Tato činnost nastartuje váš mozek jako formuli. Co by měli důchodci dělat každý den?
Stáří a duševní svěžest rozhodně nejdou proti sobě. Naopak, mozek má schopnost učit se a růst v jakémkoli věku. Jen je potřeba mu dopřát správný podnět. Mnozí lidé si v důchodu oblíbí zahradničení, sledování televize nebo čtení. Všechno to jsou fajn záliby, ale když jde o to pořádně nakopnout mozek, mají odborníci jasno. Existuje jedna činnost, která vás probere rychleji než ranní espresso. Řeč je o učení cizích jazyků.
Jazyk jako vitamín pro mozek
Když se člověk pustí do učení cizího jazyka, jeho mozek jede naplno a to paměť, sluch, zrak, logika i trocha kreativity jedou v jedné jízdě. Najednou skládáte slova jako puzzle, hledáte významy, vzpomínáte na pravidla a tvoříte věty, jako byste trénovali na jazykovou olympiádu. Je to taková kombinace sudoku, křížovky a tanečních pro mozek. A vědci dodávají, že právě díky tomu jsou lidé po šedesátce, kteří se jazykům věnují, duševně svěžejší, soustředěnější a mají menší šanci, že je dožene demence.
Není to jen teorie. Podle výzkumu z časopisu Frontiers in Psychology stačí pár týdnů s jazykem a mozek vám za to poděkuje. Zlepší se paměť, rychlost myšlení i schopnost řešit zapeklité situace. Jinými slovy, hlava se rozjede jako formulka na startu a zvládá každodenní zákruty s větší lehkostí. A to je v seniorském věku k nezaplacení.

Když vás učí život, ale i aplikace
Výhodou dnešní doby je, že k učení jazyků není potřeba chodit do školy ani se stresovat známkami. Stačí si najít jazyk, který vás zajímá, a pustit se do toho vlastním tempem. Někdo rád poslouchá podcasty, jiný sleduje filmy s titulky, další si zapisuje slovíčka do sešitu nebo zkouší jazykové aplikace.
Skvělé je, že pokrok je vidět. Už po pár dnech si všimnete, že si lépe pamatujete, že vás těší naučit se nové fráze, a že se na učení dokonce těšíte. A právě pravidelnost je klíč. Deset nebo dvacet minut denně udělá větší službu než dvě hodiny jednou za měsíc. Mozek má rád rytmus, a když ví, že ho pravidelně „nakrmíte“ novou dávkou informací, začne spolupracovat.
Je to zábava, ne povinnost
Na učení jazyků je krásné i to, že ho můžete přizpůsobit svému životnímu stylu. Nemusíte sedět s učebnicí, pokud vás to nebaví. Můžete si číst články, dívat se na videa, povídat si s lektorem nebo třeba jen nahlas komentovat, co vidíte kolem sebe, a zkoušet to v jiném jazyce. Jazyk se tak stává součástí vašeho dne, stejně jako káva, procházka nebo rozhovor s rodinou.
A navíc to má jeden skvělý efekt. Ti, kdo se i v důchodu pustí do něčeho nového, mají často víc elánu, víc chuti do života a větší sebevědomí. Místo pocitu, že něco končí, si užívají, že něco nového teprve začíná. Mozek jim to vrací a je pružnější, lépe si pamatuje a celkově funguje jako dobře promazaný stroj.
Nikdy není pozdě začít
Možná si říkáte, že na jazyky už nemáte hlavu. Ale věřte, že to není pravda. Starší mozek má sice své tempo, ale zároveň větší zkušenosti, trpělivost a schopnost chápat souvislosti. Nemusíte se učit dokonale. Stačí si osvojit základy, mít radost z pokroku a těšit se z každého slova, které vám „naskočí“.

A jak začít?
Můžete si najít kurz pro seniory, který má příjemné tempo a vlídné lektory. Nebo si zkusit aplikaci, která vám každý den nabídne krátké cvičení. Můžete si pustit hudbu v cizím jazyce a snažit se porozumět textu. A pokud vás baví společnost, přidejte se do jazykového klubu nebo najděte konverzačního partnera.
Každý krok se počítá. A mozek vám za to poděkuje. Protože když se učíte, žijete. A když se učíte jazyk, otevíráte dveře nejen do světa, ale i k sobě samým.