Češi dnes dlouho nepůjdou spát. Česká televize uvede jeden z nejlepších filmů v dějinách kinematografie.
Češi se dnes večer mohou těšit na skutečný filmový skvost, který jim nedovolí jít spát. Česká televize totiž uvede jeden z nejlepších snímků v historii kinematografie, jenž si získal srdce diváků i kritiků po celém Česku. Tento film je považován za skutečné umělecké dílo, které vyniká nejen svým příběhem ale také skvělými hereckými výkony.
Pokud patříte mezi milovníky kvalitních filmů, rozhodně byste si neměli nechat ujít dnešní večerní program České televize. Ať už jste tento film viděli mnohokrát nebo se na něj chystáte poprvé, určitě vás pobaví, jedná se totiž o komedii.
Dnešní večer bude ve znamení vojenské komedie
Černí baroni je československý film z roku 1992, který se stal kultovním dílem české kinematografie. Režisér Zdeněk Sirový se inspiroval stejnojmennou knihou Miloslava Švandrlíka a přenesl na plátno příběh „pétepáků“ – Pomocných technických praporů, které byly v 50. letech minulého století zřízeny pro tzv. třídní nepřátele tehdejšího komunistického režimu.
Do těchto praporů byli zařazováni lidé považovaní za politicky nespolehlivé – intelektuálové, věřící, sedláci, příslušníci buržoazie a další „reakcionářské živly“. Velení se ujali politicky loajální, ale nevzdělaní důstojníci, kteří měli za úkol převychovat tyto osoby na řádné socialistické občany. Střet dvou naprosto odlišných světů pak na pozadí absurdity tehdejší doby vytvářel řadu tragikomických situací.

Snímek vyniká skvělými hereckými výkony. V rolích pétepáků se představili Ondřej Vetchý, Václav Vydra, Boris Rösner a další. Jejich protipóly, velitele z řad dělnické třídy, ztvárnili Pavel Landovský, Jiří Schmitzer, Miroslav Donutil, Bronislav Poloczek či Alois Švehlík.
Herec Landovský alias Terazky byl postrachem štábu
Film Černí baroni, který dnes večer uvede Česká televize, je tak právem považován za jeden z klenotů české kinematografie. Jeho humor a satirický pohled na absurditu vojenské služby v pomocných technických praporech (PTP) rezonuje s diváky dodnes. Ale co se dělo za kamerou?
Pavel Landovský, ztvárňující majora Terazkyho, byl bezesporu herecký génius. Jeho charisma a talent dokázaly oživit každou scénu. Mimo kamery se však Landovský projevoval jako velmi komplikovaná osobnost. Jeho nálady se měnily jako aprílové počasí. Někdy se striktně držel scénáře, jindy se rozhodl improvizovat a hrát si po svém, což pro jeho kolegy znamenalo nemalou výzvu.

Museli být neustále ve střehu a pružně reagovat na jeho herecké výpady. Když měl Landovský, kterému kolegové neřekli jinak než Lanďák, dobrou náladu, štědře rozdával vtipy a historky, které mnohdy natáčení zdržovaly, protože se celý štáb nemohl smíchy udržet.
Miroslav Donutil, alias poručík Troník, se stal ikonickým představitelem vojenských postav. Paradoxně, sám nikdy na vojně nebyl. Pro roli Troníka čerpal inspiraci od svých přátel, kteří vojenskou službu absolvovali. Donutilův talent se projevil i při načítání audioknihy Černí baroni, kde svým hlasem vdýchl život postavám.
V plánu byl i druhý díl
Režisér Zdenek Sirový sám okusil realitu pomocných technických praporů. Jeho osobní zkušenost s absurditou a nesmyslností vojenské služby v PTP se promítla do celého filmu. Zatímco Sirový sloužil ve stavebních jednotkách, jeho bratr byl odvelen do mnohem nebezpečnějších důlních jednotek, kde šlo často o život.
Tato zkušenost ovlivnila i pohled některých herců, například Václava Vydry a Jiřího Schmitzera, kteří se přimlouvali za vážnější pojetí filmu. Sirový plánoval natočit i druhý díl Černých baronů, ale bohužel zemřel během příprav.
Film Černí baroni su můžete připomenout v úterý ve 20:05 na ČT1.