Skvělá práce pro lidi nad 60 let: 350 Kč za hodinu, práce z domova a nástup už v březnu
Jak zůstat aktivní a cítit se potřebný, když je vám přes 60? K tomu ještě dostat za svou práci férovou odměnu a nemuset chodit nikam do kanceláře nebo pracovat v obchodě? Zapomeňte na nudné hodiny strávené před televizí nebo neustálé přemýšlení o tom, jak využít čas po odchodu do důchodu, toto může být příležitost přesně pro vás.
Senioři jsou i po 60 stále plní energie, zájmu o nové věci a ochoty pomáhat. Stereotypní představa důchodce jako osoby, která už jen odpočívá, je dávno minulostí. Dnešní realita ukazuje, že senioři chtějí být aktivní a užiteční. Dnešní 60+ jsou aktivní, mají spoustu životních zkušeností a často si rádi najdou způsob, jak být užiteční. K tomu ještě – a to je důležité – si mnozí chtějí zajistit k důchodu nějaký ten přivýdělek.

Pomoc jiným rodinám
Mladí rodiče stále hledají někoho, kdo by jim pomáhal s dětmi, aby se mohli vrátit do práce. Většinou se jedná o hlídání dětí, převážně malých, vyzvedávání ze školky nebo pomoc s domácími úkoly. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o práci, která je spíše pro mladší generace, ale je to přesně naopak. Děti dnes mají často prarodiče daleko, a tak se pro ně naskýtá možnost, jak si se staršími lidmi vytvořit pevný vztah i bez nutnosti cestování na dlouhé vzdálenosti. A nejen to – pro seniory je to také výborná příležitost, jak si udržet mladý mozek a nezažít pocit osamělosti.
Hlídání dětí
O své zkušenosti se s námi podělila paní Alena, která se rozhodla přivydělávat si jako pomocnice. „Když se mě před pár měsíci zeptala sousedka, jestli bych občas nemohla hlídat její děti, vůbec jsem tomu nevěřila. Říkala jsem si: ‘Já už mám své vnoučata velká, nejsem na to připravená.’ Ale byla to skvělá změna. Vnoučata mám daleko, a když jsem viděla, jak se ty malé děti těší, když mě uvidí, bylo to, jako bych jim dala část toho, co mi už dlouho chybělo. A z nich jsem zase měla tolik energie!“
Možná si teď říkáte: „A co když na to nebudu mít sílu?“ Nejde o to být na vrcholu svých sil, ale spíše o to, co všechno můžete pro ostatní udělat, a z čeho děti budou mít opravdový přínos. Děti se od vás mohou naučit různé hodnoty, jak trávit čas společně, jak řešit problémy nebo jak si užívat chvíle pohody bez telefonů v ruce. A to vše můžete předávat se zkušenostmi, které jste nasbírali za dlouhá léta života.
„Já je třeba učím, jak si vážit malých věcí,“ pokračuje paní Alena. „Teď, když je venku sníh, jsme spolu stavěli sněhuláka. Děti byly nadšené, jak moc se to dá užít. Je to tak jednoduché, ale já mám pocit, že z toho čerpají víc, než kdyby jen seděly u počítače. Také s nimi chodím do divadel na loutková představení, na které zaměstnaná maminka neměla čas. Vyrábíme spolu a hlavně si povídáme.“

Férová odměna
A co se týče odměny, ta se pohybuje většinou kolem 350 Kč za hodinu. Je to tedy zajímavá možnost, jak si trochu přivydělat, aniž byste museli měnit celý svůj životní rytmus. Kromě finančního aspektu však tato práce nabízí něco daleko důležitějšího: pocit potřebnosti a společenské propojení. Zkušený senior, který má co nabídnout, neocení jen čas strávený s dětmi, ale také fakt, že jeho pomoc je opravdu cenná. A děti? Ty si třeba ani neuvědomí, jak moc těžit z toho, že budou vyrůstat vedle starších generací, které jim ukážou životní moudrost a trpělivost, jakou dnes málokdo má. A jak takovou práci najít? Můžete se poptat po okolí, jestli by někdo ze známých nepotřeboval vypomoci s dětmi. Nebo existují agentury, které stále hledají „babičky“ do týmu. Zájem ale není jen o babičky, ale i o dědečky.