Kdo si dá toto do ložnice, je blázen a tvrdě zaplatí. Nepomůže mu ani lékař. Půlka Česka to má hned nad postelí
V ložnicích bývá spousta elektroniky, kterou lidé zapínají těsně před spaním. Jenže jeden přístroj může při častém používání způsobit zdravotní problémy.
Když si lidé zařizují domácnost, většinou pořizují zpočátku hlavně to, co potřebují nejvíce. Toaletu, lednici, sporák, pračku a mikrovlnku. Ve většině domácností také nesmí chybět televize. Je to přístroj, který nám slouží k zábavě a dozvídáme se z něj různé informace.
Někteří lidé si televizi natolik zamilovali, že ji nemají jen v obývacím pokoji, ale i v kuchyni, pracovně nebo třeba v ložnici. Jenže právě používání tohoto přístroje v ložnici může vést k tomu, že se lidé nakonec obrátí na lékaře se zdravotními problémy.
Lidé si televizi pořizují i jako kulisu
Někteří lidé žijí sami a aby neměli pocit ticha a samoty, nechávají doma zapnutou televizi. Neustálý zvuk a mluvené slovo jim pomáhají cítit se méně osaměle. Rodiče zase často pouští televizi svým dětem. Většinou je to z toho důvodu, aby děti sledovaly svou oblíbenou pohádku. Dalším důvodem bývá potřeba rodičů zařídit jiné věci a k tomu chtějí mít chvíli klidu.
V mnoha takových domácnostech ale televize zůstává zapnutá i večer, těsně před spaním. Hodně Čechů si televizi umisťuje dokonce přímo nad postel. To však kvalitě spánku příliš neprospívá. Nedávná studie navíc ukazuje, že používání obrazovek před usnutím může mít na spánek i výraznější negativní dopady, než si mnozí myslí.

Co prozradila studie ohledně obrazovek a spánku?
Studie publikovaná na webu PubMed se zaměřila na 10 106 dospělých osob v Saúdské Arábii. Zkoumala vztah mezi používáním elektronických zařízení před spaním a kvalitou spánku i denní únavou. Účastníci studie poté hodnotili svůj spánek a měřili denní ospalost. Také uváděli, jak často večer zařízení používají.
Výsledky ukázaly, že lidé, kteří jsou na telefonu, tabletu nebo počítači každý večer, mají horší spánek. Účastníkům trvalo delší dobu než usnuli, v noci se často budili a přes den se cítili unaveně. Ohledně sledování televize výsledky nedopadly tak špatně jako u předchozích přístrojů, ale přesto se ukázalo, že i televize má vliv na kvalitu spánku a únavu.
Autoři studie přitom upozorňují, že klíčovým faktorem může být i to, jak blízko máte zařízení u očí. Proto například u telefonů a tabletů dopadla studie hůře než třeba u televize, kterou má většina lidí dál od obličeje. Obecně však platí, že čím častěji se člověk večer dívá na jakoukoli obrazovku, tím víc riskuje narušení spánkového rytmu.
Potíže se spánkem dožene hodně lidí k lékaři
Jakmile se člověk několik dní nevyspí, podepíše se to na jeho kvalitě života. Najednou nedokáže vykonávat věci, které předtím. Mozek nefunguje správně a i obyčejné úkony se zdají být příliš náročné. Problémy se spánkem a nedostatek spánku tak dožene nejednu osobu k lékaři.
Někteří z nich v takový moment předepíšou svým pacientům léky na spaní. Jenže ty pouze zakryjí příznaky a příčina zůstává neustále stejná. Mnohem lepším řešením je omezit sledování zařízení jak přes den, tak hlavně před spaním. A také si v pokoji zařiďte ideální podmínky pro kvalitní spánek.

Jak by měla vypadat ložnice pro zdravý spánek
Abyste se vyspali, nemusíte rekonstruovat nebo předělávat celou ložnici. Ze začátku vám bude stačit, když budete mít pravidelný spánkový režim. Ideální je chodit spát každý den v přibližně stejnou hodinu. Ve chvíli, kdy si lehnete, už nesahejte po telefonu a neprohlížejte sociální sítě.
V ložnici byste měli mít dostatek tmy a ticho. Tmu zajistíte například zatemňovacími závěsy. Než ulehnete do postele, nezapomeňte si ještě vyvětrat, aby se vám lépe dýchalo a tělo mělo dostatek kyslíku. Pokud se budete držet těchto rad, měla by se kvalita vašeho spánku zlepšit. Pokud se tak nestane, obraťte se na svého lékaře.