Oznámení: Národní banka představila kovovou minci v hodnotě 200 Kč
Česká národní banka (ČNB) představila novou pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč, která připomíná 200. výročí založení České spořitelny Böhmische Sparkasse. Tato limitovaná edice mincí je součástí emisního plánu ČNB pro rok 2025 a je dostupná od 12. února 2025. Tímto krokem ČNB nejen oslavuje bohatou historii jedné z nejvýznamnějších českých finančních institucí, ale také podtrhuje význam spoření a finanční odpovědnosti v moderní době.
Autorem návrhu mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů, jehož dílo bylo vybráno odbornou komisí ČNB. Hlavním motivem mince je koláž symbolů spojených s historií spořitelny. Na lícní straně se nachází fragment bankovky Privilegované rakouské národní banky z roku 1825, emblém s postavou svatého Václava a nápisem Česká spořitelna v Praze, a část výroční zprávy Böhmische Sparkasse. Na rubové straně je zobrazen fragment historické budovy spořitelny na Národní třídě, symbol spořitelnictví včela a grafické prvky vkladních knížek.
Mince je vyrobena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, přičemž celkový náklad čítá 22 300 kusů – z toho 6 300 kusů v běžné kvalitě a 16 000 kusů v kvalitě proof. Hmotnost mince činí 13 g, její hrana je vroubkovaná u běžné verze a hladká s vlysem u proof verze. Speciální proof provedení se vyznačuje vysokým leskem a detailním provedením reliéfu.
Historie České spořitelny a její význam
Česká spořitelna byla založena v roce 1825 s cílem podporovat drobné střadatele a rozvíjet finanční stabilitu obyvatel. Spořitelny patří mezi nejstarší typy moderních peněžních ústavů, jejichž koncept se v Evropě rozšířil na přelomu 18. a 19. století. V českých zemích hrála Böhmische Sparkasse zásadní roli ve vytváření tradice spoření a byla jednou z nejvýznamnějších finančních institucí své doby.
„Jako první spořitelna v Čechách stála Böhmische Sparkasse u zrodu tradice podpory drobných střadatelů a budování finanční stability obyvatel. Pamětní mincí ČNB těmto hodnotám vzdává hold,“ říká členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková.

Počátky spořitelen byly spojeny s myšlenkou finanční gramotnosti a dostupnosti bankovních služeb široké veřejnosti. V době, kdy většina obyvatelstva neměla přístup k bezpečnému ukládání financí, se spořitelny staly klíčovým nástrojem ekonomického rozvoje. Postupem času se spořitelny vyvíjely a dnes jsou nedílnou součástí bankovního sektoru.
Význam pamětních mincí
Pamětní mince nejsou běžnými platidly, ale slouží primárně ke sběratelským účelům. Jejich nominální hodnota (v tomto případě 200 Kč) není totožná s prodejní cenou, která zohledňuje aktuální cenu stříbra, výrobní náklady a DPH. Mince jsou vydávány k významným historickým, kulturním či společenským událostem a jejich sběr představuje nejen zálibu, ale i formu investice.
ČNB pravidelně vydává stříbrné a zlaté pamětní mince s různými tématy. V roce 2025 se vedle mince k výročí Böhmische Sparkasse objeví například mince připomínající 100 let od nalezení plastiky Věstonické venuše a 900 let od úmrtí kronikáře Kosmase. Dále budou vydány dvě stokoruny věnované Nejvyššímu soudu a Celní správě a pětisetkoruna s motivem cvičného letounu Aero L-39 Albatros.
Kromě mincí vydává ČNB i pamětní bankovky, které rovněž zaznamenávají významné milníky českých dějin. Tyto emisní programy mají za cíl nejen popularizaci historie, ale také zvýšení zájmu veřejnosti o numismatiku.
Proces výroby a distribuce pamětních mincí
Pamětní mince jsou raženy Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou a k dostání jsou u vybraných smluvních partnerů ČNB. Samotná banka veřejnosti přímý prodej nezajišťuje. Každá mince prochází pečlivou kontrolou a její kvalita je zaručena precizním zpracováním. Pro sběratele je důležité sledovat emisní plány, jelikož některé mince jsou vyprodány krátce po uvedení na trh.

Numismatika je oborem, který v posledních letech zažívá vzestup. Stále více lidí vnímá pamětní mince nejen jako umělecká díla, ale i jako stabilní investiční příležitost. Díky omezenému množství vydaných kusů a rostoucímu zájmu o historické motivy se řada mincí v průběhu let stává vzácnými sběratelskými artefakty.
V současné době existují i speciální edice pamětních mincí s vysokou ryzostí zlata a stříbra, které jsou vyhledávané především mezi numismatiky. Pro investory se stávají lákavým aktivem, protože jejich hodnota může být v dlouhodobém horizontu stabilnější než u jiných druhů investic.
Pamětní mince představují důležitou součást kulturního dědictví a historie země. Emise 200korunové stříbrné mince k 200. výročí Böhmische Sparkasse je dalším příkladem, jak ČNB připomíná významné milníky české ekonomiky. Pro sběratele a investory je to příležitost získat cenný kousek historie, který v budoucnu může nabýt ještě vyšší hodnoty.