Nejslavnější oděvní značka v zemi končí: Více než 400 obchodů se navždy uzavře
Kdysi velmi populární společnost prodávající oblečení a doplňky se nyní topí v dluzích. Musí hromadně zavírat obchody po celém světě, aby byla schopná se ze svých problémů dostat. Očekává se, že do roku 2025 zavře 419 prodejen a propustí stovky zaměstnanců. Zatím není jisté, zda se společnost podaří zachránit.
Řetězec obchodů s oblečením United Colors of Benetton opět zažívá těžké časy. Společnost čelila velkým ztrátám už v roce 2017, kdy se musel do své funkce vrátit její zakladatel, Luciano Benetton. Tehdy mu bylo 82 let a místo odpočinku musel zachraňovat svou firmu, kterou předal synovi. Nyní se zdá být všechno ještě horší. Benetton již firmu nadobro opustil a nechal ji napospas osudu. Údajně v mnoha věcech nesouhlasí se současnými společníky.

Společnost zavírá prodejny, aby dokázala přežít
Společnost United Colors of Benetton vznikla v roce 1965 v italském městě Treviso a dlouhou dobu byla jednou z nejlepších oděvních značek, což dokazuje i to, že se podle Interbrand v roce 2000 umístila na 75. místě mezi nejcennějšími značkami světa. Postupem času ji však začala drtit konkurence, jako je Zara, H&M či Shein, což jsou společnosti, které velmi rychle reagují na současné trendy ve světě a udržují si nízké ceny. Tyto řetězce mají každých pár týdnů nové kolekce, jež jsou navrhovány tak, aby zaujaly zejména mladou generaci, která za oblečení utrácí nejvíce. Společnost se těmito trendy zřejmě neřídí tak jako její konkurence, což se odráží i na jejích prodejích. Nyní ale zákazníci chtějí od značek ještě více – touží po udržitelných oděvech, proto firmy musí kromě trendů myslet i na ekologii a zajímat se o pracovní prostředí lidí, kteří oblečení šijí.
Benetton se stal hned po založení úspěšnou firmou
Společnost se po svém založení rychle stala známou zejména kvůli originalitě, kvalitě i příznivým cenám svého oblečení. Benetton byl známý pro své odvážné a výrazné reklamní kampaně, ale i pro své zajímavé módní kousky, které byly oproti konkurenci mnohem více barevné (v prvním obchodě v Paříži v roce 1969 se prodávaly svetříky v až 50 barevných odstínech).
Nyní má společnost ohromné dluhy, kvůli kterým je nucena zavírat prodejny po celém světě. Pravděpodobně ne všechny, ale bude jich do příštího roku několik set. To, jestli společnost bude zavírat prodejny i po roce 2025, zatím není jisté.
V květnu roku 2024 navíc Benetton zcela opustil její zakladatel Luciano Benetton. Těsně před svým odchodem prozradil, že v účtech firmy je díra ve výši 100 milionů eur a také řekl, že ho vrcholový management společnosti zradil – nejspíš se tedy jednalo o bouřlivý konec ve dříve tolik úspěšné společnosti, která dnes již pomalu upadá v zapomnění.

Letos se uzavřelo už 180 obchodů
Jak to vypadá se společností do budoucna? Benetton už letos zavřel asi 180 prodejen a zatím není jisté, jestli se dokáže udržet na trhu. S velkou pravděpodobností se zavře i několik prodejen v České republice, avšak přímo společností to potvrzeno nebylo. Na svém vrcholu v 80. a 90. letech minulého století měl Benetton více než 7000 prodejen po celém světě a zákazníci jejich oblečení milovali.
Dluhy společnosti v současné době dosahují v přepočtu asi 2,5 miliardy korun a neustále narůstají. Pokud se Benetton bude chtít udržet na trhu, bude se muset přizpůsobit zákazníkům a jejich náročným požadavkům, které se neustále mění. Benetton má však velmi silnou konkurenci, a vyrovnat se jí nemusí být vůbec snadné. Pokud to neudělá, značka nejspíš dlouho nepřežije.