Přišla zpráva o změně času v roce 2025. Na tohle jsme nebyli připraveni
Není to tak dávno, co se řešil konec střídání času, který se v současné době zdá být poměrně zbytečný. Ačkoliv se zdálo, že je zrušení střídání času na spadnutí, nakonec se o něm přestalo mluvit. Proč se zatím nic nezměnilo a dočkáme se toho v blízké budoucnosti?
Čas se každoročně mění v celé Evropské unii už od roku 1916, kdy byl poprvé zaveden, po první světové válce byl ale zrušen. Jeho opětovného zavedení jsme se dočkali i za druhé světové války, tehdy ale platil celý rok až do roku 1949. Střídání letního a zimního času, jak ho známe teď, začalo na území Československa v roce 1979. Důvodem byla jednoduše snaha ušetřit za elektřinu, což už v současné době nemá žádný význam. Úspora za energie by se v současné době rovnala přibližně jednomu procentu, a to pouze v období rovnodennosti. V ostatních měsících už nebyla žádná úspora zaznamenána. Přesto se ale čas stále střídá a jak se zdá, jeho zrušení je zatím v nedohlednu.
S trochou štěstí bychom se mohli dočkat v roce 2026 nebo o něco později, zatím však není nic jisté, protože se nejdříve musí dohodnout všechny státy EU.
Zrušení střídání času
Kroky pro zrušení střídání času podnikla Evropská komise už v roce 2018, kdy uspořádala velkou anketu, které se zúčastnilo 4,6 milionu lidí. Pro zrušení střídání času hlasovalo 84 % dotázaných, přesto stále ještě nebyly podniknuty kroky k naplnění tohoto úkolu.
Původně se mělo střídání času zrušit už v roce 2020, kdy už bylo i schváleno většinou poslanců, nakonec se toto rozhodnutí odložilo. Důvodem byla nejen tehdejší celosvětová pandemie koronaviru, ale především to, že se členské státy EU zatím nebyly schopny dohodnout, jaký čas si ponechat. Odborníci se domnívají, že by bylo rozumnější ponechat zimní čas, protože by to více prospělo lidskému zdraví, ačkoliv větší část lidí v anketě uvedla, že by uvítala zachování letního času.
V současné době je jisté, že se čas bude minimálně do roku 2026 stále střídat. Je možné, že poté se státy EU konečně dohodnou na tom, jaký čas by bylo vhodné si ponechat. Evropská komise však plánuje střídání letního a zimního času skutečně zrušit, proto je to jen otázka času.
Kdy se bude měnit čas v následujících letech
Čas se nestřídá vždy ve stejný den, dny se mohou nepatrně lišit. Podívejte se, kdy nás čeká změna času v letošním roce i v těch následujících, pokud by se jeho střídání stále nezrušilo:
2025 – Letní čas: 30. března | Zimní čas: 26. října
2026 – Letní čas: 29. března | Zimní čas: 25. října
2027 – Letní čas: 28. března | Zimní čas: 31. října
2028 – Letní čas: 26. března | Zimní čas: 29. října
2029 – Letní čas: 25. března | Zimní čas: 28. října
2030 – Letní čas: 31. března | Zimní čas: 27. října
Kde ve světě se střídá čas?
Změna času není typická pouze pro EU, ale také pro další státy patřících do mírného pásma. Čas se střídá i v některých oblastech Spojených států amerických a Kanady. Například obyvatelům severní části Ameriky se letní čas mění v druhém týdnu v březnu a zimní čas první neděli v listopadu. V polárních oblastech ani v tropickém pásmu ke změnám času nedochází vůbec.