V případě nouze namačkejte na bankomatu tento kód. Může vám zachránit život
Do této situace se může dostat kdokoliv. Stojíte u bankomatu a chcete si vybrat peníze, když vás najednou přepadne ozbrojený lupič. Co v takový moment dělat? Dáme vám radu, která vám může zachránit život.
Výběry z bankomatů jsou tak běžnou součástí našich životů, že se mnohdy ani nepozastavujeme nad tím, jaké nebezpečí nám hrozí. I zdánlivě běžná návštěva bankomatu za denního světla a na místě s velkou koncentrací lidí se může proměnit v noční můru.
Pokud chcete veškerá riziko minimalizovat, policie doporučuje následovat několik pravidel.

Desatero bezpečného výběru
- Pokud se v okolí nachází podezřelá osoba, výběr nechte na jindy.
- Při zadávání PIN si kryjte klávesnici rukou.
- Řiďte se pouze pokyny uvedenými na obrazovce, nenechávejte si při výběru radit od jiného člověka.
- Nikdo nemá právo vaši transakci přerušit či do ní jakýmkoliv způsobem zasáhnout, a to dokonce ani ochranka, personál banky nebo zaměstnanci obchodního centra.
- Pokud bankomat není na dostatečně osvětleném místě, raději ho v noci nepoužívejte a vyberte si jiný nebo si s sebou přiveďte doprovod.
- Po dokončení transakce si vybrané peníze dobře uschovejte.
- Nikdy nezapomínejte kartu v bankomatu, pokud je to možné, berte si i účtenku o provedené transakci.
- Svůj PIN si nejlépe pamatujte, nikdy si ho nezapisujte na lístečky, které nosíte u sebe.
- O svém PIN nikomu neříkejte. Nesdělujte ho ani svým rodinným příslušníkům.
- Při ztrátě nebo odcizení karty okamžitě kontaktujte svou banku, která ji zablokuje.
Co během přepadení rozhodně nedělat
Dodrželi jste všechny zásady bezpečného výběru, a stejně si vás vyhlédl ozbrojený lupič, který vás nutí k zadání PIN a výběru hotovosti? I to se může bohužel stát. Než vám prozradíme, jak se v takové situaci zachovat, nejprve vám řekneme, co rozhodně nedělat.
Jedním z nebezpečných internetových mýtů je, že zadání bezpečnostního kódu naopak vydá peníze a navíc přivolá policii. I když to zní jako dokonalá ochrana před kriminálními živly, bohužel to je hoax, který se hojně šířil online světem především před několika lety. „PIN zadaný pozpátku je chybně zadaný PIN. Žádný bankomat vám na něho peníze nevydá. Je také rozhodně vyloučeno, že by nějaký bankomat dokázal přivolat policii,“ vyjádřila se k tomu tehdejší mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková.
Se špatně zadaným PIN souvisí i další rada, která vám může v kritické chvíli zachránit život. Zapomeňte také na to, že byste záměrně uvedli špatný kód, a účet si tak po několika špatných pokusech zablokovali.

Kód, který vám zachrání život
Bezpečnostní experti i policisté se shodují na jednom: V případě nouze vymačkejte na klávesnici jediný kód – váš skutečný PIN. Není radno si hrát na hrdiny akčního filmu. Pokud jste přepadeni a útočník vyžaduje peníze z bankomatu, je nejlepší neklást odpor a postupovat podle jeho pokynů. Dát peníze útočníkovi je rozhodně bezpečnější než zločinci vzdorovat. Ztracené peníze lze nahradit, ale zdraví nebo život nikoliv.
Odborníci navíc varují, že pokusy o zdržování nebo manipulaci s bankomatem mohou vyvolat agresivní reakci útočníka. Pachatelé trestných činů jsou často nervózní, pod vlivem drog nebo alkoholu, a mohou se proto chovat nepředvídatelně. Z toho důvodu je klíčové minimalizovat rizika a situaci ještě nezhoršovat.
Dobrou zprávou je, banky mají propracovaný systém pro sledování podezřelých transakcí. Každý výběr hotovosti je zaznamenán, včetně času, místa. Bankomaty jsou navíc hlídány bezpečnostní kamerou. Pravděpodobnost dopadení pachatele je díky těmto záznamům tedy poměrně vysoká.