Pokud na této rodinné fotografii najdete obě kočky, jste opravdový génius
Možná si to nemyslíte, ale mozek se nechá snadno ošálit. A to mnoha způsoby. Mezi nejčastější příčiny zkresleného vnímání reality patří sledování optických iluzí a různých hádanek. Jedná se o jev, kdy oko snímá nějaký obrázek, ale mozek si ho interpretuje úplně jinak, než je jeho skutečné vyobrazení. Jindy je zase na obrázku schováno několik předmětů, které ovšem na první pohled jen tak nespatříte. Povede se to totiž jen opravdu bystrým jedincům.
Nejčastěji se nás optické hádanky snaží zmást pomocí barev či tvarů, najdou se ale i takové, které v sobě skrývají mnoho obsahu a lze je vnímat různými způsoby. Optické jevy jsou skutečně jedinečné a fascinující. Nutí nás přemýšlet nad tím, co je pravda a co ne. Hádanky se mohou využít i jako ukazatel inteligence – některé jsou navrženy tak, aby je dokázali rozluštit jen lidé s vysokým IQ. Není to ale pravidlem, některé samozřejmě slouží jen za účelem pobavení. „Iluze jsou krásným oknem vedoucím do zrakového vnímání, protože dokážou odhalit skryté překážky v systému vnímání způsobem, který je pro normální proces nemožný,“ řekl slavný grafik, ilustrátor a popularizátor vizuálních jevů Al Seckel. Dnes jsme si pro vás připravili optickou úlohu, kterou podle vědců zvládne rozluštit opravdu malé procento lidí. Jak dobře si s ní poradíte?
Oklamané receptory
Už na začátku jsme prozradili, že optická iluze vzniká díky zkreslenému vnímání reality – jedná se o jakousi chybu ve spojení mezi okem a mozkem. Velký podíl na tom mají zrakové receptory. Na oční sítnici je jich neskutečných 130 milionů! Přesto ale podlehnou dobrému optickému triku. „Receptory jsou spojeny mezičlánky s nervovými vlákny, která se spojují do zrakového nervu. V místě, kde zrakový nerv opouští oko směrem k mozkové kůře, se nachází asi dvoumilimetrové místo, kde nejsou žádné receptory. Tato takzvaná slepá skvrna způsobuje naše matoucí vnímání,“ popisuje proces Wikipedie, nejslavnější internetová encyklopedie na světě. A tak vznikne optická iluze. Dokonce se i může stát, že si mozek jednu a tu samou iluzi pokaždé interpretuje jinak. Proto mohou být optické hádanky velmi zábavné.
Paměť lze natrénovat
Těmito hádankami a iluzemi se zabývá věda zvaná gestalt psychologie. Pravdou totiž je, že optické jevy aktivují a stimulují několik částí našeho mozku. Věci jsou díky zkoumání reakcí na tyto klamy zkoumat kognitivní flexibilitu, schopnost rychle reagovat či již zmíněnou inteligenci. Proto optické jevy najdeme i v některých psychologických testech. Jestli vám naše dnešní hádanka dá zabrat, nezoufejte – pravidelným tréninkem se můžete už během krátké doby zlepšit. „Pravidelné čtení, každodenní luštění sudoku nebo křížovek v novinách, memorování slov z poezie, hry nebo učení se něčemu novému, to vše může pomoci udržet paměť v dobré kondici,“ píše server Neuraxpharm. Na lepší paměť má pozitivní vliv i zdravá strava, kvalitní spánek a dostatečný pohyb.
Vyzkoušejte zapeklitou hádanku
A teď už zpátky k našemu rébusu. Jste připraveni? Tato hádanka totiž skutečně prověří váš zrak. Na její vyřešení ovšem máte pouze 15 sekund. Pokud to zvládnete, jste skutečný génius. Někde na rodinné fotografii jsou ukryté dvě kočky. Klíčová otázka tedy je – zvládnete je bleskově najít? Pusťte si stopky a důkladně se zadívejte na obrázek níže. Povedlo se vám obě kočky schované v rodinné idylce objevit?
Jestli se vám podařilo hádanku rozluštit, patří vám potlesk a gratulace. Rozhodně totiž nešlo o jednoduchý úkol. Pokud vám to ovšem nevyšlo, nezoufejte. Pravidelně mozek trénujte podobnými úkoly a uvidíte, že časem přijde zlepšení. Nezapomínejte, že řešení optických klamů a podobných iluzí má pozitivní vliv na kognitivní funkce, zlepšuje paměť a snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění. A navíc jsou hádanky i neskutečně zajímavé a pobaví vás.
Řešení:
