Kvíz: Pouze špičkově vzdělaní Češi dosáhnou výsledku 10/10
Jak je to dlouho, co jste opustili školní lavice? Myslíte si, že si toho pamatujete stále hodně a školáky byste hravě strčili do kapsy? V tom případě si vyzkoušejte následující kvíz a pravda se rychle ukáže. Hned budete vědět, jestli jste vzdělaní, nebo by vám neuškodilo drobné opakování.
Vzdělání je pochopitelně velmi důležité, ačkoliv ne vždy musí nutně vypovídat o tom, kolik toho skutečně víme nebo jak si v životě umíme poradit. I přesto asi najdeme jen málo lidí, kterým by na škole vůbec nezáleželo.
Víte ale, jak na tom s úrovní vzdělání v Česku vlastně jsme v porovnáním se zbytkem Evropské unie? Celounijní průměr vypadá následovně. V roce 2022 bylo ve věkové skupině mezi 25 a 29 lety 14 % lidí, kteří mají pouze základní vzdělání, nebo ho vůbec nedokončili. Dalších 45 % mělo střední vzdělání a 41 % absolvovalo terciární vzdělávání, což znamená vyšší odborné nebo vysoké školy.
![Jak moc jsou podle vás Češi vzdělaní? - Techsvět Vzdělání](https://techsvet.cz/wp-content/uploads/2025/01/Shutterstock_2567623797-1024x666.webp)
Jak moc vzdělaní jsou Češi?
Nyní se podíváme na to, jak si stojí Češi. Je pravdou, že vysokoškolské vzdělání má u nás méně lidí, než je průměr v celé Unii. Je to 32 % osob ve stejné věkové kategorii. Na druhou stranu jsme na tom o něco lépe v jiném ohledu. Osob, které by skončili se školní docházkou pouze po povinné školní docházce, je u nás totiž méně, a to jen 8 %. Zbývajících 60 % má poté vzdělání střední.
Zajímavé je také to, že více než 80 % lidí, kteří dokončí střední školu, je poté přijato na vysokou školu. Více než polovina z nich ale studium nikdy nedokončí, a to z mnoha různých důvodů.
Myslíte, že jste dostatečně vzdělaní?
Přestože to na první pohled vypadá, že na tom celkově nejsme až tak špatně, neměli bychom usnout na vavřínech. Data totiž naznačují, že se situace v Česku spíše zhoršuje. Zatímco v dalších evropských státech ubývá těch, kdo nedokončí střední školu, v Česku takových žáků bohužel přibývá. Proč tomu tak je, je pochopitelně tématem na rozsáhlou diskusi, rozhodně v tom ale svou roli hrají socioekonomické faktory.
Jak moc efektivní bylo vaše vlastní vzdělání? Prověřte si v následujícím kvízu, zda vás školní docházka vybavila znalostmi, nebo byste si raději měli některá témata dostudovat.
Všechny otázky, které zde najdete, jsou látkou základní školy. Proto byste odpovědi na ně měli bez větších obtíží znát. Pokud zjistíte, že tomu tak není, zeptejte se vlastních potomků. Určitě budou mít všechny ještě v živé paměti. Hodně štěstí!
1. Dějepisně notoricky známý rok 1212 je známý v rámci českých dějin zejména díky…
a) Vydání Zlaté buly sicilské
b) Upálení mistra Jana Husa
c) Vzniku Rakouska-Uherska
2. Která z níže uvedených metropolí není hlavním městem jednoho ze státních zřízení Severní Ameriky?
a) New York
b) Ottawa
c) Mexico City
3. Ve kterém městě sídlí Ústavní soud České republiky?
a) V Praze
b) V Brně
c) V Ostravě
4. Kolik metrů čtverečních má jeden hektar?
a) 100
b) 1000
c) 10 000
5. Jaká je nejmenší planeta naší sluneční soustavy?
a) Mars
b) Merkur
c) Pluto
6. Jaká evropská země darovala Spojeným státům americkým slavnou Sochu svobody?
a) Velká Británie
b) Německo
c) Francie
7. Kterého plynu je ve vzduchu nejvíce?
a) Kyslíku
b) Dusíku
c) Oxidu uhličitého
8. Ve kterém státě vznikla kapela ABBA?
a) Švédsko
b) Velká Británie
c) Francie
9. Jaký je největší orgán lidského těla?
a) Mozek
b) Játra
c) Kůže
10. Co znamená termín ontogeneze?
a) Vývoj živočišné říše sahající miliony let do minulosti.
b) Proces zahrnující zásadní změny u živočichů v závislosti na podmínkách, ve kterých žijí.
c) Proces, kterým prochází jedinec od splynutí pohlavních buněk až po dospělost.
Správné odpovědi: 1a, 2a, 3b, 4c, 5b, 6c, 7b, 8a, 9c, 10c