Dříve se bez něj neobešla žádná hospodyňka. Dnes ho zbohatlíci vykupují za statisíce a dělají si z něj nábytek do obýváku
Některé věci s časem trochu pozbudou svůj účel, to ale neznamená, že je neumíme využít jinak. Některé přístroje do domácnosti už v době moderních spotřebičů nepotřebujeme, mohou se z nich ale stát stylové okrasné předměty, které dodají našemu domovu nádech retra. Jeden takový objekt je obzvlášť oblíbený. Možná, že ho vaše babička má doma také a ani neví, že má velkou hodnotu.
Hospodyňka, která kdysi měla doma šlapací šicí stroj, byla v očích svých přítelkyň zaručeně za hvězdu. Dnes už ale staré šicí stroje, například ikonické modely značek jako Singer, Howe či Wheeler & Wilson jen tak někoho neoslní. Pokud už vůbec šijeme doma, nahradily je moderní zařízení na elektřinu. I to je ale záležitostí vášnivých milovníků ruční výroby, kterých je jako šafránu.
Starodávný šicí stroj možná ještě stojí v ložnici vaší babičky. Je velmi pravděpodobné, že se na něm kupí prádlo k vyžehlení nebo hromada papírů. Protože ale obliba vintage stylu stále roste, nachází právě staré šicí stroje nový účel. Zvláště lidé, kteří chtějí působit jako někdo, kdo rozumí estetice a má styl, je využívají jako stolek pod telefon, případně stojan na pokojové květiny.
Je přitom nutné podotknout, že se jedná spíše o doplněk pro ty bohatší z nás. Ty nejzachovalejší a nejvzácnější kousky totiž nejsou zrovna laciné. Jejich cena se tak může vyšplhat dokonce na stovky tisíc korun.

Proč jsou Singrovky tolik žádané?
Pojďme se nyní podívat na snad nejznámějšího výrobce šicích strojů v historii. Firma Singer vyráběla od roku 1851 tehdy moderní šicí stroje, které byly dostupné pro běžné domácnosti. Doma je tak měla celá řada generací hospodyněk.
Jednou z nejprodávanějších verzí tohoto šikovného pomocníka byly modely Featherweight, kterých se prodalo téměř 3,5 milionu. Právě ty jsou dnes považovány za sběratelsky cenné. Například model 222K, vyráběný kdysi exkluzivně pro kanadský trh, se na aukcích prodává až za 2 000 dolarů, což je v přepočtu kolem 46 tisíc korun. Samozřejmě za předpokladu, že je ve skutečně výborném stavu.
Ještě starší modely šicích strojů Singer, případně stroje od značek Howe nebo Wheeler & Wilson, mohou ale v dokonalém stavu dosahovat ještě násobně vyšších cen. Ty se mohou vyšplhat až na 10 tisíc dolarů. V korunách by to činilo přibližně 230 tisíc korun.
Na českém trhu (především online bazarech jako je Aukro nebo Bazoš) se běžně objevují stroje za 5 000 – 20 000 korun, ale ty sběratelé zpravidla vynechávají. Dávají totiž přednost historicky významným kusům nebo elegantním designům s patinou. Pro ty často musí až do zahraničí.
Proč použít šicí stroj jako nábytek?
Design starých singrovek se od dnešních šicích strojů v mnohém lišil. Zatímco dnes dáváme přednost praktičnosti a jde nám hlavně o to, aby přístroj sloužil, v minulosti se i užitné předměty vyráběly tak, aby byly potěchou pro oko. Proto mají tyto šlapací stroje často zdobné kování, designově tvarované podstavce nebo jsou dokonce malované.
Lidé, kteří si potrpí na luxus a snaží se svou domácnost zařídit spíše v klasickém, lehce starosvětském stylu, si je proto rádi umisťují třeba do obýváku nebo na zimní zahradu. Ať už jako konferenční stolky, stojany na květiny nebo zkrátka jako ozdobu, která dodá bytu retro nádech.
Sběratelé šicí stroje milují
Nejde přitom zdaleka pouze o záležitost zahraničí. Také v Česku se totiž najdou vášniví sběratelé, kteří nedají na Singrovky dopustit, renovují je a hýčkají si je doslova jako miminka. Jednou z nich je například Pavlína Cvrčková z Liberce, která původně sbírala historické fotoaparáty a kafemlýnky. Strojům ale nakonec zcela propadla.
„Zhruba před dvaceti lety mi zavolala teta s tím, že když sbírám ty staré krámy, tak bych třeba chtěla i šicí stroj, který její sousedka hodlá vyhodit. Neodolala jsem a první stroj byl můj. Bohužel nevím přesně, který to byl, tehdy to ještě nebyla sbírka jako taková a já si žádnou evidenci nevedla,“ svěřila se pro web Ahaonline.cz žena, která se živí jako mzdová účetní. Momentálně vlastní přes 800 kusů a aby mohla sbírku dále rozšiřovat, má dokonce dvě práce. Nijak se také netají tím, že jejím snem je mít jednou vlastní muzeum.

Na co byste měli dát pozor?
Pokud se rozhodnete svůj byt oživit pomocí starého šicího stroje, měli byste mít na paměti několik věcí. Zaměřte se především na zachovalost stroje – stav laku, funkčnost jehly, původní měděné ozdoby a kovové etikety. To platí i v případě, že jej neplánujete skutečně používat k jeho původnímu účelu. Čím lepší je stav, tím je totiž pochopitelně vyšší hodnota.