat s tím, že monitor by měl být vzdálen od očí alespoň 60 cm. Délka stolků přitom začíná zhruba na úrovni 1 m.
Výhodnější je ale vybrat si stolek trochu větší, aby i časem odpovídal všem vašim představám a poskytoval dostatečný prostor případným doplňkům. Pochopitelně, hmotnost stolku závisí na jeho velikosti, ačkoli je třeba zvažovat i materiál. Obvykle se však pohybuje od 20 do 40 kg. Z tohoto pohledu stoly z kovu a masivního dřeva patří k těm nejtěžším, ale zároveň i k nejstabilnějším.
Pokud si nemůžete dovolit luxus prostoru, je dobrým nápadem zvážit stolek ve tvaru L-rohový stůl. Takové řešení stolku dokáže pracovat s nepoužívaným prostorem, přičemž je zároveň ideální i pro ty, kteří střídají u stolu různé činnosti. Například pokud stůl plánujete využívat ke studiu a zasypat ho různými učebními materiály.
Bonusový tip
Pro uložení dodatečných zařízení, jako například wifi routeru, herních zařízení či dokumentů vám dobře poslouží klasickou noční stolek, případně malá komoda. Noční stolek z masivu borovice umístěný vedle PC stolku a vhodně dopasovaný k ostatnímu nábytku je skvělým řešením do pracovny, ale také dětského pokoje.
Výška pracovní desky
Správná výška pracovní desky stolku, zejména ve spojitosti s několika hodinovou prací denně, je základem. Dlouhodobé sezení za stolem totiž není pro lidské tělo přirozená poloha. Proto by se tento fakt nesprávnou polohou sezení u stolu neměl ještě více zhoršovat. Nejčastěji se výška pracovní desky pohybuje v rozmezí od 70 do 80 cm.
Jak si nastavit správnou výšku PC stolku? Začněte tím, že se posadíte na židli ke stolu. Kromě toho, že byste měli dosáhnout celými chodidly na zem, tak při položení rukou na stůl by paže v lokti měly svírat pravý úhel. Samotný loket by měl být přitom přibližně 2-3 cm pod úrovní desky stolu.
Konkrétní příklady správně nastavené výšky pracovní desky:
- výška člověka (160-170 cm) – výška stolu = 65 cm
- výška člověka (170-185 cm) – výška stolu = 67-75 cm
- výška člověka (185-200 cm) – výška stolu = 75-80 cm
Umístění
Správné umístění stolu má vliv především na efektivitu vaší práce s počítačem. Co je však ještě důležitější, také na vaše zdraví. Pokud totiž stůl nasměrujete k oknu tak, že se během práce můžete dívat ven na ulici, tak to není naprosto ideální řešení. Důvodem je časté rozptylování a odvracení pozornosti od práce. Umístění zády k oknu vám zase bude ozařovat monitor, což bude namáhat váš zrak.
Ani sezení zády ke dveřím není nejideálnější řešení. V tom případě bude na vás neustále číhat pocit nejistoty, kdy nevíte, co se za vámi děje. Proto nejvýhodnějším řešením je umístit stolek úhlopříčně od dveří. A nejlépe tak, abyste měli za sebou dostatečně vzdálenou stěnu bez okna. Získáte tak dokonalý přehled o dění v místnosti, přičemž nebudete neustále rozptylováni výhledem z okna.
Materiál stolku
Nejčastěji se stolky pod počítač vyrábějí z lehké borovice nebo smrku, které jsou o něco dražší než stolky z dřevotřísky. Platí to zejména v případě dětí. V zásadě platí, že jednotlivé materiály stolku disponují specifickými vlastnostmi. Proto výběrem materiálu máte možnost zvolit kombinaci designu, funkčnosti a odolnosti tak, aby vám to co nejvíce vyhovovalo.
Nejpoužívanější materiály pro výrobu stolků pod počítač jsou následující:
- Stolek z masivu – příjemný na dotek a díky svému vzoru je každý kus jedinečný. Při správné péči vydrží i stovky let. Co je důležité, jedná se o zdravotně nezávadný materiál vhodný i pro alergiky. Jeho nevýhodou může být poněkud vyšší cena.
- Dýha – tenký list dřeva, kterým se přelepuje nejčastěji překližková deska. Výhodou této úpravy je reprezentativní vzhled a snadná údržba. Dýhovat lze i méně kvalitní dřevo, a tak zlepšit jeho vzhled. Odštěpení dýhy se řeší buď podlepením, nebo vylomením kusu a vsazením nové dýhy.
- MDF (medium density fibreboard) – považováno za plnohodnotnou alternativu masivu. Jedná se o materiál z přírodních vláken, nejčastěji jehličnatých stromů. Jeho výhodami jsou pěkný vzhled, vysoká odolnost a dlouhá životnost.
- Lamino – oblíbená a cenově dostupná náhražka dřeva. Lamino stolek lze pořídit v mnoha barevných variantách, včetně různých exotických dřevin. Výhodou je také jeho nižší cena, menší hmotnost a nenáročná údržba. Na druhou stranu je však náchylnější k mechanickému poškození.
- Plast – jedná se o nejlevnější materiál na výrobu stolků pod počítač. Jeho údržba je nenáročná a máte možnost vybrat si z řady designových variant. Je však také nejméně odolný.
- Kov – nejčastěji se používá jako doplňkový materiál pro výrobu nohou stolku. Rovněž může být do kovového rámu vsazena deska ze skla nebo z jiného materiálu.
Bonusový tip
Levnější psací stůl z dřevotřísky je výhodným řešením v případě, že používáte notebook nebo pokud s počítačem pracujete jen zřídka. Jedná se o lehký materiál, vhodný i pro děti a teenagery. Dejte si však pozor, aby váš vybraný stolek měl možnost nastavení výšky pracovní desky.
Rady na závěr
Stolek pod počítač vám může nabídnout také možnosti, které vám zpříjemní jeho každodenní používání. Užitečná je zejména výsuvná police pro klávesnici. Klávesnice tak zbytečně nezabírá místo na pracovní ploše.
Rovněž oceníte i vyvýšené místo na pracovní desce, díky kterému dostanete monitor do ideální polohy pro práci. Pomůže to zejména těm, kteří pracují s grafikou. Místo vám pomůže ušetřit také prostor pro umístění case (hardware). Skříňka počítače totiž tvoří jeho velkou část, a tak bude elegantně skryta mezi příčkami.
Integrované úložné šuplíky jsou často nejdůležitější podmínkou při pořízení stolku. Můžete je mít na jedné nebo na obou stranách. Samozřejmě lze objednat i samostatně. Nezapomeňte si však ověřit a přeměřit výšku pracovní desky, a to v případě, že jde o kontejner pod stolek.
Užitečné jsou také otvory pro kabeláž, díky kterým vám kabely od počítače nebudou překážet. V případě, že je nepoužíváte, jsou uzavřeny záklopkami z plastu nebo z materiálu desky. Také je zde možnost využít regál, který vytváří praktické rozvržení stolu. Elegantně si tak oddělíte místnost a ještě získáte další úložné prostory.