Opravdu používáme jen 10 % mozku? Vědci konečně tento mýtus rozlouskli. Je to nesmysl
Zřejmě každý někdy slyšel o myšlence, že náš lidský mozek funguje jen na deset procent. Je mnoho domněnek, kde se tato myšlenka mohla objevit. Většinou je přisuzována neznalosti předchozích generací. Jenže věda de kupředu a mnoho těchto spekulací může vyvrátit, anebo potvrdit. Jak je to tedy s fungováním mozku? Podařilo se vědcům objasnit, nebo vyvrátit to, že nám mozek funguje pouze na deset procent?
O téhle, snad nejrozšířenější teorii, byly natočeny i filmy. Mezi ty nejznámější patří film Všemocný (Limitless – 2011), nebo film Lucy (2014). Oba filmy si hrají s myšlenkou, že všichni lidé používají jen deset procent mozku. A ti, kteří ,,odemknou“ vyšší procento využití mozku, mají skoro až superschopnosti, jako třeba nekonečnou paměť, nebo telekinezi – schopnost pohybovat věcmi silou myšlenky.
Kde tento mýtus vznikl?
Nejčastěji se uvádí, že největší příčinou, díky které se tahle teorie vryla do paměti spoustě lidí, je kniha z roku 1907 ,,Energies of men“ od Williama Jamese. V knize James uvádí: ,,využíváme jen malou část našich možných duševních a fyzických zdrojů.“
William James byl americký psycholog a jeden ze zakladatelů vědecké a empirické psychologie. Byl autorem vlivných knih o mystice, psychologii, náboženství a filosofii. Zároveň se stal 14. nejcitovanějším psychologem ve 20. století.
Tento mýtus vznikl zřejmě díky záměně pojmů či díky nedostatečnému vysvětlení, protože dříve lidé neměli takové znalosti a povědomí o fungování našeho těla.
Díky tomu, že se ve své době jednalo o autora velice vlivných knih, není divu, že autor podnítil čtenáře o této myšlence přemýšlet. A tak lidi začalo napadat, co by se mohlo dít, kdyby lidský mozek fungoval na celých sto procent a celá myšlenka se začala populací rychle šířit.
Lze zvýšit mozkovou kapacitu?
Samozřejmě, že lze zvýšit kapacitu našeho mozku, avšak ne do nekonečna. Možná vás trochu zklame, že na to neexistuje žádný trik. Nejlepší trénink mozku je dobrá životospráva – kvalitní spánek, cvičení, nízká hladina stresu a vyvážená strava.
Je to mýtus?
To, zda používáme pouhých deset procent mozku, je jedním z nevětších mýtů vůbec. Není to žádná pravda. Náš mozek využíváme na sto procent dokonce i když spíme. Sean Hughes, Fiona Lyddy a Sinead Lambe o vyvrácení tohoto mýtu vydali studii už dávno – konkrétně 1. ledna 2013. Na internetu o je o vyvrácení tohoto mýtu (10 % myth) spousta článků a videí.
Neurovědci mají metody, kterými běžně měří svým pacientům aktivitu mozku. Nejpoužívanější z nich jsou PET (pozitronová emisní tomografie) a fMRI skeny – tedy magnetická resonance.
PET funguje tak, že se člověku, jemuž se mozek zkoumá, píchne do žíly biologicky radioaktivní indikátor (obvykle je to forma glukózy). Senzory skeneru pak krásně zobrazí, kde v mozku je aktivita, a jak je veliká. Čím větší je v mozku aktivita, tím více mozková část na snímku ,,září.“
Díky těmto technikám měření mozkové aktivity , které se běžně používají posledních zhruba 25 let, se zjistilo spoustu nových informací o fungování mozku.
Barry Bayernstein ve své knize Mind Myths: Exploring Popular Assumptions About the Mind and Brain z roku 1999 uvádí rovnou sedm argumentů, proč je tahle teorie pouhý výmysl. Zde jsou ty nejpodstatnější a nelogičtější z nich:
- I kdyby byla nějaká z částí mozku jen málo poškozená, mělo by to vliv na naše fungování, ztratili bysme nějaké naše schopnosti.
- Již výše zmíněné PET snímky
- Desítky let výzkumu mozku neobjevily žádnou mozkovou část, která by neměla žádnou funkci
- Nepoužívané mozkové buňky mají tendenci degenerovat. Takže by se při následné pitvě dospělého mozku odhalila velká mozková degenerace.
Zdroj: ČSFD, JSTOR, Sage Journals, McGovern, APS, Internet archive