Sluneční energie bude do roku 2028 přenášena z vesmíru zpět na Zemi

Čína urychlila své ambiciózní plány na vybudování první solární elektrárny ve vesmíru na světě a hodlá ji v roce 2028 spustit o dva roky dříve, než bylo plánováno, píše The Telegraph.

Tato energie bude muset být nejprve přeměněna na mikrovlny nebo lasery, a teprve poté odeslána na nové místo určení.

Očekává se, že sluneční energie z vesmíru bude mnohem účinnější, protože její umístění umožní přijímat sluneční světlo s větší intenzitou než solární panely instalované na Zemi.

Pokud se tato technologie rozšíří, mohla by se stát klíčovým nástrojem, který pomůže státům minimalizovat emise uhlíku a dosáhnout cílů v oblasti změny klimatu.

Čínský prezident Si Ťin-pching se zavázal, že země, která je největším světovým znečišťovatelem, dosáhne do roku 2060 uhlíkové neutrality.

Velká Británie, jejímž cílem je dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2050, údajně zvažuje návrh na podobný projekt solárního vesmíru v hodnotě asi 456 miliard korun do roku 2035.

Vláda již dříve zadala vypracování nezávislé studie, která dospěla k závěru, že takový projekt by byl „technicky proveditelný, cenově dostupný a mohl by přinést značné ekonomické výhody pro Spojené království a zároveň by mohl podpořit cestu k čisté nule“.

Tato studie vypracovaná společností Frazer-Nash Consultancy předpokládala síť velkých satelitů na oběžné dráze, kde je Slunce viditelné po 99 % času, což by umožnilo dodávat čistou základní energii ve dne i v noci po celý rok a za každého počasí.

Vývoj takové technologie by podle studie rovněž umožnil Spojenému království prozkoumat možnosti vývozu solární energie nebo poskytování energie pro humanitární pomoc při katastrofách.

Zdroj: The Tellegraph