Způsob jak se zdarma vyhnout pokutě za prakování, boří internet
Část společnosti stále věří, že dopravní předpisy byly vytvořeny spíše proto, aby komplikovaly život řidičům. Bohužel nechybí ti, kteří místo dodržování předpisů a bezpečné jízdy navrhují spíše řešení, jež umožňují řidičům vyhnout se postihům. Na internetu se tak často objevují různé nápady, jak obejít pravidla a vyhnout se pokutám za dopravní přestupky. Jeden z posledních příkladů pochází z Polska, kde se stal virálním video návod, který radí řidičům, jak zakrýt registrační značku a vyhnout se pokutě.
Podle videa stačí připevnit umělý list na vlasec, který je uchycen k rameni stěrače. Při policejní kontrole má řidič jednoduše zapnout stěrače, čímž list z registrační značky strhne. Tato metoda, kterou autor videa označuje za levnější alternativu k sofistikovanějším zařízením, si vysloužila miliony zhlédnutí.

Kromě toho, že proud vzduchu při jízdě by pravděpodobně list odnesl bez ohledu na pohyb stěračů, přítomnost vlasce připevněného k rameni stěrače by mohla při kontrole upoutat pozornost policistů. Je však třeba připomenout, že takové jednání je jednoduše nelegální.
Jaký trest za zakrytí registrační značky?
Polský zákon jasně stanoví, že zakrývání registračních značek je nelegální. Podle článku 60 odst. 1 polského zákona o silničním provozu je zakázáno zakrývat nebo zdobit registrační značky způsobem, který omezuje jejich čitelnost. Policie může uložit pokutu až 500 zlotých (přibližně 2 700 Kč) a připsat 8 trestných bodů. Pokud je přestupce usvědčen z účelného vyhýbání se odpovědnosti za překročení rychlosti, hrozí i další sankce.
Jaký hrozí trest v České republice?
Podobně jako v Polsku i v České republice je zakrývání nebo upravování registračních značek považováno za přestupek. Podle § 125c odst. 1 písmena k) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, hrozí za zakrývání či nečitelnost značek pokuta až 10 000 Kč a odebrání 5 bodů.
Kromě toho mohou policisté při zjištění podobného zařízení věc kvalifikovat jako přípravu na spáchání dalšího přestupku, jako je vyhýbání se postihu za překročení rychlosti. V takovém případě může dojít k dalšímu řízení před správním orgánem, které může skončit i odebráním řidičského průkazu.
Podobně by mohlo dojít k zneužití těchto metod v situacích, jako je parkování v modrých zónách. V Českých městech jsou modré zóny určeny pro rezidenty nebo řidiče s platným povolením, a pokusy o zakrývání značek mohou řidiče uchránit před pokutou za neoprávněné parkování. Takové jednání by však bylo rovněž nelegální a mohlo by vést k obdobným sankcím jako v případě zakrývání značek kvůli radarům.

Podobné praktiky nejsou jen nelegální, ale přímo ohrožují bezpečnost silničního provozu. Registrační značky jsou klíčové pro identifikaci vozidel, a to nejen při dopravních přestupcích, ale také při řešení dopravních nehod nebo jiných trestných činů. Jakékoli záměrné zakrývání značek proto ztěžuje práci policie a správních orgánů.
Navíc podobné návody na obcházení pravidel mohou motivovat další řidiče k nezodpovědnému chování. Místo toho, aby se propagovala bezpečná jízda a dodržování pravidel, vzniká kultura, která více oceňuje „chytrá“ řešení na obcházení zákona.
Jak se vyhnout pokutám legálně
Namísto investic do zařízení, které můžou přivést řidiče do ještě větších problémů, je nejjednodušší cestou dodržování dopravních předpisů. Zákonná rychlost a ohleduplná jízda nejenže minimalizují riziko pokut, ale také přispívají k bezpečnosti na silnicích.
Moderní technologie mohou řidičům pomoci vyhnout se přestupkům zcela legálně. Například aplikace GPS dokáží upozornit na rychlostní limity nebo místa s radary. Tyto aplikace není nutné používat k obcházení pravidel, ale spíše jako nástroj pro lepší povědomí o dopravní situaci.
Co se týče parkování, vždy je lepší za něj zaplatit a tím se vyhnout pokutě. Pokud jste rezidentem, vyplatí se předplatit parkování na modrých zónách, které je levnější než porušování předpisů.
Zdá se tedy, že internetová metoda, jak se vyhnout pokutě za překročení rychlosti, není příliš účinná, ale alespoň je levná. Nejjednodušší a stále bezplatnou možností však zůstává osvědčené dodržování předpisů.