Do Chorvatska už nikdy, zuří tisíce Čechů. Co jsme zde zažili letos, nepřejeme ani nejhoršímu nepříteli
Dříve bylo Chorvatsko oblíbenou destinací na letní dovolenou pro mnoho Čechů. Dnes je spíše trnem v oku. Proč už se tolik lidí nechce vracet do Chorvatska?
Jet na letní dovolenou do Chorvatska je pro mnoho Čechů tak trochu tradice. Když vyrazíte autem, jste u moře zhruba za 8 až 10 hodin. Autobusem to sice trvá déle, ale pořád jde o dostupnou cestu. A proč má tahle země tolik fanoušků? Snadno se tu domluvíte česky, můžete se koupat v krásně čistém moři a také si můžete vybírat ze široké nabídky ubytování. Jenže v posledních letech přibývá Čechů, kteří se do Chorvatska vracejí s hořkou pachutí.
Dříve ideální místo pro rodinnou dovolenou
Chorvatsko bylo donedávna ideální destinací pro letní dovolenou. Téměř každý Čech se tu cítil jako doma. Místní lidé se snažili mluvit česky a Čechy tu vítali s otevřenou náručí. Přes den trávila většina rodin na pláži a užívala si moře. Večer posedávaly venku nebo se šly projít do města. Jenže postupem času mnoho Čechů zjistilo, že se něco změnilo a do této země už se nehrnou.
V internetových diskuzích se hromadí komentáře typu: „V Chorvatsku jsem byl naposledy.“ nebo „Chorvatsko mě zklamalo. To, co jsme zde zažili letos, nepřejeme ani nejhoršímu nepříteli.“ Co se vlastně v Chorvatsku změnilo?
Češi zlomili nad Chorvatskem hůl
Dříve bylo Chorvatsko velice levné. Právě to byl další důvod, proč sem vyráželo tolik lidí z ČR. Jenže v posledních letech už tak levné není. Přes tuto zem se prohnala jakási vlna zdražování a pociťují ji i turisté.
Podle britského deníku Express už není Chorvatsko vnímáno jako cenově dostupná letní destinace. Za poslední tři roky se tu ceny zvedly až o 50 %.

Čeští turisté si poradí, ale místní z nich nadšení nejsou
I přes zdražování se Češi jen tak nevzdají své oblíbené dovolené u moře. Když je potřeba ušetřit, dokážou být pořádně vynalézaví. Není proto nic neobvyklého, když se do auta kromě kufrů balí i paštiky, řízky, zavařeniny nebo sklenice s nakládaným masem. Hlavně ať je co jíst a ideálně levně.
Tímto přístupem sice mohou ušetřit hodně peněz a dopřát si hezkou dovolenou u moře, ale zároveň si nezískají sympatie u místních podnikatelů. A když už se čeští turisté vypořádají s nepříjemným personálem, drahým jídlem, ubytováním nebo službami, narazí i na nevýhody tamních pláží.
Plné pláže lidí a válka o lehátka
V této zemi najdete spoustu pláží, ale většina z nich je už od brzkého rána plná lidí. Svědčí o tom i snímky z Makarské riviéry, které ještě před začátkem hlavní sezóny zaplavily internet.

Na podobných plážích je téměř nemožné najít volné místo hlavně z toho důvodu, že zdejší turisté si lehátka zabírají už večer, když z pláže odcházejí. Na lehátku jednoduše nechají ručník a tím pádem to ráno vypadá, že je lehátko už obsazené.
I s tímto přístupem už ale mnoha Čechům dochází trpělivost. Když už si zaplatí dražší dovolenou v Chorvatsku, ještě se poté musí rozčilovat s hledáním volných míst. Místo relaxu tak nastává každodenní souboj o pár lehátek pod borovicí.
Lidé hledají alternativy
Říká se, že člověk na špatné věci rychle zapomíná, ale když do dovolené investujete tolik peněz a vůbec si ji neužijete, není divu, že se začnete ohlížet po něčem jiném.
Velkou část Čechů už nebaví přemrštěné ceny, nepříjemné chování Chorvatů nebo přeplněné pláže. Začínají se tedy poohlížet po jiných možnostech, kde jsou příjemnější ceny.
Levněji je přitom třeba v Polsku. Mají tu levnější potraviny i zmrzlinu. Moře je zde také a další výhodou je i kratší cesta. Další možností je třeba Černá Hora či Albánie, kde je všechno levnější. Cesta autem už je sice o něco delší (okolo 15 hodin), ale nižší ceny a menší nával turistů jsou pro mnohé dostatečnou kompenzací.