Edita (54): Poslouchala jsem za dveřmi rozhovor dětí s exmanželem. Co jim řekl, jsem rozdýchávala týden.
Vztahy lidí po rozvodu bývají velmi náročné zejména v případě, když spolu mají malé děti. Ať už chtějí nebo ne, musí se společně stýkat a snažit se spolu co možná nejlépe vycházet. To se ale ne vždy podaří. O takovém případě by mohla vyprávět i žena jménem Edita, která si myslela, že se jí její exmanžel snaží proti dětem poštvat
Když se rozejdou bezdětní lidé, rozdělí si majetek, odstěhují se od sebe a už spolu nikdy nemusí mluvit. To však neplatí v případě lidí, kteří spolu mají nezletilé děti, které jsou na rodičích závislé. Expartneři spolu musí komunikovat, vídat se a ideálně spolu i vycházet. To má k realitě často daleko, bývalí partneři se v některých případech rozcházejí ve zlém a udržovat přátelský vztah pro ně může být nesmírně těžké.
Byla přesvědčená, že ji exmanžel před dětmi pomlouvá
Když si přijel vyzvednout děti do střídavé péče její exmanžel, nadšená jako vždy příliš nebyla. O svém exmanželovi byla přesvědčená, že ji nemá rád a snaží se jejich děti přetáhnout na jeho stranu. Mnohé tomu nasvědčovalo. Bral je na výlety častěji než kdy dřív, kupoval jim všechno potřebné a pravidelně s nimi chodil do jejich oblíbené cukrárny. Vycítila zradu, o kterou se exmanžel nepochybně pokoušel. Sama ale ještě netušila, jak moc se spletla.

Když se ale děti v předsíni jejího bytu oblékaly a něco se svým tatínkem řešily, zaslechla něco, co jí vyrazilo dech. “Zaslechla jsem, že s ním děti mluví o mně, tak jsem se do jejich rozhovoru nenápadně zaposlouchala,” prozradila naší redakci Edita. “Nevím, co děti řekly, ale slyšela jsem Mirka (Editin exmanžel, pozn. red.), jak jim říká, že maminka pro ně dělá opravdu hodně věcí a musí se k ní chovat hezky,” popisovala. “Pak dodal, a to mě opravdu dostalo, že i když už s maminkou spolu nežijí, má ji stále rád a budou se o ně společně starat až do té doby, než vyrostou,” řekla s úlevou v očích. Edita přitom byla přesvědčená, že o ní její bývalý manžel moc hezky nemluví. Až v tuto chvíli si uvědomila, že její obavy byly úplně zbytečné. Její bývalý manžel proti ní žádnou zášť nechoval a pravděpodobně byl rád, že s dětmi může trávit čas.
Střídavá péče je v Česku čím dál častější
Bohužel ne v každém případě je střídavá péče bezproblémová a rodiče jsou často s jejím nastavením zcela nespokojení. Nastávají situace, kdy mezi sebou rodiče bojují o plnou péči, což vede k dlouhým rokům odvolání u soudu, které často vedou ke striktnímu rozvrhu péče o děti. Může se jednat o přesný rozpis toho, kdy budou děti trávit vánoční svátky u maminky a kdy u tatínka, a jaké dny v týdnu bude dítě u jakého rodiče. To může vést k hádkám a dalším problémům, které se mohou přenášet na děti. I proto je velmi důležité, aby kvůli nim rodiče své problémy řešili v soukromí a ne před nimi.

Ještě před několika lety v České republice byly po rozchodu rodičů děti uděleny do péče matky v prvním rozhodnutí soudu až v 80 % procentech. Jen v 5 % případů soud nařídil střídavou péči. Podle dostupných informací bylo v roce 2008 svěřováno do střídavé péče 852 dětí, v roce 2016 pak 2805 dětí. Statistiky ale nezahrnují počty střídavé péče u rodičů, kteří se dohodli mimosoudně. Dnes je střídavá péče mnohem častější, protože soudy upřednostňují péči obou rodičů. I tak se ale české soudy stále o něco více přiklání na stranu matky.