Když vidí cizinec grilovat Čecha, buď se směje nebo zděsí. 3 největší přešlapy, které děláme téměř všichni
Léto je v plném proudu a společně s ním i sezóna opékání u ohně a grilování. Připravujete posezení pro rodinu a přátele? Tak se na to také předem pořádně připravte. Byla by škoda grilování zkazit sobě i hostům nějakou nechtěnou chybou. A že jich děláme hodně!
V některých zemích jsou na grilování experti. V Argentině mají takzvané Asado, což je tradiční způsob přípravy masa, většinou hovězího. Jde o rituál, kdy se maso několik hodin připravuje na uhlí. Známé jsou i BBQ grilovačky v USA nebo korejské BBQ, kdy se maso krájí na ultra tenké plátky. Češi ale mezi přeborníky nepatří, ba naopak.
„Je to nedochucené, často spálené nebo div ne syrové. Rozhodně ale ne šťavnaté,“ postěžoval si jeden z Brazilců na platformě Reddit. Není divu, u nich se maso připravuje na velkých jehlách a je dochucené k dokonalosti. Žádné těžké marinády s hořčicí! Na co bychom si měli dát největší pozor? Zde jsou tři žhavé tipy!

Chce to čas
Příprava je základ a pospíchat se nevyplácí. Každá dobrá grilovačka je hlavně zážitek. Ženy připravují salát, muži s pivkem v ruce otáčejí maso. Přijde vám, že grilování není žádná věda? Není to jenom o koupení masa a rychlém prohnání grilem.
Nenaložené maso je obvykle vysušené a lehce se spálí. Největší kulinářští experti radí maso neomývat, aby se nešířily bakterie. Rovnou ho naložte do omáčky a nechte nějakou dobu v chladu. Maso hezky nasákne chuť. Zkušení grilovací mistři se také rádi drží jednoho důležitého pravidla. Nikdy negrilují mražené potraviny!
Pokud jste si předem nakoupili zásoby na víkendové grilování, je to samozřejmě rozumné. V tomto případě ale maso vyndejte z mrazáku den předem. Zaprvé by se vám jinak nedařilo mražené maso správně marinovat a nebylo by ani správně šťavnaté. Kdykoli můžete, kupujte čerstvé maso přímo od řezníka.
Správnému grilování musíme dát také čas. Sbíhají se sliny, hosté čekají a člověk každou chvilku otevírá gril a přemítá, kdy už to bude hotové. Dobře to známe. Hosty zabavte předkrmem a nastavte gril. Nejprve je vhodný vysoký žár, potom nižší pro dopékání. Jen tak docílíte vyvážené chuti omáčky, masa a kouře.
Pozor, maso, které umístíte na nedostatečně rozpálený gril, bude špatně propečené. Pravděpodobně se na povrchu spálí, ale i když bude černé, vnitřek zůstane napůl syrový. Této časté chybě se však dá snadno vyhnout. Pokud grilujeme na dřevěném uhlí, počkejme, až budou uhlíky pokryté vrstvou šedého popela a uvnitř žhavě oranžové. To je známkou, že gril je již dostatečně rozpálený.

Nekvalitní aparatura
Občas se nám to stane všem. Vidíme přátele, kteří investují do různých důmyslných zařízení a říkáme si, že jde o vyhazování peněz. Někdy se ale investice vyplatí. Věřte, že mít kvalitní gril pomůže! Dbejte na to, aby měl rovnoměrný plamen, který zlepší pečení a všechno maso připraví ve stejný čas.
Kvalitní gril není jen o ceně, je ale dobré si o něm něco zjistit a nekupovat to první, co nám přijde pod ruku. Například uhlí dodá masu nezaměnitelnou chuť, ale plynový gril je vhodnější na časté grilovačky. Nenadělá tolik špíny a rychleji se roztopí. Elektrický gril zase kouřovou chuť nedodá, ale můžete ho použít v bytě nebo na balkoně. Rošt by měl být z nerezu nebo litiny s nepřilnavým povrchem, konstrukce stabilní a se svařovanými spoji. Správně volte i velikost, a to podle toho, pro kolik osob budete maso připravovat. Hodí se i přípravný stojan a rotisserie.
Maso nekonzumujte hned
Po dlouhém čekání konečně zvedneme víko grilu a nemůžeme se vynadívat. Všichni jsou hladoví, jen se zakousnout. Jak už jsme zmínili, trpělivost je klíčem k úspěchu. Maso nechte po vyndání z grilu nějakou dobu ležet pod alobalem, je totiž stále horké a dopéká se. Šťáva navíc získá čas, aby se hezky rozprostřela do celého kusu masa. Naopak rozříznutím horkého masa všechna šťáva z masa vyteče a to bude suché jako troud.