Upozornění: Od ledna začnou banky účtovat nový poplatek. Jak se mu vyhnout?
S novým rokem se o slovo hlásí i mnoho změn. S úpravami pozadu nezůstaly ani banky, které tradičně modifikují věci jako jsou obchodní podmínky, využívání bankovních karet, limity nebo poplatky. Právě u poslední zmíněné položky je potřeba zbystřit. Poplatky za nejrůznější služby jsou bohužel normální, je ale dobré o nich mít přehled, abyste s nimi počítali nebo se jim nejlépe úplně vyhnuli. Zůstaňte v obraze a nedejte tak šanci nechtěným finančním ztrátám v podobě nejrůznějších sankcí.
Asi nikdo nechce platit víc, než musí. Proto je dobré vědět, co se stane, vyberete-li peníze z bankomatu. Je totiž dost dobře možné, že se v roce 2025 zvedne poplatek za jeden specifický výběr hotovosti. Návštěva bankomatu by se vám tak mohla nepěkně prodražit, dejte si na to proto pozor.

Není výběr jako výběr
Většina lidí k výběru hotovosti používá debetní kartu napojenou přímo na svůj běžný účet. Takový výběr nabízejí banky v drtivé většině případů zdarma, a to dokonce i u konkurenčních bankovních společností. Mnohokrát banky zákazníkům dávají měsíční limit na počet bezplatných výběrů, ti pak mají jistotu, že alespoň párkrát se k penězům dostanou zadarmo. Podmínky se ale výrazně liší u kreditních karet. Používání kreditní karty za účelem výběru hotovosti je spojeno s vyššími náklady, a tak je tato transakce častokrát zpoplatněna, a to i při využití bankomatu vlastní banky! Navíc se očekává, že poplatky za výběr kreditkou porostou.
Několik rozdílů
Na první pohled vypadají identicky. Stejná velikost, materiál, údaje. Jejich princip je ale rozdílný – zkrátka fungují jinak. Zatímco debetní karta je propojena s vaším účtem, kreditní karta je spojena s penězi vaší banky. Při placení debetkou tak rovnou utrácíte své vlastní peníze, ty se vám také okamžitě odepíšou z účtu. Pokud ale využijete kartu kreditní, utrácíte peníze, které nejsou vaše. Samozřejmě je musíte své bance vrátit, jedná se prakticky o formu půjčky. Debetní kartu dostanete automaticky při založení účtu, o kreditní kartu ale musíte banku požádat, ta vám ji nejdříve musí schválit.
Výhodou kreditních karet je, že můžete nakupovat i v případech, kdy vám vaše peníze vlastně chybí, například těsně před výplatou. Na vrácení utracených peněz pak máte určitou časovou dobu, jestliže celou částku splatíte v bezúročném období, vyhnete se veškerým úrokům a poplatkům.
Jestliže kreditku používáte správně a zvládáte bez problému peníze splácet, můžete na jejím používání dokonce i vydělat – nespočet bankovních společností totiž za její využívání nabízí nemalé výhody. „Mezi časté výhody patří, že určité procento z vašich nákupů dostanete zpátky, například ve formě příspěvku na penzijní pojištění. Nakupujete tedy stejně jako vždycky, zároveň ale za to dostáváte něco zpátky,“ vysvětluje Komerční banka. Dále se jedná třeba o slevy u partnerských společností poskytující různé služby. Další výhodou je, že díky kreditní kartě máte finance okamžitě dostupné, což se hodí v případech, kdy vás překvapí nečekané výdaje.

Na výběr pozor
Kreditní karty jsou u nás stále relativně novým konceptem, zatímco debetní kartu využívá 8 z 10 lidí, kreditku vlastní pouze 22 % populace. A právě i kvůli zatím relativně nízké popularitě je ne každý obeznámen s určitými nevýhodami, které s sebou kreditky nesou. Mezi nejvýraznější rozdíly patří možnost vybírání hotovosti. Jak jsme psali výše, návštěva bankomatu s debetní kartou je dnes naprosto běžnou záležitostí – u kreditní karty tomu tak ale není a za výběr hotovosti si připlatíte. A nemusí se jednat o malou částku. Karty jsou totiž určeny především k nákupům, ne k výběru hotovosti. A tak banky tuto transakci mají zpoplatněnou. „Jedním z hlavních důvodů, proč je výběr hotovosti kreditní kartou tak drahý, je okamžité úročení. Zatímco u běžných nákupů máte k dispozici zmíněné bezúročné období, při výběru hotovosti z bankomatu se úroky začnou počítat ihned. Úroky se pohybují v rozmezí 20–30 % ročně, což může rychle zvyšovat vaše výdaje,“ píše server Poznat Svět.
A nejedná se jen o úroky. Kromě nich si totiž banky účtují i fixní poplatek za výběr. Může se jednat o pevnou částku, některé banky ho ale vypočítávají z výše vybrané částky. V roce 2025 se očekává nárůst úrokových sazeb, díky kterým logicky porostou i poplatky spojené s výběrem hotovosti. Důkladně si tak prozkoumejte podmínky výběru u vaší banky, ať víte, kolik vás případné získání hotovosti bude stát.
Jestliže se ale chcete vyhnout zbytečným nákladům, raději kreditní kartou pouze plaťte při nákupech a peníze vraťte zpět během bezúročného období, zpravidla se jedná o 45 až 55 dní. Pokud ji budete používat správně, přinese vám benefity. Pozor ale na bezmyšlenkovité utrácení. Cokoliv utratíte, budete muset vrátit.