Kvíz České gramotnosti: Otázka číslo 3 vás potrápí a na 9 nemáte šanci odpovědět správně
Čeština je sice náš mateřský jazyk, i pro rodilé mluvčí ale dokáže být pěkným oříškem. Ačkoliv je naše mluva zajisté krásná a unikátní, vyznačuje se také komplikovaným systémem skloňování a časování. Zabrat nám občas dává i diakritika nebo tvrdé či měkké i. Naše mateřština holt nepatří mezi jednoduché jazyky a čas od času potrápí prakticky každého. Bohatá slovní zásoba a nespočet gramatických pravidel způsobí, že se někdy dopustíme chyby nebo na nějaký ten jazykový princip úplně zapomeneme. Dnes si můžete vyzkoušet, jak dobře vlastně češtinu ovládáte.
Pravděpodobně každý si vzpomene na momenty, kdy se ve školní lavici potil nad diktátem či testem při hodině češtiny. A co poté taková příprava na maturitu – zatímco některé další předměty si každý může vybrat podle svého, zkoušku z našeho jazyka musí zvládnout úplně každý. Kolik si toho ještě pamatujete ze školních let a jak jste na tom s gramatikou a pravopisem? A věděli jste, že mezi gramatikou a pravopisem panují rozdíly a rozhodně se nejedná o jedno a to samé?

Nelze je zaměnit
Pojem „gramatika“ je velmi oblíbený. Většinou si lidé myslí, že se pod něj dají schovat veškeré češtinářské chyby. Tak to ale rozhodně není. Gramatika neboli mluvnice je nauka o tvoření vět, textu a slov – gramatická pravidla se vytvořila spontánně a přirozeně. „I díky tomu rodilí mluvčí dělají mluvnické chyby minimálně – s užíváním jazyka jsou zkrátka sžití. Rodilému mluvčímu českého jazyka by česká gramatika měla jít bez větších problémů,“ vysvětluje server Didacticus. Mezi nejfrekventovanější gramatické omyly patří špatné skloňování a časování.
Naopak jako pravopis se označuje správný zápis jazyka a pravopisná pravidla byla zavedena uměle. „Platí, že pravopisné chyby dělá každý. Někdo méně, někdo více, každý ale někdy nějakou pravopisnou chybu udělá. Komplikovaný český pravopis tak dokáže potrápit i zkušeného bohemistu,“ doplňuje Didacticus. Pokud tedy čas od času spletete s/z, mě/mně nebo uděláte překlep, dopouštíte se pravopisných prohřešků.
V našem kvízu si dnes můžete vyzkoušet, jak dobře obstojíte se svými znalosti češtiny. Dokážete na všechny otázky odpovědět sebevědomě, nebo vám spíš nasadí brouka do hlavy? Třeba se nakonec díky nim přiučíte i něčemu novému.
Pojďme na kvíz:
