Rusové zvyšují počet delfínů na ochranu Sevastopolského zálivu. Mají chránit před ukrajinskými potapěči

Rusové zvýšili počet bojových delfínů na ochranu Sevastopolského zálivu. S takovým prohlášením přišlo ministerstvo obrany Velké Británie, kdy satelitní snímky zveřejněné britským ministerstvem obrany ukazují, že počet delfíních kotců v Sevastopolském zálivu se zdvojnásobil, píše list the Guardian.

S vysokou pravděpodobností se v ohradách v přístavu nacházejí delfíni skákaví, což je druh delfína obývající Černé moře.

V arktických vodách využívá námořnictvo také velryby běluhy a tuleně. Rusko cvičí zvířata pro celou řadu misí, ale ta umístěná v sevastopolském přístavu jsou s vysokou pravděpodobností určena k potírání nepřátelských potápěčů.

Již dříve list Naval News informoval, že počet vycvičených delfínů se pravděpodobně zvýšil ze 3-4 na 6-7.

Zvířata jsou určena k ochraně zálivu před potápěči ukrajinských speciálních sil, kteří by mohli proniknout na základnu Černomořské flotily Ruské federace.

Účinnost použití zvířat proti námořním dronům kamikadze, které opakovaně proplouvaly Sevastopolským zálivem, zůstává neznámá.

Rusové umístili ohrady se zvířaty ještě v roce 2022, a to na severní straně vjezdu do zátoky. Dříve se v Kozačském zálivu nacházelo Státní oceanárium, Vědecko-výzkumné centrum ozbrojených sil Ukrajiny, bývalá vojenská jednotka A1113, kde se zabývali studiem mořských biotechnických systémů.

Zejména studovali možnosti využití mořských savců při pátracích a záchranných operacích, vyzdvihování podmořských objektů, sběru ekologických a hydrologických údajů pomocí na nich instalovaných zařízení a poskytování pomoci potápěčům při různých podvodních pracích.

Po anexi Krymu bylo Vědecko-výzkumné centrum přemístěno do Oděsy, kde provádí výzkum dodnes.

Kromě jednotky bojových delfínů střeží Sevastopolskou zátoku dva granátomety DP-64 Damba a systém SAM Tor.

Zdroj: the Guardian; Naval News