Tohle nevyhazuj, jednou za to koupíš dům, říkal děda a já se smál. Dnes to má hodnotu 6 000 000 Kč
Rady starší generace, ať si člověk některé věci schová “na horší časy“, často končily úsměškem. Kdo by tehdy věřil, že hodinky po dědovi mohou jednou mít hodnotu rodinného domu v Praze? Zatímco některé předměty zůstaly jen sentimentální vzpomínkou, jiné se proměnily v investiční trhák. Jedny nenápadné ocelové hodinky ze 70. let, tehdy považované za výstřelek, dnes lámou aukční rekordy. Řeč je o legendárním modelu Nautilus od ikonické švýcarské značky Patek Philippe.
Model Nautilus spatřil světlo světa v roce 1976 a jeho autorem byl Gérald Genta. Stejné jméno stojí i za designem konkurenčního modelu Royal Oak od Audemars Piguet. Nautilus vznikl jako reakce na rostoucí oblibu sportovních hodinek a měl za cíl oslovit novou klientelu. Aktivní a movité zákazníky, kteří chtěli luxus i mimo gala večeře.
Desing připomínající lodní okénko a robustní pouzdro z nerezové oceli byly tehdy výjimečné a budily rozpaky. V době, kdy luxus znamenal zlato, byla ocelová sportovní časomíra za cenu zlatých hodinek odvážnou sázkou. Původní model nesl označení 3700/1 a dnes je považován za sběratelský klenot.

Z přehlíženého kusu k investiční ikoně
Když Nautilus vstoupil na trh, nestal se okamžitým hitem. Vysoká cena a netypický vzhled přiměly mnohé zákazníky zvolit spíše klasické modely. O to cennější jsou dnes dochované kusy z prvních sérií. V průběhu 80. a 90. let se hodinky postupně etablovaly mezi znalci a začaly si budovat kultovní status.
S nástupem online aukcí a specializovaných sběratelských fór v 21. století se jejich hodnota začala výrazně zvyšovat. Co kdysi stálo v přepočtu desítky tisíc korun, dnes překračuje hranici několika milionů. Z hodinek, které sběratelé před čtyřiceti lety nechávali téměř bez povšimnutí, je dnes investiční artikl s mimořádnou návratností.
Český původ
Společnost Patek Philippe, považovaná za absolutní špičku ve světě mechanických hodinek, byla založena 1. května 1839 a její historie je úzce spjata s českým i polským původem svých zakladatelů. Mezi tři osobnosti, které stály u jejího vzniku, patřil i François Czapek, hodinář z Čech. Spolu s Antoniem Norbertem Patekem, polským emigrantem, a obchodníkem Thomasem Moreauem založil firmu, která si od počátku kladla za cíl vyrábět ty nejkvalitnější a nejkrásnější hodinky na světě.
V roce 1845 se cesty Pateka a Czapeka rozešly a novým partnerem se stal francouzský hodinář Jean Adrien Philippe, jenž se proslavil vynálezem mechanismu pro natahování hodinek bez klíčku. Od roku 1851 pak značka nese slavné jméno Patek, Philippe & Cie.
Během své existence zdobila zápěstí králů, umělců i průmyslníků a její úspěch je založen na kombinaci technické dokonalosti, elegantního designu a promyšlené obchodní strategie. Dodnes zůstává rodinnou firmou a drží se svého ikonického motta: „Ve skutečnosti nikdy nevlastníte Patek Philippe. Jen je opatrujete pro další generaci.“
Od statisíců k milionům
Na přelomu tisíciletí se ceny původních modelů Nautilus 3700/1A pohybovaly v aukcích mezi 300–400 tisíci korun. Postupně ale přibývalo zájemců a ubývalo zachovalých kusů. V roce 2015 už cena dobře dochovaných hodinek přesáhla milion korun a v roce 2023 se v aukcích objevují položky s cenou mezi 5 a 6 miliony korun.
Rozhodujícími faktory jsou zejména stav, kompletní původní balení (krabička, certifikát, návod) a výrobní číslo. Zvláště ceněné jsou první série s kalibrem 28-255C, vyráběné do poloviny 80. let. Nárůst cen navíc akceleroval s každým dalším ukončeným modelem nebo limitovanou edicí.

Cenu mají hlavně autentické kusy
Kromě historické a designové hodnoty ovlivňuje cenu Nautilu i jeho autenticita. Na trhu se objevují i repasované nebo upravené kusy, které mají výrazně nižší cenu. Opravdoví sběratelé hledají hodinky s prokazatelným původem, bez výměny součástek, ideálně s fakturou z původního nákupu.
Zajímavostí je, že ocelové verze bývají dražší než zlaté, právě kvůli tomu, že ocelový model byl v době výroby považován za méně luxusní a tudíž vznikl v menším množství. O to víc je dnes cenný. Důležitou roli hraje i tzv. provenience. Pokud hodinky vlastnil někdo slavný, může jejich hodnota stoupnout až několikanásobně.
Omezená dostupnost
V roce 2021 oznámila společnost Patek Philippe ukončení výroby modelu 5711, který byl moderním pokračovatelem původního Nautilu. Tato zpráva vyvolala na trhu doslova nákupní horečku. Ceny tohoto modelu se vyšplhaly ze 30 000 eur (asi 740 000 Kč) na více než 150 000 eur (asi 3 700 000 Kč) během několika měsíců. Stejný efekt měl i návrat ke starším kusům, jejichž hodnota ještě vzrostla.
Dnes se Nautilus prodává nejen jako šperk, ale jako forma kapitálového zajištění. Poptávka převyšuje nabídku, čekací lhůty na nové kusy jsou až 10 let. Značce se tak daří budovat exkluzivní kult hlavně díky kombinaci technické dokonalosti, omezeného množství a statusu prestižní značky, kterou si nemůže dovolit každý.