Vláda dohlídne na naší hotovost: Neuhodnete, jakou částku můžete mít nově u sebe
Věděli jste, že existuje zákon, který omezuje, kolik můžete zaplatit v hotovosti? Maximální částka, kterou smíte jednorázově zaplatit v Česku není ale žádnou novinkou, jen stále není v dostatečném podvědomí lidí. Tento limit byl stanoven, aby nedocházelo k daňovým únikům a nelegálním praktikám. Ale jak to vlastně v praxi funguje? A vztahuje se na všechny?
Možná jste už slyšeli o tom, že v České republice existuje limit na platby v hotovosti. A pokud ne, určitě byste to měli vědět, tato informace vám může totiž ušetřit dost nepříjemností. Aktuálně je maximální částka stanovena na 270 000 Kč. “Platbu v hotovosti, která by překročila tento limit, nesmí poskytovatel platby v hotovosti provést.
A na druhé straně ji ani příjemce platby nesmí přijmout. Do limitu se počítají všechny hotovostní platby v korunách i cizí měně, které provádí jeden poskytovatel stejnému příjemci v průběhu jednoho dne,” uvádí Česká spořitelna. Jestliže je částka vyplácena v cizí měně, pak se částka na české koruny převádí podle směnného kurzu devizového trhu vyhlášeného Českou národní bankou.
Částku nelze ani rozdělit do několika splátek a uhradit ji v rozmezí několika dnů. Mezi splátkami byste museli zachovat lhůtu 28 dní. A proč vlastně takové omezení existuje? Hlavním důvodem je snaha státu zabránit daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Když cestujete s větší hotovostí
Plánujete si vzít větší sumu peněz na dovolenou nebo třeba pracovní cestu? Pak si dejte pozor na pravidla. Pokud převážíte částku vyšší než 10 000 EUR, nebo její ekvivalent, musíte ji při vstupu nebo výstupu z Evropské unie nahlásit celním úřadům pomocí formuláře. A nejde o formalitu, kterou byste mohli ignorovat – při porušení vám hrozí zadržení peněz nebo dokonce vysoká pokuta. Do stanovené částky spadají nejen bankovky a mince, cestovní šeky, peněžní poukázky směnitelné za hotové peníze, ale třeba také mince s obsahem zlata nejméně 90 % nebo různé slitky s obsahem zlata alespoň 99,5 %.
Co dělat, když potřebujete zaplatit víc?
Jestliže plánujete transakci, která přesahuje hotovostní limit, bezhotovostní platba je jedinou správnou cestou. Bankovní převod je dnes snadný, rychlý a především bezpečný. Ať už jde o koupi nemovitosti, větší opravu domu nebo jiné vyšší částky, bankovní systém vám poskytne záznam o transakci, což se hodí při reklamacích nebo řešení případných sporů. Navíc bezhotovostní platba šetří čas, nemusíte se tahat s penězi a riskovat, že je ztratíte nebo vám je někdo odcizí.

Jak se limity měnily
Historie omezení hotovostních plateb u nás sahá do roku 2004, kdy se začala řešit transparentnost finančních operací. Tehdy byl limit stanoven na 350 000 Kč. Od roku 2014 se však snížil na 270 000 Kč, kde zůstává dodnes. Tenhle limit ale budeme muset v relativně blízké době snížit. Evropský parlament a Evropská komise totiž vloni schválily směrnici, která stanovuje limit pro platby v hotovosti pro celou EU na 10 000 eur, tedy něco málo přes 250 000 Kč. Směrnice bude platná od července 2027. O něco přísnější to mají na Slovensku: „Slovensko zavádí novou daň z finančních transakcí. Firmy, živnostníci a další podnikatelé budou od roku 2025 platit čtyři desetiny procenta z odchozích plateb ze svých účtů až do výše 40 eur. V tom nejhorším případě tedy za platbu zhruba čtvrt milionu českých korun (10 000 eur) odvedou státu asi tisícovku (40 eur),“ uvádí web Peníze.cz
Pozor na pokuty: Neznalost neomlouvá
Porušení pravidel se rozhodně nevyplácí. Pokud byste zaplatili hotově částku nad stanovený limit, hrozí vám pokuta až 500 000 Kč. A pokud jde o právnické osoby, sankce může být dokonce desetkrát vyšší. Proto je lepší si tyto limity hlídat a případně se poradit s odborníky, pokud si nejste jisti. Platby můžete bez problémů uskutečnit platební kartou, mobilní aplikací nebo bankovním převodem.