Popeláři berou víc peněz než profese, na které studujeme roky. Je tam i ta vaše?
V České republice existuje celá řada profesí, na které je potřeba studovat několik let. Aby se o toto místo mohl člověk ucházet, musí mít potřebné oprávnění a znalosti k dané pozici. Najdou se ale i profese, které nevyžadují speciální vzdělání a přesto jsou lépe placené, než odborné profese.
Občas jsme svědky toho, že se lidé bez vzdělání dokáží uživit mnohem lépe než ti, kteří se věnovali studiu několik let. Někteří rodiče své děti straší tím, že když se nebudou dobře učit, nevezmou je na střední školu a skončí špatně. To už není pravdou, i člověk bez maturity může vydělávat více, než člověk s maturitou.
Práce popeláře
Práce popeláře spočívá ve sběru a odvozu věcí, které jsou považovány za odpad. Popelář je zaměstnán buď obcí, městem nebo soukromou komerční firmou.Popelář se pohybuje v okolí domů a bytů, kde se nachází popelnice. Obsah popelnic pak vyprazdňuje do popelářského vozu.
Co je potřeba k vykonávání práce popeláře? Pro práci popeláře v České republice vám stačí základní vzdělání, či vzdělání s výučním listem. K práci je vyžadován věk minimálně 18 let a fyzická zdatnost, jedná se totiž o manuálně náročnou práci. Práce popeláře obvykle zahrnuje směnný režim, což znamená ochotu pracovat o víkendech a nocích, proto by uchazeči neměli mít zdravotní omezení, které nedovolují práci v nočních hodinách. Častým požadavkem bývá i trestní bezúhonnost.
I přesto, že k práci popeláře není potřeba speciální vzdělání, jejich platy jsou slušné. Podle registru Národní soustavy povolání vydělává popelář v Praze průměrně od 34 274 Kč do 42 672 Kč měsíčně, záleží ale na zkušenostech a praxi. V Ústeckém kraji si na stejné pozici vyděláte od 25 140 Kč do 29 614 Kč. Platy se tedy výrazně liší podle lokality, což je u většiny pozic běžné.
Srovnání
Jak již bylo zmíněno, některé pozice vyžadující speciální vzdělání na tom nejsou s financemi tak dobře, jako popeláři. Třeba všeobecná zdravotní sestra si v Praze průměrně vydělá 42 816 Kč. I když je tento plat srovnatelný s platem popeláře, povaha tohoto zaměstnání je o dost zodpovědnější. Všeobecné sestry totiž pracují s lidmi a starají se o jejich zdraví, navíc mohou mít na svědomí životy svých pacientů, pokud se stane nějaká nečekaná událost. Pro výkon povolání všeobecné sestry je také potřeba absolvování tříletého bakalářského oboru Všeobecná sestra, nebo tříletého studia na vyšší zdravotnické škole, kde absolvent získá titul DiS. Což je oproti základnímu vzdělání roky studia navíc.
O poznání nižší plat má oproti popeláři také soudní zapisovatel nebo zapisovatelka. Soudní zapisovatelka se podílí na administrativním zajištění soudního jednání a zajišťuje expedice písemností na základě pokynů soudce, justičního čekatele, asistenta soudce nebo dalších soudních pracovníků. Také vyhotovuje rozhodnutí na základě podkladů referenta a provádí administrativní úkony potřebné k uskutečnění soudního jednání. Jedná se tedy o pozici, která vyžaduje konkrétní znalosti a kvalifikaci, zapisovatel by měl mít ukončené vzdělání s maturitou a měl by ovládat rychlé psaní na počítači. I přes tyto požadavky si vydělá v Praze okolo 33 000 Kč.
Lépe na tom nejsou ani pečovatelé a ošetřovatelé, kteří vykonávají psychicky a fyzicky náročnou činnost s osobami, které vyžadují neustálou péči. Ošetřovatel si v Praze průměrně přijde na 30 000 Kč až 37 000 Kč. Toto povolání je často vykonáváno ve směnném provozu a vyžaduje konkrétní dovednosti. I když k této profesi stačí vzdělání s výučním listem, musí být z oboru zdravotnictví, každý ho tedy vykonávat nemůže.
Jisté je, že v platech existuje určitý nepoměr. Profese, které vyžadují specifické dovednosti a vzdělání mohou být mnohem hůře ohodnoceny než třeba práce popeláře. Takovou práci totiž může vykonávat skoro každý muž, který je plnoletý a dokončil základní vzdělání.