Úřady varují všechny, kteří mají tento přístroj doma. Jde o vážné ohrožení života. Jednejte urychleně
Možná si říkáte, že vaše domácnost je bezpečná a v naprostém pořádku. Nic nebliká, nic nehlučí a vše se zdá být tak, jak má. Jenže v mnoha českých domácnostech se vyskytuje přístroj, který by mohl při nevhodném používání ohrožovat zdraví i život.
Ačkoliv si to většinou neuvědomujeme, některé přístroje a spotřebiče v domácnosti mohou být životu nebezpečné, tedy pokud je používáme nesprávně. A nezáleží na tom, jestli jsou elektrické nebo plynové, v obou případech bychom jim měli věnovat pečlivou pozornost. Zvláště pak jednomu, který může být extrémně nebezpečný. Řeč je o karmě, která ohřívá vodu v mnoha bytech i domech, a při špatné údržbě se může doslova stát nebezpečným a tichým zabijákem.
Jak karma funguje
Karma, nebo-li průtokový plynový ohřívač vody, ohřívá vodu pomocí plynu. Když otočíte kohoutkem s teplou vodou, zapne se hořák, který ohřívá vodu proudící přes výměník. Tímto procesem vznikají spaliny, které musejí být bezpečně odváděny ven. Pokud ale něco není v pořádku, například máte zanesený komín nebo ucpaný přívod vzduchu, může dojít k hromadění oxidu uhelnatého. A teď si představte, že máte v koupelně zavřené dveře, pustíte karmu, abyste si napustili vanu, ale spaliny nemají kam unikat. Oxid uhelnatý, který je bez zápachu a barvy, začne nenápadně plnit místnost. A než si stihnete uvědomit, co se děje, může být třeba i pozdě: „V minulosti došlo už mnohokrát k hromadné otravě spalinami. Při jedné takové nehodě z roku 2014 se dokonce přiotrávilo kvůli špatně fungující karmě 25 lidí. Oxid uhelnatý je velmi nebezpečný. Drží se při zemi. Nevidíte ho ani necítíte. Nijak vás nedráždí,“ popisuje na svých stránkách vážné riziko revizní technik Jan Nohava.
Proč je karma nebezpečná?
Hlavní riziko karmy spočívá v oxidu uhelnatém, který je smrtelně nebezpečný i v malých dávkách. Stačí, když budete pár minut ve špatně větrané místnosti, a následky mohou být fatální. Oxid uhelnatý blokuje přenos kyslíku v krvi, což vede k rychlé ztrátě vědomí a při delší expozici i ke smrti. „Oxid uhelnatý se bleskově vstřebá ve vašich plicích. Poté cestuje přímo do krve a tam se naváže na hemoglobin. Hlavní funkcí hemoglobinu je přenos kyslíku. Oxid uhelnatý mu toto znemožní a dochází ke kolapsu tedy k otravě,“ potvrzuje Jan Nohava.
Problém ale není jen samotný plyn. Starší karmy bývají často opotřebované a mohou mít závady, které nemusíte na první pohled odhalit. Může jít třeba jen o špatně těsnící spoj, zanesené hořáky nebo nefunkční odtah spalin. Bez pravidelných revizí si ani nemusíte všimnout, že něco není v pořádku, dokud není pozdě.
Pravidelná údržba
Pokud se o karmu pravidelně staráte, provádíte revize a doma máte hlásič zvýšeného množství oxidu uhelnatého, nemusíte panikařit. Jestliže ale revizi odkládáte nebo si nejste jistí, kdy naposledy technik vaši karmu a spalinové cesty zkontroloval, je čas zbystřit, a hlavně jednat. Nejhorší, co můžete totiž udělat, je nechat to být. Plynové spotřebiče by měly být kontrolovány odborníkem ideálně jednou ročně. Za revizi karmy zaplatíte v průměru 1200 Kč a za kontrolu spalinových cest zhruba 2000 Kč.
A pamatujte, revize není jen formalita, je to způsob, jak předejít možným tragédiím. Dalším krokem je instalace hlásiče úniku plynu a oxidu uhelnatého. Tyto přístroje nejsou drahé, ale mohou vám doslova zachránit život. Umístěte hlásič poblíž karmy, aby včas detekoval jakýkoli únik nebezpečných plynů. „„Rozhodně je nutné, aby každá místnost, ve které je umístěn plynový spotřebič, byla dostatečně větraná. V domácnosti by neměl chybět detektor oxidu uhelnatého, který se umísťuje přímo do obytných prostor“, apeluje na webu hasičů kraje Vysočina krajský vyšetřovatel kpt. Ing. Jiří Zelenka.
Kdy zvážit výměnu spotřebiče
Pokud je vaše karma opravdu stará, zvažte její výměnu za novější model. Novější karmy totiž obsahují bezpečnostní prvky, které riziko úniku spalin snižují na minimum. Mohou být například vybaveny čidly, která detekují špatný odtah do komína nebo automaticky zhasnou hořák. Další možností jsou spotřebiče s uzpůsobeným sáním vzduchu nikoliv z místnosti, ale z venku, čímž se riziko otravy minimalizuje. Kromě bezpečnosti novější typy ohřívačů mohou být úspornější až o 30 %.
Co dělat, když se vyskytne problém
Jenže co dělat, když už hlásič spustí alarm nebo máte podezření, že s karmou není něco v pořádku? Pak okamžitě vypněte přívod plynu a udělejte průvan: „První pomoc spočívá v rychlém přísunu čerstvého vzduchu, otevřete okna a důkladně větrejte. Dejte pozor na riziko otravy zachránce. Postiženého vyneste z uzavřeného prostoru na vzduch a okamžitě zavolejte tísňovou linku 155, kde vám dispečerka poradí další postup. Lékařská první pomoc spočívá v podávání kyslíku,“ popisuje por. Mgr. Vendulka Marečková, tisková mluvčí Policie ČR.
Důležité je nerozsvěcet světla, nepoužívejte v místnosti telefon ani nevytahujte elektrické spotřebiče ze zásuvky. Varujte sousedy, ale nezvoňte na zvonek a také nepoužívejte výtah, mohlo by dojít k výbuchu. Při sebemenším podezření na špatně fungující plynový spotřebič neprodleně volejte na pohotovostní linku 1239, odborník provede kontrolu a odstraní závadu. V žádném případě se nepokoušejte karmu opravovat sami, riskujete tím nejen svůj život, ale i bezpečnost celé domácnosti.
Proč lidé karmu stále používají
Možná si říkáte, proč si lidé jednoduše nepořídí jiný typ ohřívače vody. V mnoha domácnostech ale lidé nemají jinou možnost. Instalace bojleru nebo jiného systému by pro ně byla příliš nákladná nebo technicky nerealizovatelná. Proto je především zásadní, naučit se karmu správně používat a zacházet s ní bezpečně. Pouze správná údržba, pravidelné kontroly a dodržování základních bezpečnostních pravidel zaručí, aby karma nebyla nebezpečná pro nikoho.