Češi jásají: Nejlevnější supermarket v Česku nabízí ceny nižší než v Polsku. Kde ho hledat?
V posledních letech se v Česku otevřela spousta obchodů, které se mohou chlubit nízkými cenami. Patří mezi ně nejčastěji obchody s bytovými doplňky, potravinami nebo oblečením. Zákazníci si tak mohou v obchodech více vybírat a zkoušet nové věci za nízké ceny.
Nejspíš každý z nás už dobře zná obchody jako je Pepco, Action nebo třeba KiK. Jejich popularita v Česku rychle vzrostla zejména díky nízkým cenám, které zákazníky lákají k častým návštěvám. Jedním z posledních otevřených obchodů je Mere, který se zaměřuje na různé potraviny.

Levný obchod s potravinami, který má své výhody i nevýhody
Ruský řetězec Mere se objevil Evropě už v roce 2018, kdy otevřel svou první pobočku v Rumunsku, postupně zahájil činnost i v dalších evropských zemích. Do Česka dorazil v roce 2021. Tehdy otevřel pobočku v Mostě, následně v Písku a Příbrami. Čtvrtá a nejnovější pobočka se nachází v Plzni.
Řetězec plánoval před lety otevřít další pobočku v Chebu, jen pár dní předtím ale začala ruská invaze na Ukrajinu, která jim mnohé plány překazila. Skupina Svetofor, pod kterou Mere spadá, pak musela kvůli problémům s dodavateli zavřít prodejny v několika zemích, a tu v Chebu nakonec také neotevřela.
Sortiment a ceny řetězce Mere
Obchody Mere připomínají spíše halu s kartonovými krabicemi, ve kterých se nachází zboží. Nečekejte tedy krásně nazdobený obchod, řetězec se snaží veškeré náklady omezit na minimum, aby mohl zákazníkům dopřát co nejnižší ceny. Ty má Mere nastavené níž než konkurence, a to o minimálně 20 procent. Obchod sice nemá žádný leták, ale na svém facebookovém profilu běžně sdílí aktuální akce. Najdete tam třeba konzervované mandarinky za 20 Kč, mouku za 9,85 Kč, 500 gramů krevet královských za 128 Kč, bylinný čaj za 14 Kč nebo 600 gramů oplatkových trubiček s krémem za 63 Kč.
V nabídce jsou nejen výrobky z Česka, ale i z Ruska, Ukrajiny a Pobaltí. Zákazníci tak mohou ochutnat i výrobky, na které třeba ještě nikdy nenarazili. Pokud tento obchod navštívíte, počítejte s tím, že je spousta produktů ve velkém balení. To může být pro někoho výhodné, jiní třeba takové výrobky nestihnou sami spotřebovat. Ceny zboží jsou pevné, nenajdete zde tedy žádné další slevy a akce.

Společnost prošla krizí
Když začala ruská invaze na Ukrajinu, řetězec se ocitl ve velkých problémech. Nedařilo se mu udržet si své dodavatele a tížily ho i další potíže pramenící z původu společnosti, které vedly k zavírání mnoha obchodů ve Velké Británii, Španělsku a Francii. Ačkoliv Mere plánovalo v Česku otevřít 50 poboček, nakonec se zastavilo u čtyř. Na svém Facebooku ale zákazníky ujistili, že jejich plán platí i nadále – jen se nové pobočky otevřou pravděpodobně později.
I proto Mere neustále hledá nové dodavatele, kteří jim pomohou zajistit pro zákazníky levné zboží. Mohou to být klidně i malé podniky, které mají zájem své zboží prodávat ve velkém. „Naše partnerství se budují nejen s velkými výrobci, ale také s malými místními dodavateli, což umožňuje malým podnikatelům důsledně dodávat své výrobky do našich obchodů,“ uvedlo Mere na Facebooku.