Metro zdarma: Jak cestovat zdarma, pokud jste důchodce
Senioři mohou využívat celou řadu výhod a slev. Některé věci pak mají kompletně zadarmo. Například pražské metro. Málokdo z nich ale ví, co musí udělat pro to, aby v případě kontroly revizorem nemusel platit pokutu.
Za seniory jsou obecně považováni lidé, kteří dosáhnou 65. roku věku. Od té doby jim začíná sladké stáří a také mají možnost výrazně ušetřit. Mohou totiž začít využívat různé slevy. A to jak například do kin, divadel, knihoven a galerií, tak také na dopravu. Třeba pražským metrem mohou dokonce jezdit úplně zadarmo.
Stačí málo
Senioři nad 65 let mají Pražskou integrovanou dopravu zcela zdarma. Bez lístku tak mohou jezdit nejen zmíněným metrem, ale také autobusy a tramvajemi. Anebo třeba využívat přívoz a lanovku na Petřín. Co pro to musí udělat?
Ve své podstatě vlastně nic. Nemusí disponovat žádnou lítačkou ani aplikací v mobilním telefonu. V případě kontroly revizorem bohatě postačí, když se jen prokážou platným dokladem totožnosti, tedy občanským průkazem či cestovním pasem.

Nejen Praha
Tato výhoda se ale zdaleka nevztahuje jen na Prahu. Lidé starší 65 let mohou bezplatně využívat MHD i třeba v Olomouci, v Brně, v Plzni anebo třeba v Ostravě. I v těchto městech poslouží coby platný lístek občanský průkaz.
V Praze mají ovšem výhodu už i jedinci, kteří oslavili 60. narozeniny. Ti mají totiž zvýhodněné jízdné, přičemž sleva činí celých 50 %. Namísto 30 korun za lístek, který je platný na 30 minut od označení, zaplatí jen 15 korun. Pochopitelně je ale v tomto případě nutné si lístek zakoupit a případně jej revizorovi ukázat společně s dokladem totožnosti.

Po celé republice
Zvýhodněné jízdné mají senioři i v běžné autobusové a vlakové přepravě. Ta už sice není zcela zdarma, ale stále je možné na lístku výrazně ušetřit. Například společnosti jako RegioJet, České dráhy anebo Leo Express poskytují svým zákazníkům nad 65 let slevu 50 %. V případě poslední zmíněné firmy, tedy Leo Express, se však uvedená sleva vztahuje pouze na lístky zakoupené ve třídě Economy.
Dopravci takové slevy poskytují hned z několika důvodů. Ten první je pochopitelně ekonomický. Je jasné, že ne všichni senioři mají peníze na rozhazování a leckdy musí počítat každou korunu. Proto se jim dopravci snaží alespoň trochu situaci ulehčit.
Dále jde o podstatně bezpečnější alternativu k běžnému řízení automobilu, které už pro starší ročníky může být poměrně velkým rizikem. V neposlední řadě se firmy tímto způsobem snaží, aby byli i senioři neustále v pohybu, mohli pohodlně cestovat za svými blízkými a byli schopni zkrátka udržovat kontakt s okolním světem.
Zadarmo jezdí i děti
Zadarmo mohou služeb Pražské integrované dopravy využívat i děti do 15 let. Ti sice nepotřebují mít klasickou jízdenku, ale od 10. roku věku se musí prokazovat speciálním dokladem. Občanský průkaz samozřejmě nemají, k dokázání toho, že jim ještě nebylo 15 let, tak musí ukázat například průkazku vydanou školou anebo průkazem, který jim na počkání vydá DPP na infocentrech anebo na prodejních místech.
Děti od 6 let, které k cestování po území Prahy využívají železniční dopravu, se ovšem musí prokazovat jinak. Konkrétně dokladem o nároku na zvláštní ceny jízdného pro děti od 6 do 15 let v podobě elektronického záznamu v systému ve spojení s osobním identifikátorem, průkazem „Dítě 6-15“, který se vydává v papírové podobě, anebo u dětí mezi 6. až 10. rokem věku průkazkou nebo průkazem, na němž je uvedeno jméno, příjmení, fotografie a datum narození. Jakékoli jiné doklady v případě cestování dětí vlakem uznávány nejsou.