Od ledna se navýšila řada sociálních dávek a platů. Přinášíme seznam, kdo si přilepší nejvíce
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo pro nový rok poměrně dost změn. Ty se týkají jak zjednodušení některých procesů, tak možností, jakou státní podporu mohou Češi čerpat. Řada z nich o tom ale neví, a tak nevědomky mohou přicházet o peníze.
Orientovat se ve světě zákonů a všemožných pravidel, kterými se řídí jednání s úřady, je poměrně komplikované. Není divu – poměrně často přichází různé novinky, a tak udržet krok může být složité.
Proto jsme pro vás připravili souhrn toho nejdůležitějšího, co by vám rozhodně nemělo uniknout. Je totiž možné, že máte nárok na peníze, které jste dosud nevyužili, i když byste mohli. Možná také oceníte zjednodušení některých procesů, které vám může usnadnit život.
Při minimální mzdě si přijdete na větší peníze
První věcí, která bude zajímat především ty, kdo se živí méně kvalifikovanými profesemi, je zvýšení minimální mzdy. Ta je od 1. ledna vyšší o 1 900 korun a dosáhla tak výše 20 800 korun. Pokud tedy máte podezření, že vám váš zaměstnavatel neplatí to, co má, protože spoléhá na to, že si nevšimnete, můžete se o své peníze přihlásit.
Další novinka se týká zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním. To je informace, která je podstatná zejména pro provozovatele podniků, kteří by mohli uvažovat o najímání právě takových zaměstnanců.
Předpokládá se, že pokud vše půjde podle plánu, dostanou zaměstnavatelé od státu o 1 600 korun více, než doposud, celkově budou moci čerpat částku až 17 300 korun. Cílem tohoto opatření je zaměstnavatele motivovat k tomu, aby vytvářeli více chráněných pracovních míst. Řada lidí, kteří mají zdravotní omezení, totiž pracovat chce, najít vhodné místo je pro ně ale velmi obtížné.
Peníze mohou očekávat také lidé, kteří mají v péči dítě příbuzných
Další změna se dotkne osob, které mají do péče svěřené děti svých příbuzných. Dosud totiž platilo, že například prarodiče, kteří vychovávají svá vnoučata, nemají nárok na stejnou podporu, jakou mají pěstouni. Náročnost jejich úkolu je přitom srovnatelná, pouze první skupina měla tu „smůlu“, že kvůli příbuzenské vazbě se jim nedostalo adekvátní pomoci. Nyní by tak mělo dojít k zrovnoprávnění pěstounství a svěřenectví.
Radost budou nejspíš mít také pracující důchodci. Ti totiž nově nebudou ze svého příjmu povinni platit pojistné na důchodové pojištění ve výši 6,5 % hrubé mzdy. Tato částka se jim nyní připočítá k čisté mzdě. Důchod se jim ale nebude již navyšovat o další odpracované roky, které si odslouží poté, co již dosáhli věku pro odchod do penze.
V lednu navíc došlo k valorizaci starobních důchodů. V průměru si tak nyní senioři polepší přibližně o 358 Kč. Částka za jedno vychované dítě se kromě toho zvyšuje na 503 Kč. O toto zvýšení není třeba nikde žádat, úřady ho provedou automaticky.
Přihlásit se na Úřad práce nyní půjde elektronicky
Novinka čeká také mladé maminky. Dosud totiž nebylo možné započítat dobu studia do odpracovaných měsíců nutných k tomu, aby vznikl nárok na Peněžitou pomoc v mateřství. Pokud ale daná studentka pracovala kratší dobu, bude jí tento nárok nově zakládat také studium na vysoké škole.
Procesní změny se objeví také v záležitosti ohledně evidence na Úřadu práce. Od ledna 2025 totiž bude možné se evidovat přes internet. Pokud má dotyčný člověk zřízenou elektronickou identitu (například eObčanku, internetové bankovnictví nebo mobilní klíč eGovernmentu), může se na “pracáku” přihlásit z pohodlí domova a rovnou si zažádat také o podporu v nezaměstnanosti.
„Zatímco s některými nezaměstnanými je potřeba pracovat více, jiní si snadno práci seženou. Nebudou tak muset hned den poté, co ji ztratí, běžet na úřad,“ okomentoval tuto změnu pro Novinky.cz ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.