Toto je největší žrout paliva. Při rychlosti 130 km/hod vás odkrade o 2 litry na 100 km. Zbavte se ho, dokud je čas
Léto vrcholí a mnoho lidí se chystá vyrazit na dovolenou vlastním autem. Naskládat do něj všechno potřebné, obzvlášť pokud se na cestu vydává rodina s dětmi nebo aktivní sportovci, kteří s sebou vezou všemožné vybavení, nebývá jednoduché. Mnozí proto kvůli většímu úložnému prostoru upevňují na své auto střešní box. Ten vám sice poskytne spoustu dalšího místa, kam uložit vaše sbalené věci, má však jednu zásadní nevýhodu.
Střešní boxy jsou obvyklým vybavením řidičů v letních měsících nebo naopak v zimě při cestě na hory za lyžováním. Podle několika výzkumů však má střešní box zásadní vliv na spotřebu paliva vašeho auta. Ať už je plný nebo prázdný, box působí proti obvyklé aerodynamice auta, zpomaluje ho, a tím dochází k větší spotřebě paliva. S tímto faktorem je tedy dobré předem počítat.
Spotřeba se zvýší až o 2 litry na 100 kilometrů
Střešní boxy jsou velmi praktickým doplňkem, pokud potřebujete vměstnat do svého vozu větší množství zavazadel. Podle nejrůznějších testů může však přídavný box zásadně ovlivnit spotřebu paliva daného vozu, a to i v případě, že je prázdný. Německý automobilový klub ADAC, který testování spotřeby při jízdě se střešním boxem prováděl, zjistil, že se rozhodně nejedná o zanedbatelný rozdíl.

Test byl proveden na autě Volkswagen Touran 2.0 TDI. Ten při rychlosti 130 kilometrů za hodinu spotřeboval bez přidané zátěže střechy 6,1 litru na 100 kilometrů. Při zkouškách spotřeby s různými typy střešních boxů se ukázalo, že toto číslo zásadním způsobem stoupá. V průměru se jednalo o nárůst spotřeby kolem 18 procent. Při rychlosti 80 km/h se spotřeba vozu zvyšuje asi o 11 procent. V případě, že jedete po dálnici nejvyšší povolenou rychlostí 130 km/h pak se však může spotřeba na 100 kilometrů zvýšit až o celé dva litry paliva.
Pokud box nepotřebujete, sundejte ho
Zvýšená spotřeba se samozřejmě odvíjí jak od vlastností vašeho auta, tak od zvoleného střešního boxu. Zmíněná nejvyšší čísla se budou projevovat zejména u velkých a špatně aerodynamicky tvarovaných boxů. Čím menší box, tím méně bude spotřeba ovlivněna. Důležité však je, že vliv na spotřebu má box i ve chvíli, kdy není plně naložený. V případě, že ho tedy na střeše nutně nepotřebujete, je dobré ho sundat, abyste zbytečně neplýtvali palivem.
Při koupi boxu se snažte volit takový, který bude co nejnižší s nejlepší aerodynamikou. To povede jak k nižší spotřebě, tak menšímu hluku, což jistě při mnohahodinové cestě na dovolenou oceníte také.

Další způsoby, jak v létě šetřit palivo
Zbytečně připevněný střešní box není zdaleka jediným důvodem, proč může spotřeba paliva v letních měsících stoupat. Existuje několik osvědčených tipů, které vám při cestě na dovolenou ušetří několik litrů benzínu nebo nafty.
Základní věcí je dobře naplánovat trasu, pokud se vyhnete nejexponovanějším časům spojeným se zácpami a kolonami, dojedete na jednu nádrž větší vzdálenost. Velký vliv má také samotný způsob jízdy, jestliže je to možné, jezděte plynule a rovnoměrnou rychlostí.
Z hlediska spotřeby je nepochybně zásadní zatížení auta. Každé kilo navíc se může projevit na dlouhodobé spotřebě vašeho vozu. Před cestou na dovolenou tedy dobře prozkoumejte všechny přihrádky a úložný prostor, jestli s sebou zbytečně nevozíte nějakou mrtvou váhu. Než vyrazíte, zkontrolujte také tlak v pneumatikách, nižší tlak vede k většímu odporu při jízdě a tím i k vyšší spotřebě. Pokud navíc jedete na dovolenou s plně naloženým autem, mohou být pneumatiky nafouknuté o něco víc než obvykle. Horké počasí sice vyžaduje použití klimatizace nebo jízdu s otevřenými okénky, myslete však na to, že obojí může mít vliv na spotřebu.
Cesta vlastním autem na dovolenou bývá náročná, ale odměna v podobě odpočinku na prosluněné pláži nebo v horách za to určitě stojí. Jestliže však nechcete během cesty vynakládat zbytečné peníze za vyšší spotřebu, může vám pomoci volba správného střešního boxu nebo některý z uvedených tipů.