Vláda rozhodla, kdo musí o Velikonočním pondělí do práce. Plánovali jste být doma? Máte smůlu
Pro většinu Čechů jsou velikonoční svátky časem odpočinku, někteří však musí i v tyto dny do práce. Vláda jasně stanovila, které skupiny zaměstnanců slouží i během státních svátků. Pokud patříte mezi ně, na velikonoční pomlázku a rodinné oslavy můžete zapomenout. Na druhou stranu vám to může přinést finanční výhody. Pojďte se společně s námi podívat, koho se tato povinnost týká.
Přestože Velikonoce znamenají pro mnoho lidí odpočinek od práce, život se v naší zemi nezastaví. Stále existuje řada profesí, které si během státního svátku volno neužijí. Některé dokonce musejí posílit své stavy.
Ještě větší nápor čeká o velikonočních svátcích například příslušníky policie. Ti musí dohlédnout na veřejný pořádek a bezpečnost na silnicích. Češi o svátcích rádi holdují alkoholu, což zvyšuje riziko dopravních nehod či různých potyček. Na památkách a turistických místech, která jsou přeplněná davy lidí, zase hrozí krádeže.
„Policejní hlídky se zaměří především na místa s větším pohybem osob, jako jsou nádraží, obchodní domy, jarmarky, bohoslužby apod.,“ uvedl tiskový mluvčí policie Olomouckého kraje Libor Hejtman.
V případě potřeby je připravena i armáda. Ta může pustit do terénu stovky vojáků, pokud to bude nutné.

Kdo musí o Velikonočním pondělí do práce
Mezi povolání, která fungují i během Velikonočního pondělí, obecně patří především složky zajišťující bezpečnost a základní potřeby obyvatel. Kromě policie a armády se to dále vztahuje na:
- Hasiče a záchranáře
- Zdravotníky
- Pracovníky v dopravě (řidiči MHD, strojvedoucí, dispečeři)
- Pracovníky v energetice a vodárenství
- Ošetřovatele zvířat (například v ZOO)
- Prodavače v provozovnách, které jsou otevřené i ve státní svátek (obchody s prodejní plochou pod 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny nebo letištní a nádražní prodejny)
- Pracovníky zajišťující naléhavé opravy
- Zaměstnance v nepřetržitém provozu
Kdo na Velikonoce zůstává doma
Placené volno se naopak automaticky týká většiny zaměstnanců v administrativě, státní správě, školství, výrobních podnicích bez nepřetržitého provozu nebo například na prodejních místech s plochou větší než 200 metrů čtverečních.
Informace o práci ve svátek na vaší konkrétní pozici můžete najít přímo v pracovní smlouvě nebo ve vnitřních předpisech zaměstnavatele.

Kompenzace za práci ve státní svátek
Pokud pracujete během Velikonočního pondělí, máte ze zákona nárok na kompenzaci.
Zákoník práce upřednostňuje náhradní placené volno před finanční kompenzací. Nárok máte na náhradní volno v rozsahu činnosti konané ve svátek. Toto volno musí zaměstnavatel poskytnout nejpozději do tří měsíců, pokud se nedohodnete jinak.
Pokud se s nadřízeným domluvíte, že místo volna preferujete peněžní kompenzaci, máte právo na příplatek ve výši nejméně 100 % průměrného denního výdělku. Například při hodinové mzdě 150 Kč vám ve svátek náleží celkem 300 Kč (základní mzda + 100 % příplatek).
V případě, že pracujete ve svátek v noci, náleží vám kromě svátečního bonusu také příplatek za noční práci, který činí nejméně 10 % průměrného výdělku. Minimálně 10% finanční náplast je také tehdy, když svátek připadá na víkend.