Německo: Hledáme Čechy se základním vzděláním a nabízíme plat 60 tisíc měsíčně
Jistě už jste si několikrát všimli inzerátů z Německa, kde místní firmy lákají Čechy na lukrativní pracovní nabídky. Hledají zaměstnance různých profesí a na některá pracovní místa není potřeba mít ani středoškolské vzdělání či znát aktivně jejich mateřský jazyk. Němci poptávají pracovníky na pomocné práce, do kovovýroby, ale i do gastronomie. Základní měsíční plat je víc než lákavý – 60 tisíc korun.
Úřad práce neumí zjistit, kolik pracovníků z Čech dojíždí za prací do Německa. Podle nich ale Němci nabízejí Čechům nejen vyšší platy, ale také některé sociální dávky, které by v Česku třeba vůbec nedostali. Tisíce Čechů pak do Německa dojíždí i denně a díky členství v EU vám k cestování do práce postačí jen občanský průkaz, kartička pojištěnce a auto. V Drážďanech jste z Česka za pár hodin. Jakmile se však rozhodnete do Německa kvůli lepší práci rovnou přestěhovat, bude potřeba ohlásit svou přítomnost na radnici dané obce, a to nejpozději do 14 dní od vašeho příjezdu. Váš německý zaměstnavatel vás pak automaticky přihlásí k placení sociálního a zdravotního pojištění s tím, že zdravotní pojišťovnu si vyberete sami.
Trh práce v Německu trpí nedostatkem pracovníků
Práce v Německu je možná i bez znalosti jazyka a se základním vzděláním. Na jistém internetovém portálu, kde se množí nabídky práce ze zahraničí, se objevila i nabídka jedné kompletační firmy, která aktuálně hledá pracovníky na pozici kompletáře a baliče výrobků. Uchazeč nemusí mít středoškolské vzdělání s maturitou, musí však ovládat alespoň základy němčiny. Firma nabízí práci na plný úvazek, 60 tisíc korun měsíčně, smlouvu na neurčito, příspěvek na dopravu a dokonce i možnost vyplácení formou záloh.
Minimální hodinová sazba se od začátku roku 2024 zvyšuje v Německu na 12,41 EUR. To znamená, že si v tomto státe můžete přijít až na 2054 EUR měsíčně. Minimální mzda se ale nevztahuje na zaměstnance mladší 18 let, na učně, stážisty a dobrovolníky. Aby vám mohla výplata chodit v eurech, je lepší si už předem zařídit účet v eurech.

Německý zákoník práce je neúprosný. Nesmí se tu pracovat déle jak 6 hodin
Německo má docela striktní zákoník práce, který se oproti tomu českému v mnoha směrech liší. Minimální délka dovolené je tu 24 pracovních dní a nárok na dovolenou máte už po šesti odpracovaných měsících. Pracovníci v německých firmách navíc nesmějí pracovat v kuse déle než 6 hodin. Přestávku si v práci můžete dokonce rozdělit do několika patnáctiminutových úseků. Německý zákoník rovněž nařizuje maximální denní pracovní dobu na osm hodin. Tu si samozřejmě lze prodloužit třeba na deset hodin, ale jedině za podmínky, že během dalších 24 týdnů nepřekročíte průměr osm hodin.
Celá řada oborů se dá vykonávat bez vzdělání. Ve většině případů jsou to zejména řemeslnické profese. Největší poptávka je aktuálně po baličích, operátorech výroby, truhlářích a strojařích. Spousta firem si své zaměstnance také sama zaškolí a někteří zaměstnavatelé dokonce platí svým pracovníkům i lekce němčiny.
Nejčastěji jezdí Češi za prací do Bavorska
Odhadem pracuje v současnosti v Německu více než 40 tisíc Čechů. Naprostá většina z nich dojíždí do Bavorska, jiní se usídlili v Sasku. Hlavním lákadlem pro práci v zahraničí je samozřejmě vyšší plat. V Bavorsku je ale také o něco levnější bydlení než třeba v Praze. Například v německé Bavorské rudě v současnosti žije 200 Čechů, což je pětina všech obyvatel této obce. Lidé se tu stěhují nejen kvůli dostupnějším cenám za bydlení a práci, ale také kvůli místní pohostinnosti a přívětivější atmosféře. V radě obce dokonce najdete i jednoho českého občana.
