Tyto otázky jsou na psychotestech k Policii ČR: Druhou otázku nepochopíte
Pomáhat a chránit, to je heslo Policie ČR. Trojmístné číslo na policejní linku se učí už na základní škole a stát se policistou či policistkou je snem mnoha dětí. Mezi hlavní úkoly policistů patří ochrana veřejného pořádku, prosazování zákonů, ochrana práv a svobod občanů a prevence kriminality.
Působit lze v několika oblastech – existuje například pořádková, dopravní nebo cizinecká policie, a tak si každý vybere dle své preference. Toto povolání nicméně vyžaduje jak dobrou fyzickou, tak psychickou kondici. Každý uchazeč totiž musí projít zdravotní prohlídkou, a kromě fyzické zkoušky obstát i u psychotestů. Možná vás překvapí, co všechno psychotesty obnášejí.

Co se vyžaduje
Jestliže vás toto povolání láká, měli byste splňovat několik podmínek. Věk více než 18 let a většina policejních pozic vyžaduje alespoň maturitu. Najdou se i místa, u kterých vám postačí výuční list, nicméně jejich nevýhodou je, že se z nich nelze kariérně posunout. Absolutně klíčová je bezúhonnost.
„Zásadním požadavkem je bezúhonnost, která jednoduše znamená, že občan odsouzený trestním soudem se policistou stát nemůže. Drobný prohřešek z mladistvé nerozvážnosti však nemusí být nutně stopkou. Konkrétně to znamená, že občan ucházející se o práci policisty nesměl být v posledních 10 letech pravomocně odsouzen pro žádný úmyslný trestný čin,“ vysvětluje na svém webu Policie ČR. Dále se vyžaduje nestrannost a profesionalita, nesmíte být členem či členkou žádného politického hnutí nebo politické strany. A pak je tu již zmíněná osobnostní, fyzická a zdravotní způsobilost.
Testuje se několik aspektů
Testů se zbytečně bát nemusíte, na druhou stranu je fér zmínit fakt, že testy mají funkci síta, a ne každý uchazeč jimi projde. Fyzické testy mají ověřit vytrvalostní, silové a motorické schopnosti – skládají se ze 4 disciplín. Jedná se o kliky, člunkový běh, běh na 1 000 m a celomotorický test, ve kterém se zkouší hbitost a koordinace účastníka. Zdravotní prohlídka ověřuje, zda jste fyzicky způsobilí pro policejní službu. Spadá sem i celkový vzhled.
Například takové tetování v současnosti už není tabu, nesmí být ale vyhotovené na hlavě nebo mít vulgární význam. Poslední kategorií jsou právě psychotesty. „Zjišťování osobnostní způsobilosti, tzv. psychotesty, mají za cíl ověřit vaše osobnostní předpoklady pro řádný výkon profese policisty. Tedy např. to, zda máte dostatečné rozumové předpoklady, dokážete zachovat klid v náročných situacích, nebo zda jste dostatečně vytrvalí a svědomití při plnění úkolů,“ píše Policie ČR.
Právě psychotesty mají na úspěšnost uchazečů velký vliv. Dle dostupných informací přes ně neprojde asi polovina lidí. Úspěšnost se pohybuje mezi 40-50 %. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak takové testy vlastně vypadají? Jejich přesný průběh logicky není veřejně známý, nicméně dnes už o nich existuje dost informací na to, abyste se na ně mohli alespoň trochu nachystat.
Jak celý proces probíhá
Začneme obecnými informacemi. Celé testy trvají několik hodin, udává se 5 až 8, proto se na ně pořádně vyspěte a několik dní před jejich absolvováním se vyhněte alkoholu. Můžete si donést jídlo a pití, hodit se vám mohou především rychlé cukry třeba ve formě bonbonů, čokolády nebo džusu, které jsou ideální na povzbuzení.
„Základní složkou jsou testy, které hodnotí osobnost a výkon. Kromě klasického vyplňování a zaškrtávání počítejte i s tím, že asi budete i něco kreslit – toho se nebojte, nehodnotí se umělecký dojem, ale úplně jiné věci,“ popisuje server Psychoweb. První částí je test inteligence, jedná se prakticky o IQ test. Takových je na internetu spousta, a tak si je můžete vyzkoušet. Můžete narazit na podobnou otázku, jako je tato:
Určete, která z možností nejvíce nepatří mezi ostatní – hlavním kritériem jsou v tomto případě důvody verbálního charakteru.
a. Hladší
b. Nejdůležitější
c. Menší
d. Lepší
e. Různější

Velmi běžné je i doplňování slov do vět, identifikování gramatických chyb v souvětích nebo zapamatovávání si nejrůznějších čísel či útvarů. Setkat se můžete s hledáním synonym nebo identifikováním spojitosti mezi dvěma slovy.
Počítejte s tím, že v rámci tohoto prvního testu budou prověřeny i základní češtinářské a matematické schopnosti. Poté následuje pohovor s psychologem. Ten s vámi probere výsledky testů a položí vám doplňující otázky. Mnoho lidí se rozhovoru s psychologem bojí, pokud ale testy vyplníte upřímně a pravdivě, nemáte se čeho bát. Pokud budete od začátku odpovídat podle pravdy, do otázek psychologa se nezamotáte.
Posuzují se i komunikační schopnosti a emoční inteligence, taktéž formou testu. Z veřejných testů je tomu nejblíže EQ-TEST. Je však třeba říct, že značná část výsledků v této oblasti pochází právě z rozhovoru s psychologem. Nicméně v testu se pravděpodobně setkáte i s otázkami, které můžou působit záludně. Například:
O co z následujícího výčtu podle vás druzí lidé nejvíce stojí? Zaškrtněte dvě položky.
- Aby se o ně ostatní nestarali.
- Aby měli dost peněz.
- Aby měli vzdělání a dobrou práci.
- Aby o ně druzí projevovali upřímný zájem.
- Aby byli zdraví.
- Aby měli přátelé a rodinu.
- Aby byli pro někoho užiteční.
Možná si říkáte, že na takovou otázku je velmi těžké odpovědět – vždyť přece každý jedinec má individuální preference. Co není důležité pro jednoho člověka, může znamenat svět pro toho druhého. I s nejasnými a záludnými otázkami si ale musíte poradit co nejlépe dle vlastního uvážení.
V neposlední řadě se poté zkoumá i pozornost, schopnost fungovat pod tíhou stresu a postřeh. Tento test prověří vaši paměť a myšlení. Nejvíce se mu podobá veřejný test COGIT.
Náborový příspěvek i další výhody
Jestliže projdete psychotesty, splníte fyzický test a obstojíte u zdravotní prohlídky, máte vyhráno. Samozřejmě za předpokladu, že splňujete i ostatní požadavky. Po nástupu do práce vás čeká plat 31 570 Kč, průměrný plat po třech letech policejní služby činí 43 114 Kč měsíčně. Po půl roce od nástupu si můžete zažádat o náborový příspěvek, který se pohybuje v rozmezí od 75 000 do 150 000 Kč, záleží na kraji, ve kterém působíte. Nárok máte na 6 týdnů dovolené, dále pak na příspěvky z fondu kulturních a sociálních potřeb. „Policisté i zaměstnanci policie mohou čerpat řadu příspěvků z fondu kulturních a sociálních potřeb. Nejčastěji to jsou příspěvky na dovolenou, dětské tábory, kulturu nebo penzijní připojištění,“ popisuje Policie ČR. Navíc oplývá i vlastním vzdělávacím systémem – nabízí nejrůznější kurzy a výukové možnosti, jak se kariérně posunout.