„shora“ nebo „zhora“? Otestujte si své znalosti českého jazyka. Trapas nedat 9 z 10
Český jazyk je velmi krásný, avšak zároveň velmi obtížný. A to zejména v psané podobě. Má celou řadu pravidel, které je nesmírně snadné zapomenout. Znát by je měl ale rozhodně každý. Jak jste na tom vy, si můžete otestovat v kvízu.
Naučit se česky je pro cizince extrémně náročné. Občas je to ale obtížné i paradoxně pro rodilé Čechy. Čeština je zkrátka poměrně komplikovaný jazyk, hlavně pak tedy na papíře. I když se na základních školách všichni učíme vyjmenovaný slova, shodu podmětu s přísudkem, vztahy mezi větami a správné používání interpunkčních znamének, spousta lidí během života na tyto věci zapomíná a pak zbytečně chybuje.

Ovládat češtinu je základ
Znát pravidla českého pravopisu je v posledních letech snad důležitější než kdy dřív. V časech, kdy máme všichni přístup k internetu a můžeme se volně vyjadřovat v nejrůznějších diskuzích či v komentářích, je rozhodně na místě dbát na pravopis, aby člověk před ostatními nevypadal jako absolutní analfabet a neutrhnul si pořádnou ostudu.
Nějakou tu špatně napsanou čárku ve větách vám většina lidí odpustí, chybování v i/y či s/z už tolik přijatelné není. Přesto se ale najde spousta Čechů, kteří dávno vypustili z hlavy, co se ve škole naučili, a dnes jim dělá velký problém napsat komplikovanější větu naprosto správně.

Perličky českého jazyka
Hlavu vám nikdo neutrhne ani za chybování v různých výjimkách a perličkách českého jazyka, jejichž správné napsání může být sem tam komplikované i pro odborníky. Typickým příkladem je slova výjimka, u něhož mnozí často přemýšlí, nad kterým písmenem mají vlastně udělat čárku. Dalším slovem je pak třeba také matka vašeho muže či ženy, tedy tchyně. Přestože jí často říkáme „tchýně”, slovo se správně zapisuje jen s krátkým y.
Jak dobře ovládáte češtinu vy?
Zvládnete na všechny otázku odpovědět správně, nebo budete muset po absolvování kvízu sáhnout po pravidlech českého pravopisu, abyste si zopakovali základy?