České muzeum je nejlepší na světě. Návštěvníci padají úžasem a nenajdete ho v Praze.
Češi drží další prvenství. Naše muzeum je jediným na světě, které nabízí takto zajímavé expozice. Přestože by mnohé napadlo na první pohled napadlo, že budou exponáty vystaveny v Praze, například v Národním muzeu, v hlavním městě je opravdu nenajdete. Jsou k vidění v Jablonci nad Nisou.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se pyšní vynikajícím úspěchem, je totiž jediným muzeem nejen v Evropě, ale dokonce na světě, kde najdete pohromadě obory skla a bižuterie, a k tomu ještě sbírku bižuterie všech materiálů a technologií. Zároveň nabízí návštěvníkům unikátní podívanou na druhou největší sbírku skla v Čechách. Tu vůbec největší pak najdete na Panství Velichov nad Velkým Březnem na Ústecku, kde se nachází přímo muzeum skla.
Co se však sbírky skleněných vánočních ozdob týče, i tam drží jablonecké muzeum prvenství – a to nejen v České republice, ale opět i ve světě. Kolik předmětů v něm najdete? Dohromady neskutečných dvanáct milionů! Na prohlídku si tak vyčleňte pořádný časový úsek, ideálně opravdu celý jeden den. Pozor ale, v pondělí mají zavřeno. Prohlídky tak probíhají vždy od úterý do neděle, a to mezi desátou hodinou dopoledne a pátou hodinou večer.
Kousky, které nemají ve světě konkurenci
Mezi stálé expozice patří například takzvaná Čarovná zahrada, která je rozčleněna do čtyř výstavních celků, jež na sebe navazují. Romantický název nese z toho důvodu, že je rozvržena jako francouzská zahrada s fontánou a mnoha cestičkami. Samo sklo pak symbolizuje křehkost a krásu květin a poupátek. Již zmíněnou největší sbírku vánočních ozdobiček na světě najdete v rámci expozice Svět zázraků. Většinu z asi patnácti tisíc předmětů tvoří dary firmy Jablonex.

Další stálou expozicí je též Nekonečný příběh, kde najdete exkluzivní jabloneckou bižuterii. Ostatně s Jabloneckem je výroba šperků pevně spjata, první se začaly v oblasti vyrábět už koncem sedmnáctého století. Velké obliby se jablonecké bižuterii dostalo na počátku devatenáctého století, kdy přišla do módy. Mezi nejžádanější předměty patřily zvláště broušené knoflíky, tomuto fenoménu se přezdívalo „epidemie knoflíkové horečky.“
Originální místo na svatbu
První výstava se v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou konala přitom už v roce 1904, tedy před neskutečnými 120 lety! A budova přečkala i četné politické změny způsobené například vznikem Československa nebo oběma světovými válkami. Letos v prosinci pak odhalilo muzeum pamětní desku svému zakladateli, regionálnímu historikovi Karlu Richardu Fischerovi.

Zajímavostí je také to, že se můžete v muzeu nechat dokonce i oddat. Obřad je ale z kapacitních důvodů sálu omezen na osmdesát osob. Jste-li tedy milovníky skla či netradičních míst, můžete si v muzeu nechat uspořádat bohatou veselku.
Vítáni jsou i ti nejmenší návštěvníci
Není však jen pro dospělé, zaujme též děti. Vyzkoušet si mohou nejrůznější aktivity jako navlékání korálkových náramků, čeká na ně perličkový vláček, ale také tvůrčí dílna v ateliéru. Kromě toho je budova přístupná i maminkám s kočárky a disponuje přebalovacím pultem, aby měly co největší pohodlí. Děti mají do šesti let navíc vstup úplně zadarmo. Ty starší sedmi let pak platí pouze symbolických padesát korun, dospělí 160 a senioři 110 korun. Pokud byste měli Jablonec nad Nisou opravdu daleko, můžete si jej prohlédnout třeba i virtuálně. K dispozici jsou k shlédnutí videa podaná zábavnou formou, veškeré expozice, ale také nejrůznější publikace.