Přejel jsem hraniční přechod u Znojma a dostal šok. Nic tak krásného jsem neviděl ani v pohádkách od Trošky
Hledáte malebné místo, kam si udělat výlet? Česko pro vás není lákavé, ale nechce se vám cestovat někam daleko? Máme pro vás ideální místo – leží kousek od českých hranic v Rakousku a je jako vystřižené z pohádky od Zdeňka Trošky. A víte co? Možná je ještě malebnější.
Toto městečko se nachází v okrese Hollabrunn, v Dolním Rakousku. A je přímo pastvou pro oči. Leží v tradičním neoficiálním regionu Waldviertel na řece Dyje. Je přímo na hranici s Českou republikou. Dle záznamu se jedná dokonce o nejmenší město v Rakousku, má jen 78 obyvatel. Jmenuje se Hardegg a do Prahy se do něj autem dostanete zhruba za dvě a půl hodinky, ze Znojma dokonce za třicet minut. Pokud máte kola, rozhodně je berte s sebou, cyklostezek je tam habaděj!

Kam zajít
Rozhodně si nenechte ujít ikonický hrad nesoucí jméno města či barokní zámek Ruegers. Velmi zajímavé jsou pak cihlové sloupy bývalé šibenice, které jsou ideální podívanou pro všechny milovníky historie. Asi tři kilometry daleko od města pak leží ještě zřícenina hradu Kaja u Merkersdorfu. Právě hrady a zámky dodávají místu na pohádkové atmosféře.
Ve městě je k vidění i vůbec ta nejmenší galerie Rakouska, je vybudována ve staré radnici. Kousek opodál je také perleťová dílna, kde se můžete podívat, jak se z mušlí a ulit šneků vyrábějí šperky a knoflíky. Další zajímavostí je každoroční festival dýní. Jedná se zkrátka o ideální výlet pro rodiny s dětmi.
Co ochutnat?
Tak předně vlašské knedlíky, které se podobají našim bramborovým knedlíkům, ale mají krásně křupavou krupičku. Vynikající jsou i tamní kozí a ovčí sýry a ryby z místní řeky. Zkuste třeba smaženého pstruha na másle. Přímo nutností je pak ochutnat dýňové pokrmy, a to obzvlášť na podzim, kdy je sezona. Domů si kupte i dýňový olej.
Nezapomeňte na něco dobrého k vídeňské kávě – sacher dort, jablečný štrůdl, makovec, makový závin s vanilkovou omáčkou a dýňový koláč. Místo si zamilují i všichni pivaři, rakouské pivo je lehké a vynikající.

Stručná historie
Hrad Hardegg je poprvé zmíněn v listině z roku 1145. Hrabata z Plainu ho získala kolem roku 1187. Podhradí Hardegg bylo poprvé zmíněno jako město v roce 1290. Na začátku čtrnáctého století byl hrad vyrabován husity. Ve čtrnáctém století se dostal darem do rukou rakouských habsburských vévodů. Později ho koupil dokonce český hrabě Oldřich. Od třicetileté války hrad spíš chátral, a to až do svého přestavění na konci devatenáctého století.
Pak se stalo město konečně znovu oblíbeným letoviskem. Bylo vyhledáváno kvůli krásné přírodě a příjemnému klimatu s možností koupání. V roce 1929 měl hrad ubytovací kapacitu až pět set lůžek. Osudným se mu ale stala výstavba Vranovské přehrady s elektrárnou. Po napuštění přehrady totiž výrazně klesla teplota vody v řece. Brr! Už se v ní nedalo koupat a turisté se z města stáhli.
Na místo se prakticky zapomnělo. Definitivní konec cestovního ruchu pak pro tuto oblast v Rakousku znamenala také druhá světová válka. Poslední kapkou bylo následné uzavření hranic s Československem po roce 1948. Hraniční most přes Dyji byl uzavřen a rozebrán. Z mostu pak zůstaly jen holé sloupy. Na české straně byla hranice přísně střežena ozbrojenými pohraničníky. Výsledkem byl též obrovský hospodářský úpadek.
Mladí lidé navíc začali postupně mizet do velkých měst. Zůstali tak jen starousedlíci, kteří začali nabízet soukromé ubytování, aby si trochu přivydělali. Obvykle zájemcům o rybolov na tamní řece. Nyní je Hardegg velké historické a turistické centrum s obrovskou popularitou. Návštěvníci tam jezdí celoročně, což pomáhá realizovat opravy památek a celkový rozvoj.