Retro hračky ze socialismu: Možná je máte doma, jejich cena dnes atakuje desetitisíce
Zažili jste na vlastní kůži socialistické Československo v jeho poslední dekádě? Nebo jste snad potomci rodičů, kteří v této době vyrůstali? V obou případech můžete mít doba schované hračky, které kdysi byly velkým hitem u zdejší mládeže. Zatímco v době svého největšího boomu se daly sehnat za relativně nízké částky (minimálně ve srovnání se současností), dneska si jejich prodejem můžete přijít na slušné částky!
Retro hračky z minulých desetiletí jsou mezi sběrateli žádaným artiklem. Mají na sobě nejenom punc nostalgie, ale jejich hodnotu zvyšuje také jejich omezené množství. Platí to i o těch z osmdesátek.
Tato doba není zase tak vzdálená, takže je možné, že některé z nich máte ještě schované na půdě nebo v krabici ve sklepě. Pokud už delší dobu přemýšlíte nad tím, že se jich jednou provždy zbavíte a vyhodíte je, chvilku ještě počkejte. Dost možná díky nim totiž můžete přilepšit své peněžence. A u obzvláště raritních předmětů klidně o astronomické částky!

Igráček do každé socialistické rodiny
Ikonická figurka z plastu, která spatřila světlo světa v roce 1976, se stala neodmyslitelnou součástí pokojíčků dětí za socialismu. Vznikla jako československá alternativa k populárním zahraničním postavičkám Playmobil, které nebyly v zemích východního bloku dostupné. Za jejím vznikem stojí dvojice návrhářů Jiří Kalina a Marie Krejchová z pražského družstva IGRA.
Drobné figurky věrně zobrazovaly nejrůznější lidské profese a aktivity, od policisty přes zdravotní sestru až po hasiče či opraváře. Měly pohyblivé ruce a nohy a hlavu dokázaly otočit o 360 stupňů. Sady obsahovaly také další doplňky, jako třeba koně, nářadí nebo autíčka, což umožňovalo dětem vytvářet celé světy a příběhy.
Na Aukru jsou některé sety momentálně k mání okolo 1500 korun. Pokud jste majitelem více panáčků, můžete si tak přilepšit třeba až o desetitisíce! Zboží je samozřejmě cennější, pokud ho nabízíte v originálním a neporušeném obalu.
Univerzální stavebnice Merkur
Lego z Tuzexu dostaly jen ti nejšťastnější, většina dětí měla doma ale stavebnici Merkur. Tradiční hračka s českým původem se na pultech obchodů poprvé objevila už ve 20. letech 20. století, velké popularitě se ale těšila ještě v osmdesátkách.
Základem byly díly z lakovaného ocelového plechu s předvrtanými otvory, které se k sobě spojovaly šroubky a matičkami. Malý kutil měl tak nekonečné možností, co si postavit. Oblíbené byly dopravní prostředky, stroje nebo stavby všeho druhu. Že si stavebnice našla své místo i u starších, dokazuje třeba to, že ji použil český vědec Otto Wichterle pro vytvoření prvního přístroje na výrobu kontaktních čoček. Merkur rovněž sloužil v 80. letech k výrobě jednoduchých kreslicích zařízení, které se daly připojit k předchůdcům dnešních počítačů.
Stavebnice je v obchodech snadno sehnatelná také dnes, dobové kousky jsou ale raritou. A právě po nich může zatoužit sběratel, kterému nedělá problém sáhnout kvůli nim hluboko do kapsy. Ceny nejdražších stavebnic na Aukru v současnosti atakují skoro 6 tisíc korun.

Digitální hry z Ruska
Děti z devadesátek tyto hračky už důvěrně znaly, pro děti o dekádu starší to byla ale velká vzácnost. Řeč je o digitálních hrách, které k nám velmi pomalu proudily například z Ruska. Nejznámější odtud byly hry s ústředním hrdinou vlkem ze sovětského seriálu Jen počkej, zajíci! (v originále Nu, pogodi!).
I když některé děti nad nimi dřív mohly ohrnovat nos, protože to nebylo úplně jako hry ze západního světa, dnes jsou za ně sběratelé ochotni zaplatit klidně i 5 tisíc korun.