Víte, kolik stojí mléko nebo kilo hovězího? 90 % Čechů neuspěje v testu nákupní gramotnosti
Znáte ceny potravin? Většina Čechů ne. Mít přehled se vyplatí a může vám ušetřit peníze. Otestujte se v našem kvízu a zjistěte, jak jste na tom.
Chodíte často do obchodu, nebo má nákupy na starosti jiný člen rodiny? Ať už je to jakkoliv, měli byste vědět, kolik stojí alespoň základní potraviny. Díky tomu se nestane, že byste koupili předražené produkty. Když víte, kolik běžně stojí mléko nebo maso, hned poznáte, že je něco dražší než obvykle.
Přehled o cenách vám pomůže i v akčních nabídkách. Snadno si všimnete, kdy se sleva vyplatí a kdy je to jen trik. Kdo má ceny v malíku, dokáže ušetřit. A v době zdražování se to opravdu vyplatí. Myslíte si, že máte přehled?
Ušetřit lze i na jídle, ale většina Čechů nezná ceny základních potravin
Stejně jako v minulosti, tak i v současné době si chce každý Čech vytvořit finanční rezervu. Mnoho lidí ví, že ušetřit se dá hodně na jídle. Jenže lidé, kteří neznají cenovky, se v tom trochu ztrácejí. Bez znalosti cen lze šetřit jen těžko. V případě, že nevíte, kolik běžně stojí chléb, máslo či mléko, lehce utratíte víc, než musíte. Bohužel si tohoto faktu často ani nevšimnete.
Začněte chodit na nákupy a získáte přehled
Nejlepší přehled o cenách potravin mají lidé, kteří nakupují pravidelně nebo si před každým nákupem prohlédnou akční leták. Další skupinou jsou lidé, kteří musí šetřit, a ceny potravin znají téměř zpaměti. Vědět, co kolik běžně stojí, není nic složitého a můžete díky tomu hodně ušetřit. Před nákupem si porovnejte nabídky v obchodech. A než něco vložíte do košíku, podívejte se na cenovku.

Když znáte ceny, nenecháte se napálit
Znalost běžných cen vám dává při nákupu jistotu. Když víte, že 1 l mléka normálně stojí kolem 20 Kč, nenecháte se nachytat na cenovku s cenou 35 Kč. V tu chvíli hned víte, že na vás chce někdo vydělat. Stejné je to i s akcemi v letácích. Pokud obchod slibuje výhodnou akční cenu a u regálu najdete jinou, poznáte to a nenaletíte. Kdo se vyzná, ví, kdy mu obchodníci chtějí prodat zboží dráž. Díky přehledu o cenách zbytečně neutrácíte a pokaždé něco ušetříte.
Kvíz
Myslíte si, že znáte hodnotu běžného zboží? Ověřte si to v našem kvízu. Stačí pár rychlých otázek a hned zjistíte, jestli nakupujete chytře, nebo vás obchodníci snadno nachytají. Připravili jsme otázky z běžného nákupu potravin, takže si můžete rovnou vyzkoušet, jak na tom jste.
1. Kolik stojí klasické 250 g máslo?
a) okolo 50 Kč
b) okolo 70 Kč
c) okolo 30 Kč
2. Kde bývají v obchodě umístěné produkty ve slevě?
a) kolem potravin v chladničkách
b) u vchodu
c) na speciálních regálech
3. Jaká je přibližná cena jednoho litru slunečnicového oleje?
a) 30 až 40 Kč
b) 50 až 70 Kč
c) 80 až 100 Kč
4. Kdy vychází akční letáky Lidlu?
a) každý pátek
b) každé pondělí a čtvrtek
c) v neděli
5. Který z těchto produktů je v obchodě nejdražší?
a) mouka
b) šunka
c) parmazán
6. Jakou hmotnost má standardní balení šunky?
a) 100 g
b) 50 g
c) 250 g

7. Který obchodní řetězec v Česku má slogan „Nakupujte hezky česky“?
a) Albert
b) Tesco
c) Billa
8. Kolik stojí 1 kg kuřecích prsních řízků v akci?
a) okolo 110 Kč
b) okolo 220 Kč
c) okolo 80 Kč
9. Který z těchto řetězců má v Česku nejvíc prodejen?
a) Albert
b) Penny Market
c) Tesco
10. Které balení je v akci obvykle výhodnější?
a) žádné
b) malé balení
c) větší rodinné balení
Správné odpovědi: 1) a, 2) c, 3) b, 4) b, 5) c, 6) a, 7) c, 8) a, 9) b, 10) c