Máte tento dokument z ČSSR? Dostanete až 30 000 korun
Staré pasy, pohlednice a jiné dokumenty z období Československé socialistické republiky, nebo Rakouska-Uherska mohou mít velkou sběratelskou hodnotu. Tyto historické doklady jsou spojeny s konkrétním historickým obdobím, které představují hodnotu pro sběratele, ale i historická muzea.
Vzácnost se může lišit podle stáří, zachovalosti, ale i podle vlastníka. V případě starých cestovních pasů může být považováno za cenné, pokud má vízum do exotických zemí, které byly tehdy pro většinu lidí nepřístupné. V případě známek jsou vzácné zejména chybné výtisky.
Staré pasy
Ne každý starý pas má automaticky vysokou hodnotu, postupem let se ale jeho cena může výrazně navýšit. Takové pasy mohou mít kulturní a historický význam a v budoucnosti se mohou stát významnou dochovalostí tehdejšího období.
Vzácné jsou například cestovní doklady, které byly jednorázově vydávány těsně po vzniku první republiky. Doklad byl tištěný v češtině a francouzštině a obsahoval fotografii s osobním podpisem držitele.
Cenné dokumenty
Hodnotná jsou stará vysvědčení, která mohou mít hodnotu deseti tisíc Kč. Podobná vysvědčení jsou nabízena na aukčních webech. Dvě vysvědčení z chlapecké školy v Ostravě-Přívoze a z Odborné Pokračovací školy pro učně holičské v Moravské Ostravě jsou prodávána za 10 000 Kč. Jedná se o chlapce, kteří byli narozeni v roce 1910.
Vysokou hodnotu mají i staré pohlednice. Sběratelé nabízí například pohlednici z roku 1866, která vyobrazuje Pravčickou bránu. Jedná se o mimořádný výtisk a má hodnotu 12 000 Kč.

Staré knihy s dokumenty
Vysokou hodnotu mají také staré knihy. Ty se prodávají v řádu několika tisíc. Například kniha fundací z Rychnova z roku 1734 – 1893 se prodává za 15 999 Kč. Tato kniha obsahuje zápisy nadačních listů kostel sv. Bartoloměje v Rychnově (Verneřice, okres Děčín). V této knize jsou třeba záznamy mlynářského mistra Josepha Redlicha, kde skládá peníze za složení mše zesnulého Johannese Redlicha, bývalého mlynáře v obci Biebersdorf a jeho manželku.
Bankovky z období ČSSR
Velké finanční částky můžete získat i prodejem starých bankovek a to i z období ČSSR. Na aukčních webech se takové bankovky prodávají za desetitisíce. Například stokoruna z roku 1961 je zde nabízena za 20 000 Kč.
V aukci se v posledních letech objevují i další vzácné bankovky, například stokoruna z roku 1919 od Alfonse Muchy, která se vydražila za 915 tisíc korun. Unikátem je také slovenská jednokorunová státovka z roku 1945, která je rozstříhaná, i přesto byla její vyvolávací cena 100 tisíc korun. Je pravděpodobně jediná svého druhu a proto její cena může dosáhnout několika milionů.
Nejvzácnější československou bankovkou je ale státovka z roku 1919, letos v listopadu byla vydražena za dva a půl milionu korun. Bankovka byla vydána těsně po vzniku Československa, kdy ještě neexistovala centrální banka a nový stát rychle potřeboval nahradit rakousko-uherskou měnu. Byla vytištěna ve Vídni a je zajímavá svou neobvyklou velikostí (192 x 128 mm), je tedy větší, než běžné bankovky.

Původní emise této státovky činila půl milionu kusů, dochovalo se pouze 38 exemplářů, to výrazně zvyšuje její hodnotu. Podobná státovka byla vydražena i v roce 2020, a to za rekordních 14,5 milionu korun.
Velmi cenné jsou i historické mince, například Svatováclavský pětidukát z roku 1937 se prodal za 27 milionů korun. Následoval jej desetidukát rakouského císaře Ferdinanda III. z roku 1642. Velký zájem v posledních letech vzbudil také dukát Karla Egona Fürstenberka z roku 1772. Jeho cena vzrostla z 250 tisíc na 2,5 milionu korun. Aukce se v posledních letech přesunuly spíše na internet, dražby tedy probíhají převážně online.