Řemeslníci se smějí: 100 tisíc měsíčně za práci, kterou dnes nikdo nechce dělat
Také si vzpomínáte, jak vám babička říkala: „Uč se řemeslu, má zlaté dno“? Možná jste tehdy jen protočili panenky a měli dál jiné sny. Ale dnes byste jí možná dali za pravdu. Stará, poctivá řemesla jsou dnes totiž velmi ceněna. A ti nejlepší si dnes mohou vydělat třeba i 100 tisíc korun měsíčně.
Přečtěte si příběh pana Davida, který se před dvanácti lety rozhodl postavit na vlastní nohy. Zámkařem byl už od školy, ale tehdy si řekl, že to chce zkusit po svém. Založil živnost, pořídil si dodávku vybavenou nářadím a začal nabízet služby, které většina z nás ocení ve chvílích zoufalství, ať už jsou to případy, kdy ztratíte klíče nebo je zlomíte v zámku, zabouchnete byt nebo potřebujete otevřít trezor, ke kterému už roky nikdo nemá klíče. „Práce na sebe znamená spoustu výhod, ale také pořádnou dávku odpovědnosti, zvláště když provozujete pohotovost“ vysvětluje. „Když zazvoní telefon ve tři ráno, nejde říct, že zrovna nemůžete. A právě především v noci, o víkendech nebo o svátcích je poptávka obrovská. A pokud si chcete vydělat, musíte být k dispozici.“ David si ale na práci nestěžuje. „V noci je příplatek, přes víkend taky, a lidé jsou vděční. Navíc neexistuje lepší reklama než spokojený zákazník, který vás doporučí dál.“

Kolik si zámkař účtuje
Abyste si mohli udělat představu, kolik zámkařům lidé skutečně zaplatí, můžete nahlédnout do konkrétních ceníků zámečníků ve svém okolí. Zámečníci si účtují za každý úkon, a ceny se mohou lišit podle typu práce i doby, kdy je prováděna. Například v Praze otevření obyčejných zamčených dveří vyjde na 890 korun, zatímco dveře s bezpečnostní vložkou proti odvrtání už stojí 1 390 korun, s bezpečnostním kováním pak na 1 190 Kč. Zamčené přídavné zámky, visací zámky nebo kancelářské zámky se pohybují kolem 600 Kč. Pokud jde o něco složitějšího, jako je otevření trezoru, cena se určuje individuálně. K tomu připočítejte cenu za cestovné 700 Kč nebo 1000 Kč při cestě mimo Prahu a další provozní příplatky.
Noční výjezdy? Příplatky až 100 %
Právě pohotovostní výjezdy jsou tím, co zámkařům přináší výrazné zisky. Práce v nočních hodinách od půlnoci do šesti ráno bývá zpoplatněna příplatkem ve výši 100 % z ceny práce. Podobně je tomu o svátcích, kdy si zákazník připlatí stejně vysoký příplatek. Výjezdy večer, o víkendech nebo práce za ztížených podmínek obvykle zahrnují příplatek 50 %. „“ednou jsem byl zavolaný ve dvě ráno do bytu, kde se zabouchly dveře a uvnitř se ozýval pláč novorozence,“ vzpomíná David. „Lidé jsou v takových chvílích ochotní zaplatit cokoliv. A když práci zvládnete rychle a bez poškození dveří, jsou opravdu vděční.“

Proč chybí zámečníci a jak se stát jedním z nich
Přestože poptávka po zámkařích stoupá, počet lidí, kteří se do tohoto řemesla pustí, stagnuje. Většina mladých dává přednost práci v kanceláři nebo online, a řemeslo je tak stále více v rukou starší generace. Podle Davida je to škoda. „Dnes je možné pořídit skvělé vybavení, díky kterému je práce rychlejší a snadnější. Navíc když není zrovna výjezd, vždy se najde nějaká práce, od drobných zakázek až po montáže bezpečnostních zámků.“ Pokud byste se chtěli stát zámečníkem nebo zámkařem, potřebujete k tomu především technickou zručnost, dobré vybavení a ochotu učit se.
Výhodou je, že na rozdíl od jiných oborů vám stačí rekvalifikační kurz a praxe. Na zámečníka či zámkaře je možné studovat i na středních odborných učilištích. Pokud byste však zvolili kurz vypsaný Úřadem práce, úřad za vás může uhradit i příslušné náklady. Uchazečům o zaměstnání dokonce přispěje také na jízdné a ubytování spojené s absolvováním kurzu. Pokud byste ale rekvalifikaci nedokončili nebo odmítnete po jejím absolvování nastoupit do vhodného zaměstnání odpovídajícího nově získané kvalifikaci, bude po vás úřad práce vyžadovat vrácení poskytnutých nákladů.
Zámečník, nebo zámkař?
Tyto dva pojmy se mnohým z nás celkem pletou. Zámečník má sice vystudované technologické obory, ale jeho odborná způsobilost nezahrnuje práci se zámky. Taková práce je kvalifikací zámkaře. Pokud vám tedy opravu zámku nabídne zámečník, nemá patřičnou kvalifikaci ani povolení. „Zámkař rozumí klíčům a zámkům od výroby, přes montáž, údržbu, opravu i nouzové otevírání mechanických zámkových systémů. Proto kvůli zámku, klíčům a vložkám volejte vždy zámkaře,“ upřesňují odborníci ze Zámečnictví Husák.